Kazdağları’nın Gizli Cenneti; Yeşilyurt Köyü


Kazdağları’nın Gizli Cenneti; Yeşilyurt KöyüYunan Mitolojisi’n de çok farklı hikayeler içerisinde barındırır Kaz Dağları. Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldıkları ilk güzellik yarışmasının İda Dağı’ın da, yani bugünkü adı ile ise Kaz Dağları’nda yapıldığı söylenir. Zeus burada doğmuş, aşk tanrıçası Afrodit ilk defa burada aşık olmuştur. Yunan Tanrıları, Truva Savaşı’nı buradan izlemişlerdir. Efsanevi Kaz Dağları’nın eteklerinde Çanakkale‘nin Küçükkuyu mevkiinde kurulu olan Yeşilyurt Köyü, son dönemlerde büyük şehirlerin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin sığındıkları bir cennet mekan olmuş adeta.

Taşlı sokaklarına dizilmiş taş evlerden oluşan bu şirin köy 90 hane ve yaklaşık 200 kişilik nüfusa sahip. Köy Kaz Dağları’nın göbeğinde yer alıyor. Zeytin ve çam ağaçları ile çevrili tam bir oksijen deposu. Bu özelliğinden dolayı da bölge dünyanın oksijen oranı en yüksek yerleri arasında yer alıyor.

Eski adı ile Büyük Çetmi şimdiki adı ise Yeşilyurt aslında eski bir Rum Köyü olarak bilinse de, oysa ki gerçekler biraz daha farklı. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethindeki katkıları nedeniyle Türkmenlere bu köy ile birlikte birçok köyü hediye etmiş. Onlar da yerleşik düzene geçince ev yapmaları için karşı kıyıdan Rum taş ustalarını davet etmişler. 

Zamanla onlar da köyün alt kısmında yaşamaya başlamış. Yeşilyurt insanların bir arada mutlu yaşadığı bir yerken Yunan işgali sonrası durumlar değişmiş. Mübadele de burada yaşayan Rumlar Yunanistan’a gitmek durumunda kalmışlar. Şimdi köyün yerlilerini yörükler ve büyük şehirler deki hayatından sıkılıp buradan ev alanlar oluşturuyor. Hele bir de buna köyde çekilen Karabağlar dizisi eklenince ile iyice popüler olmuş Yeşilyurt.

Kuş sesleri ile ve bol oksijenle tüm stresten arınmış uyanıyorsunuz bu cennet mekanda. Sabah sokaklarında yürüyüşe çıktığınızda sizi tavuklar karşılıyor. Dar taş sokaklarından köyün meydanına ulaştığınızda ilginç mimarisi ile Yeşilyurt Köyü Camii dikkatinizi çekiyor.

Yeşilyurt’ta konaklarken civarı da keşfetmek isteyenler için birçok ilginç cazibe noktası var. Zeus Altarı, Adatepe Köyü, Tahtakuşlar Köyü, Mıhlıçay, Koyunevi Köyü Sahili’nde Sokakağzı Mevzii bu yerlerden bazıları.

Burası ufak bir köy olmasına rağmen özellikle İstanbul’luların yoğun ilgisi üzerine çok güzel birkaç tesis açılmış. Ancak bu tesisler buranın dokusunu bozmamış. İrili ufaklı birkaç butik otel kapılarını sizler için açıyor yılın her döneminde.

Tertemiz denizi, oksijen zengini havası ve bunaltıcı olmayan yazları sayesinde özellikle gözde yazlık mekanlardan biri,  köyün küçücük meydanında, köylüler tarafından işletilen köy kahvesi var çayı da kahvesi de son derece lezzetli.  Kahvehane deyip geçmemeli, burada gözlemeden mantıya yerel tatlar kullanılarak hazırlanmış leziz yemekler de bulunmakta. Köylü kadınların tezgahlarında, karadut reçeli, karadut suyu, kendi elleriyle ördükleri örgüler, tarhana, tahta kaşıklar ve daha birçok el emeği göz nuru eşyayı yiyeceği bulmanız mümkün.
Kaz Dağları’nda Ege mezeleri ve otları yemeden olmuyor. Size tavsiyem Isırgan Otu çorbası ile yemeğe başlayın, sonrasında Ege mezeleri, zeytinyağlı yemekler, tarçınlı elma tatlısı. Mutlaka testi peynirinin de tadına bakın.

Ama bilin ki, Yeşilyurt Köyü'ne bir kere adım attınız mı, buranın müdavimi olacaksınız...

Yorum Ekle