Karagöz neden öldürüldü?


Uluslararası Bursa Festivali ile özdeş Karagöz Halk Dansları Topluluğu, bu yılki festivalde yarışmaya katılmıyor. Nedeni ne mi? Buyurun okuyalım...Bursalı hemşehrimiz ünlü yönetmen Ezel Akay’ın ‘Hacivat-Karagöz Neden Öldürüldü’ adlı bir sinema filmi vardı hatırlarsanız… Yazımızın başlığında olan cümleyi bu filmden esinlendim. Neden mi? Her şey ‘İki sponsorlu 54 yıllık festival’ yazısına gelen maillerle başladı. Aldığım birkaç mailde hep aynı şeyler yazıyordu.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) bünyesindeki Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nu hepiniz bilirsiniz. Yıllarca dünyanın farklı yerlerindeki birçok festivalde Türkiye’yi başarıyla temsil etmiş ve üstün başarıları ülkemize, Bursa’ya kazandırmış bir ekip. Yaşları 7 ila 60 arasında değişen yüzlerce dansçı… Burada görevli birkaç arkadaş, yarışmaya adını veren topluluğun bu yıl ilk kez ‘Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda yarışmayacağını yazıyordu. Üstelik kendilerine dans etmek ve çalışmak için yer gösterilmediğini de…

Hemen konunun birinci dereceden muhatabı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür-Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez’i aradım. Birbirimize yıllardır ‘hocam’ diye hitap ederiz ikimiz de. Bursa’daki kültür ve sanat hayatının mihenk taşlarından ve ciddi emektarlarındandır Ahmet Erdönmez… ‘Hocam durum bundan ibaret, söz hakkı doğdu size’ dedim kendisine. Sevgili Erdönmez başladı anlatmaya… İşte o görüşmeden bazı satırbaşları:

  • Evet hocam, bu yıl ilk kez Karagöz Halk Dansları Topluluğu, yarışmada yer almayacak. Çünkü her sene yarışmada birinci ya da ilk üçte yer alıyoruz.
  • Ama kentimizde faaliyet gösteren ve bize başvuran birçok derneğin dans grupları, 7-12 Temmuz tarihleri arasında gösteriler yapacak.
  • Ayrıca Karagöz Halk Dansları Topluluğu artık yok. Çünkü Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı bünyesinde Halk Dansları Bölümü oluşturuldu, ekip oraya kaydırıldı. Sistemi değiştirdik. Güçlü bir yerel yönetim şemsiyesinin altına aldık. Artık topluluk çalışmalarını buradan yürütüyor ve yeni dansçılar eğitiliyor. Hatta topluluk üyelerine burada çalışmalarını sürdürebilecekleri söylenmiştir.
  • Hatırlarsanız hocam Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreterliği yaptığım dönemde ben de ‘Şehir Tiyatrosu’nu kurmuş, sonrasında da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devretmiştik. Çünkü vakıf ya da dernek ölçeğinde iş yürümez ve sürekliliği olmazdı.
  • Dolayısıyla dernek ya da vakıf kurar, çocuğu iyi yetiştirecek bir anneye teslim eder. BKSTV de oluşumlarını Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devretmiştir.  

Dolayısıyla Karagöz Halk Dansları Topluluğu, BKSTV bünyesinde öldürülüp Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş. Sözün özü yeni Karagöz dansçıları artık Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı bünyesinde yetişecekmiş. Ama yine de Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun yarışmada yer almayacağının daha önce kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini düşünüyorum.

Benden söylemesi…

Yorum Ekle