Kapalı salona n’oldu


Bursa, Türkiye’nin en büyük 5 kentinden biri olmasına karşın her zaman söylediğim gibi spor tesisi açısından en fakir illerinden bir tanesi.Sürekli iktidar partisinin belediye başkanları tarafından yönetilen Bursa’da tesis yönünden son yıllarda bir atılım oldu. Ancak uluslararası ölçülerdeki bir çok tesisin, yapımı durdu. Ve nedendir bilinmez, garip bir kararla beklemeye alındı.

Kestel’de bir buz pateni tesisi açıldı.

Büyük mutluluk duydum.

Ben Bursa’da ilk kez buz dansını 1970’li yıllarda Atatürk Spor Sarayı’nda ünlü Paris Buz Revüsünü izlemiş hayran kalmıştım. Bursa’ya böyle bir tesis ne zaman kazandırılır diye içimden geçirmiş, hatta o yıllarda sporu yönetenlerle konuşmuştum. Aradan geçen 50 yıl sonra düşüncem gerçekleştiği için mutlu muyum, öfkeliyim gerçekten bilemiyorum.

Şimdi, bu buz pateni tesisi kentin doğusuna en uzak kesimine yapılmasına karşın, (Kestel) sanıyorum, Bursalılardan gereken ilgiyi görür. Önemli olan burada yapılacak en önemli olay, yurt dışından, buzda ileri olan bir ülkeden buraya antrenör getirmek, yerli isimlerin iyi bir eğitim almalarını sağlamak olmalı.

Tabii ki benimki bir dilek.  Burayı yönetenlerin en iyisini düşüneceğine benim inancım tam.

Sizlere yarım kalan bir tesisten söz etmek istiyorum. 10 Mayıs 2016’da Osmangazi Belediyesi tarafından görkemli bir törenle temeli atılmıştı, Bursa’nın ilk, Türkiye’nin ise ikinci kapalı atletizm salonunun.

Aradan tam dört yıl geçti.

Osmangazi Belediyesi gerçekten büyük bir özveri ile bu tesisin kaba inşaatını tamamladı. Sıra şimdi Gençlik ve Spor Bakanlığına kaldı. Biz Bursalılar, tesisleşmede üvey evlat olmamak için, Ankara’dan Bursa’nın tesisleri için el atmasını arzu ediyorum. Hele hele Bursa’dan Ankara’ya giden Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürleri’nden Süleyman Şahin’in Bakanlıkta olması beni daha da umutlandırıyor.

Burası ile ilgili teknik bilgi verecek olursam, tesis yakın çevre yolunda, eski adıyla çöplüğün başındaki yerde yapılıyor. 13 bin metre kare bir alan üzerine kuruluyor. Olimpik standartlardaki salonda sırıkla atlama, gülle atma, yüksek atlama koşu pisti ve ısınma alanları yer alacak.

Bir Bursalı olarak bu tesisin her şeyden önemlisi Covit 19 belasından kurtulduğumuzda, herkesin sağlıklı bir ortama gelmesinden sonra tamamlanmasını arzu ediyorum.

YENİ SALONLAR GEREKLİ

Bursa’nın nüfusu, her geçen yıl artan sayısıyla 3,5 milyona yaklaştı. Bursa’nın merkez ilçesi Osmangazi’de sadece Atatürk Spor Sarayı var. Nilüfer İlçesi’nde ise yapımı yıllar süren TOFAŞ Salonu hizmet veriyor.

Ancak nüfus yoğunluğunun yükseldiği bir Yıldırım İlçesi’nde ulusal ve uluslararası müsabakaların yapılacağı salonlar yok. Buralara yapılacak  bin 500, 2 bin seyirci kapasiteli basit salonlar kentin en önemli olan salon ihtiyacını karşılar.

Mesela Yıldırım’dan Büyükşehir Belediyesi’nin Şahin Başol Salonu var. Hemen üzerinde Yıldırım Belediyesi’nin spor kompleksi. Ancak buranın zemini uygun olmaması (parke değil) nedeniyle burası güreş müsabakaları dışında pek kullanılamıyor.

Şimdi önemli olan, Bursa’nın her ilçesine gençliğin, hatta halkın kullanabileceği basit salonlar yapmak olmalı.

Yorum Ekle