KABOTAJ BAYRAMI DEMİŞKEN…


Her yıl 1 Temmuz’da Denizcilik ve Kabotaj adı altında kutlanan bir Denizcilik Bayramı’dır.Kabotaj kelime anlamıyla bir ülkenin kendi kara suları ve kendi limanları arasında Gemi İşletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolü hakkında bulundurmasıdır. 

Yani, aslında bağımsız olan denizcilik faaliyetlerini temsil eden bir kutsal gün olarak takvimlerde işaretlidir. 

Türkiye’nin bir yarım ada ülkesi olması nedeni ve 8333 km olan kıyı uzunluğu dikkate alınırsa bugünün anlam ve önemi daha bir anlaşılır olur sanırım. 

19 Nisan 1926’da çıkarılan 815 sayılı yasa gereği Türkiye Limanları arası sadece Türk bandırası taşıyan kayıtlı deniz araçlarının hizmet görmesi kanunen elverişli hale getirilerek yasa 1 Temmuz’da yürürlüğe konmuştur. 

Bu tarih 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanıyor. 

2007’de ise Kabotaj kelimesinin yanına Denizcilik sözcüğü katılarak tam anlamı ile Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak anılmaya başlandı. 

Fakat bugüne bir tatil yaptırımı konmadı. 

1 Temmuz 1926 ise Türk karasularının yabancılara kaptırılmış kapitülasyonların sona erdirildiği tarih olarak geçer.  

Bu deniz miladından sonra Deniz Taşımacılığı kendi kara sularımızda Türk Bayraklı ve Türk Denizcileri tarafından yapılmaya başlandı. 

Ve bugün o yıllarda kırılan zincirlerin kurtuluş yıldönümüdür.  

Erişilen noktada ise, Denizcilik Bakanlığımızca alınan kararların Türk Denizciliğini Kara Listeden Beyaz Listeye çıkarmış olduğunu görüyoruz. 

Koster Taşımacılığının yeni yapılanmalar içinde olduğu bilgisi mesela birkaç yıldır takip ettiğimiz hayata geçirilen realitelerden. 

Gemi İnşa alanları olan Tersaneciliğimiz ise Uzakdoğu Tersaneleri ile yarışıyor. 

Üstelik çok daha donanımlı, kaliteli, hızlı ve uygun hizmet şartlarıyla.  

Hasılıkelâm Denizcilik ile ilgili birimler ülkemizde faaliyette 7/24 mesaide. 

Kendimde bu mesleğin neredeyse her alanının icra edicilerinden olduğumdan, gelişmeleri pür dikkat takip ediyorum. 

Ve umutluyum. 

Sektörel kıpırdanmalar başladı diyebilirim. 

Umuyorum ki; gümbür gümbür gelen denizci nesil geliştirilmiş yeni teknolojik bilgileriyle Türk Denizciliğini/Türk Bandırasını muasır medeniyetler seviyesine Denizciliğimizin her sektöründe taşıyarak, bayrağımızın da saygınlığını devam ettirecektir.

Yorum Ekle