İznik Çinileri şimdi de Eyüp Sultan’da


İstanbul’daki Eyüp Sultan Türbesi’ni hemen hepiniz bilirsiniz. Türbe yaklaşık 4 yıl süren restorasyonun ardından, ramazanın ilk cuması olan 19 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle açıldı.1459 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Hz. Eyyüp El-Ensari’nin mezarı olarak inşa ettirilen ve Müslümanlar’ın en önemli ziyaret mekanlarının başında gelen türbede, 7 bin 678 tane çini var.

Bu çiniler, Eyüp Sultan Türbesi’nin restorasyonunu gerçekleştiren Hassa Mimarlık tarafından tek tek numaralandırılıp söküldükten sonra temizlenmiş ve onarımları yapıldıktan sonar, dönem ve desen özellikleri dikkate alınarak, yeniden yerlerine monte edilmiş. Türbenin zaman içinde çalınmış olan çinileriyle onarılamayan çinileri dahil toplam 3 bin 100 adet çinisi ise, Anikya İznik Çini tarafından aslına uygun olarak yeniden üretilmiş.

Türbenin 15-17. yüzyıllara ait yaklaşık 20 farklı desenden oluşan çinisinin altyapı, renk, sır ve motif özelliklerini dikkate alarak, uzun Ar-Ge çalışmaları yapan Anikya İznik Çini, türbenin çinilerindeki ağırlıklı renkler olan mercan kırmızısı, turkuaz ve silkatlı kobalt renklerini her dönem için ayrı ayrı çalıştı ve parçası eksik olan panoların orijinallerini bulmak için uzun araştırmalar yapılmış.

Anikya İznik Çini’nin, Eyüp Sultan Türbesi için ürettiği çini replikalar ile orijinal çiniler arasında bir fark olmaması nedeniyle, 2013 yılından itibaren yeni üretilen her çininin bir kenarına üretildiği yılın tarihi yazılmış. Anikya İznik Çini’nin tarihi eserlerin korunmasına verdiği büyük önem nedeniyle yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda, Bursa Yeşil Türbe ve Yenikapı Mevlevihanesi çini replikalarını da ürettiği biliniyor. Sözün özü, İznik’in çinileri Eyüp Sultan Hazretleri’nin türbesini de süsledi. Bu başarılı çalışmada emeği geçen herkesi tebrik ediyorum…

 

 

 

Yorum Ekle