İstanbul’da konuşuldu, Bursa’da zaten uygulanıyor!


İstanbul’daki yerel seçimde en çok konuşulan vaatlerden biri, Bursa’da epey zaman öncesiyle gerçekleşti.İstanbul’daki yerel seçimde en çok konuşulan vaatlerden biri, Bursa’da epey zamandan beri hatırı sayılır bir bütçeyle sosyal hizmet olarak yürütülüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım’ı ziyaret ettiğimizde, haliyle sosyal devlet anlayışını konuştuk.

Kaldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürlüğü’nün yönetiminde bulunmuş ve yerel yönetime geçmiş, deneyimli bürokrat…

Yeni atanması nedeniyle…

Meslektaşım İhsan Aydın’la ‘Hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunduğumuzda, ajandası önemli başlıklarla doluydu.

Kamusal uygulamayla  ‘kışlık yardım’ kapsamında, ‘kömür dağıtımı bir yanda, temiz hava açısından ‘doğalgaz kullanımı’ bir yanda duruyor.

Böyle olunca…

Kaldırım, kömür kullanılmaya devam edilen semtlerde, mali durumu olmayan yerlerde de, doğalgaza dönüşümün gereğinden söz ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak…

Bursa’da, doğalgaz faturalarına 50 TL destek verilen 930 dolayında hane olduğunu, ancak doğalgaza dönüşümün de önem taşıdığını belirtiyor.

Bu düşünce ve önemle...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, dönüşüm hareketine öncülük etti.

İstanbullu için…

Kenti yönetmeye aday Binali Yıldırım’ın vaadiyle doğalgaz faturası desteği, Bursa’da epey zamandır var ve devam ediyor.

Bursa’da, temiz hava dostu doğalgazın yaygınlaşması için masa üzerinde duran ve sahaya taşınması gereken bir ‘kent imecesi’ düşüncesi duruyor.

Kaldırım, özellikle…

Mali durumu iyi olmayan kişi ve ailelerin hanelerine, proje tesisi ve hermetik soba temini gerektiğine dikkati çekiyor.

Bu doğrultuda…

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, Bursa Valiliği, BTSO ve Bursagaz’ın içerisinde olacağı dayanışma hareketini gündeme getiriyor.

Devletin merkezi yönetimi olarak…

Kaymakamlıklar ve sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla kömür politikasının geri plana alınarak, fatura desteğiyle doğalgaza öncelik verilmesi gerekiyor.

BTSO’nun da, üyeleri nezdinde…

Temiz hava dayanışması hareketine katılması, tesisat dönüşümü ve hermetik soba için katkısal duruş sergilemesi bekleniyor.

Açıkça ifade etmek gerekirse…

Mülteciler için milyarlarca dolarlık bir sosyal destek politikası ve kenetlenmeyi dikkate alırsak, kendi insanımız için haylisini yaparız.

Bursa’da kendi insanımız için her daim dayanışmayı, temiz hava solumamız için doğalgaz seferberliğiyle de göstereceğimize inanıyoruz.

Özellikle…

Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘sosyal devlet’ ilkesiyle merkezi yönetimin Bursa için de ‘sosyal devlet’ olmanın gereğini bekliyoruz.

Bu arada…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın sosyal hizmet politikasına önem ve direktifleri doğrultusunda, ‘iş programı’ yoğunluğu da, dikkati çekiyor.

Yorum Ekle