İsraf deyince akla onun adı gelir: HD, HD, HD


Yabancı turistlerin rağbet ettikleri, son yıllarda da şirketlerin toplantılarını yaptıkları tatil köylerindeki “herşey dahil (HD)” sistemi beraberinde büyük israfları getiriyor.Katıldığımız bir organizasyonda, “herşey dahil” tatil uygulamalarında ve benzeri organizasyonlarda israfı artırmak için nasıl gayret ettiğimizi oturduk, düşündük ve sizlerle paylaşmak istedik.

İŞTE BAHANELERİMİZ:

1. Bugün hiçbir şey yemedin,
2. Sana da aldım,
3. Bu çok lezzetli,
4. Bitebilir,
5. Bu çok iyi, bundan da al,
6. Herkes alıyordu,
7. Çok kuyruk vardı,
8. Sıcacıktı,
9. Çok hafif olmuş,
10. Çayla da iyi gider,
11. Tatlı yemedin,
12. Hepsinden canım istedi, yerim zannettim,
13. Üstüne bundan da koy,
14. Vs..., gibi konuşmalara HD tatil ve yemekli birçok organizasyonda şahit olmuşuzdur. Bu konuşmalar yemeden bıraktığımız dolu tabakların hazırlık konuşmalarıdır.
Hepimizde küçük bir tebessüm oluşturduktan sonra, “evet ya” diyebileceğimiz bu durum, yazı yazmama sebep oldu. Birçok kurum, kuruluş ve aktivistin gündemden düşürmemek için uğraş verdiği açlık, yoksulluk ve israf konuları gibi insanlığın genel olarak görmezden gelmeye çalıştığı bu başlıkları unutmama sorumluluğumu hatırladım.
Birleşmiş milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) 2017 yılı verilerine göre yılın başında yaklaşık 800- 850 milyon kişi açlıkla karşı karşıya ve rakamlar artıştaydı.

Gıda, dünya nüfusunun tamamına yetebilecekken açlık bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. BM’ye göre her yıl yaklaşık 6 milyon/günde 16 bin 500 çocuk yetersiz beslenme ve açlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise her dört çocuktan biri, yetersiz beslenmeye bağlı ciddi sağlık sorunları yaşıyor.
Dünya nüfusunun tamamına yetecek gıda üretilmesine rağmen bu gıdaların üçte biri, yani 1,3 milyar ton gıda yok oluyor. Bu rakamın büyük bir kısmı israftan kaynaklanıyor. Sadece ABD’de israf edilen gıda 222 milyon ton. Bu miktar da yaklaşık, Sahraaltı Afrika’da üretilen bütün gıdaya eşit. Gönüllülerin ve devletimizin organizasyonunda israfı önleyerek oluşturabileceğimiz büyük bütçeleri, ihtiyaç sahibi vatandaşımızın koşullarını iyileştirmek ve dünyadaki açların hayatlarını kurtarmak için kullanabiliriz.
Benden hatırlatması…

Yorum Ekle