İnşaatçılığın yönetmeliğine, Danıştay’dan ‘yargı’ freni!


Türkiye’de inşaat, yapı kalitesi, kentsel dönüşüm politikasıyla önem taşırken, inşaat işleyişine ilişkin bir yasa değişikliği, mahkemeye takıldı.Türkiye’de inşaat, yapı kalitesi, kentsel dönüşüm politikasıyla önem taşırken, inşaat işleyişine ilişkin bir yasa değişikliği, mahkemeye takıldı.

Geçen yıl itibariyle…

Mimar ve mühendisin yanı sıra, bu alanlarla ilgili teknik öğretmenler ve tekniker diplomalı teknik personel de, şantiye şefi olabiliyordu.

İtiraz edilerek…

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nce (TMMOB), Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik, dava edilmişti.

‘Şantiye Şefliği’ yapabileceklerinin kapsamını değiştiren yönetmelikteki maddenin,  bilimsel ve teknik gereklere aykırılığı vurgulanıyor.
…Ve!

Danıştay;

TMMOB’u, haklı gördü.

Yürütmeyi durdurdu!

Karar bölümünde, denilen…

“…Şantiye şefliği gibi yapıların, mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının uygulanması görevini yerine getirmelerine olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı, bu denli geniş bir alanda şantiye şefliği görevinin tekniker ve teknik öğretmene verilemeyeceği sonucuna varılmıştır.”

Üst mahkemenin kararı…

Şantiye şefliğinin;

Proje ve inşaat işleyişinde, üst ölçekli ihtisas mesleği, diplomasıyla mümkün olabileceğini gösteriyor.

TMMOB’un elde etttiği sonuç, resmi kurumlardan özel sektöre kadar, önemli emsal hukuk kararı getirmiş oluyor.

Özellikle…

Teknik sorumluluk ve görevlerin;

İlgili mesleki diploma ve tanımlarını, bilim ve teknik yeterliliği taşıyan ihtisas sahiplerince yürütülmesi açısından, emsal anlamına geliyor.

Böyle gelişmeden, söz ettik.

Ancak;

TMMOB’un davasından sonra…

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği’ndeki şantiye şefliği tanımı da, ‘çelişki’ durumuna düştü.

Bu yönetmelikte ise…

Şantiye şefliğini yapabilecekler tanımlanırken, mühendis ve mimarların yanı sıra, teknik öğretmen veya tekniker diplomasına sahip teknik personel de, kapsamda bulunuyor.

İnşaat süreçleride;

Tamamlayıcı unsur olan…

Yapı denetiminde;

Şantiye şefliği yapabileceklerin kapskamı, ‘Danıştay’ın dediğinin tersinde’ kalmış oluyor.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Çetin 08 Ekim 2020 21:45 Acaba Türkiye de yüzde kaç mühendis statik hesaplama biliyor. Tüm Türkiye de yapıların yüzde yüzünü kontrol eden teknikerler değil mi . Şantiye şefliğini elden aldınız. Tek çalışabilecekleri yapı denetim alanı kaldı ona mı gözünüzü diktiniz. Diplomalı teknik adamların önünü kapatana kadar devlete söyleyin de teknikerlik diploması vermesinler. Daha proje okuyamayan mühendise diplomayı veren teknik adamın elinden diploma almaya kalkmasın.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı ERSOY DEMİR 23 Ekim 2020 08:56 PROJEYİ ÇİZEN TEKNİKER.YERİNE GİDİP SAHADA UYGULAYAN TEKNİKER.İNŞAATIN YÜKÜNÜ METRAJINI HAKEDİŞİNİ DÜZENLEYEN PROGRAMLAYAN TEKNİKER....SÜSLÜ MASALARDA SOSYAL MEDYA FENOMENLİĞİ YAPANLAR MİMAR VE MÜHENDİS...PROJE ÇİZEMEYEN HESAP YAPAMAYAN BİNLERCE MİMAR VE MÜHENDİS VAR BU ÜLKEDE...TEKNİKERLERİN HAKLARI İADE EDİLMELİ..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı elida 23 Ekim 2020 15:48 bıktık artık uğraşmayın bizimle dalgamı geçiyosunuz ya bir verdik bir aldık. ıllarca inşattrada projelerde dirsek çürütmüş biz siz mimarlara mühendislere ders verirken bir oturup düşünün bu işi en iyi kim yapar.