İKİ ÖNERİ!


Bursaspor’un efsane isimlerinin spor alanlarına isimlerinin verilmesi camia için çok önemliYeni haftaya eleştiri odaklı negatif bir yazıyla başlamak istemiyorum.  

Yönetim ve takım hakkındaki görüşlerimi son maç yazımda yinelemiştim.  

Bugün Bursaspor Camiası için iki önemli öneride bulunmak istiyorum. 

"Önemli" diyorum çünkü 'Vefa' sorunu yaşadığımız şu günlerde bu tarz şeyler özellikle aktif sporculara mesaj ve aidiyet duygusunun gelişimi adına gerçekten önemli.

Bursaspor’un efsane isimlerinin Bursa’daki spor alanlarına verilmesi çok kıymetli ve güzel bir uygulama.  

İfade ettiğim gibi bu hem vefa hem de Bursaspor forması giyen, akıllı düşünebilen, karakter sahibi oyuncular için teşvik edici bir durum.  

Bu isim verme uygulamasını gerek Bursaspor yapıyor gerekse belediyeler.  

Bursaspor’a gönül veren kongre üyeleri ve taraftarlar da bu vefadan geri kalmıyorlar tabi ki. 

Onlar da üzerlerine düşeni yapıyorlar.

Son dönemin efsanesi Batalla’nın heykelini yaptırmışlardı. 

Rahmetli başkan Orhan Özselek'in adı Vakıfköy'e kulübün, İbrahim Yazıcı’nın adı da Özlüce Tesisleri'ne kongre üyelerinin kararıyla verilmişti. 

Ertuğrul Sağlam Spor Kompleksi ismi de Osmangazi Belediyesi tarafından hayata geçirilmişti. 

Geçtiğimiz hafta da Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’ndeki antrenman sahalarına Bursaspor’un efsane futbolcuları Mesut Şen, Nejat Biyediç ve Ersel Altıparmak’ın isimleri verildi.  

Tüm bunlar bir camia için harika ve güzel işler. Emeği geçenlere de sonsuz teşekkürler

Özellikle efsaneler hayatta iken bunları yapabilmek çok daha anlamlı tabi ki.

Tabi ki bu tarz kararlar alıp hayata geçirirken kimseyi atlamamak lazım. 

İbrahim Yazıcı Tesisleri'ne üç efsanenin ismi verilirken Bursaspor’un en büyük efsanelerinden Sedat 3’ün (Özden) adı neden yok diye düşündüm. 

Şunu en baştan söylemek istiyorum. Yönetim de kesinlikle Sedat 3 ismini istemiş; ancak bazı sebeplerden dolayı olmamış.  

O konuda detaya girmek istemiyorum. 

Ancak Sedat 3 gibi bir efsanenin ismi de Bursa’da bir spor tesisinde mutlaka yaşatılmalı diye düşünüyorum.  

O’nun gibi bir efsaneye de Bursa’nın efsane bir spor alanı olan Merinos Stadı yakışır görüşündeyim.  

Dünya’nın en ünlü stadı Wembley’e kaptan olarak çıkan Sedat 3’ün adının Bursa’nın Wembley’i Merinos Stadı’na verilmesi son derece şık olur. 

'Sedat Özden Merinos Stadı' güzel olmaz mı sizce de ? 

Bu konuda yetkili mercii kimse inşallah bu önerimi dikkate alır. 

Bir diğer öneri de Bursaspor’un eski teknik direktörlerinden Kemal Ömeragiç için… 

Kendisini de rahmetle anıyor ve kısaca bu önerime neden olan olayı da anlatmak istiyorum… 

1976-77 sezonu öncesi Bursaspor yönetimi takımın başına Ömeragiç'i getirmek ister. Görüşme yapmak üzere Cavit Çağlar Ömeragiç'e gider. Ömeragiç Çağlar'a "Antrenman sahanız var mı?" diye sorar ve anlaşma için ilk şart olarak antrenman sahasını koyar.  

O zamana kadar Bursaspor Atatürk Stadı’nda, Kültürpark’ta veya Merinos Stadı’nda çalışmaktadır. Çağlar, Ömeragiç'e "var" der. Halbuki yoktur. Çağlar Bursa'ya dönünce durumu başkana bildirir ve saha aramaya başlarlar. O sırada Vakıfköy sahası köyün merasıdır ve inekler otlamaktadır. Yönetim orayı kiralar. Ömeragiç gelip çalışma sahasını sorunca doğru Vakıfköy'e götürürler. Sahada yine inekler otlamaktadır. Ömeragiç gülmeye başlar: Yöneticiler gerçeği anlatırlar. O yıl Vakıfköy Tesisleri’nin temeli atılır. Tabi, etrafı çevrilinceye kadar çalışmalarda Ömeragiç ve futbolcular çok inek kovalarlar. 

İşte oradan yetişen futbolcularla gurur duyduğumuz Vakıfköy tesislerinin hikayesi bu şekilde… 

Evet Bursaspor için çok önemli bir yer olan Vakıfköy Tesisleri’nin hayata geçmesine vesile olan Kemal Ömeragiç’in ismi de Vakıfköy’de bir sahaya verilirse çok anlamlı olur diye düşünüyorum. 

Dilerim yetkililer de benimle aynı şekilde düşünür ve bu vefayı hak eden, iki önemli ismin adları spor tesislerinde de yaşatılır.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mesut Çakır 10 Ocak 2022 21:49 Altını çizerek belirtmek istiyorum.Bursaspor kulübünün bir an önce en büyük efsanesi Sedat Özden'e vefasını henüz hayattayken göstermesi gerekir. Sedat 3 gibi kulübümüzle özdeşleşmiş bir efsanenin bunu fazlasıyla hakettiği düşünüyorum.Sevgili Tarık Çapçı bu konuya el attığınız için sonsuz sevgiler..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Timsah16 10 Ocak 2022 11:48 Sinan Bür ismi niye verilmesin oda bir efsane

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı erdoğan 12 Ocak 2022 16:33 'Sedat Özden Merinos Stadı' güzel olmaz mı sizce de ? 'Sedat Özden Merinos Stadı' sizce de güzel olmaz mı?