Hoş geldin mübarek ay...


Hoş geldin mübarek ay...İçinde bin geceden daha hayırlı olan kadir gecesini barındıran mübarek Ramazan ayı geldi ve çattı.Yeme içme faslı tarafı bir yana; dileğim ve de zati gerçek emir o değil mi ?
El, dil, bel, gönül ve kalpler de oruca girmeli. Sona doğru fitreler hazırlanmalı ve ay boyu muhtaçlara, yetimlere, güçsüzlere ulaşılmalı. İftar masaları akşamları dolmalı, şenlenmeli. Sahurlarda yarı uykulu masalar; mideleri ve kalpleri bir başka huzurla doldurmalı.
Ramazan ayı ve iftar sofraları

Yıl boyu misafir gözleyen camiler hasretine kavuşmalı, teravihler dolup taşmalı, dedeler torunları, babalar bebelerle secdeye siftahlar yaptırmalı.

Bir de Ramazan ekonomisi var.
Aklımda da derin sorular?
Malum gazeteniz bir Ekonomi haberleri ve incelemeleri yayımlayan bir gazete.
Ramazanın bir de ekonomi kalemlerine göz atmak lazım.
Ramazan ayında varlıklıların yine varlıklı olanlarına verdikleri zengin iftar sofralarının ekonomisi acep nedir, nerelerdedir ?
Basit hesapla her akşam 10.000 kişinin lüks otel ve restoranlarda iftar davetlisi olduğunu varsayıp çarpı 30 dersek, bunu da çarpı 100 Lira işaretlersek sadece Bursa için 30 milyon TL'lik bir iftar ekonomisinden bahsedebilir miyiz veya İSRAFINDAN?
Bu basit istatistiği veya tahmini yurt çağına yayarsak 300 milyon TL'lik bir israftan bahsedebilir miyiz ?
Bu yemeklerin bedelleri gider kaydedilip vergiden düşüldüğünde bu yemeği veren hepimiz olmuyor muyuz ?
Bu iftar yemeklerinin karşılığı ile milyonlarca aç karın doyurabilir ve daha binlerce hayırlı işler yapılabilir mi ?
Dedim ya deli sorular ?
Bu yüzdendir ki; bu mübarek ay vesilesi ile öz eleştiri yaptıklarımız ve yapamadıklarımızı gönül gözüyle gözden geçirme vaktidir.

Bol yıldız ve yaldızlı otel ve mekanlarda, biz bize şaşaalı, güya iftar sofraları gözden geçirilmeli.
Cebine bir şeyler konulan kıdemli bir hafız veya imama eşlik eden canlı sufi müziğin eşliği; fesleğen çorbalar, imam bayıldı, tatlının bin türlüsü ve zengin menü manzaraları gözden geçirilmeli.
SİAD'lar ve her bir BÜYÜK ŞİRKETLER zengin mi zengin iftar davetiyelerini gözden geçirilmeli.
Ramazan geldi diye akşamları kurulan kumar masaları olayı bile bayağı gözden geçirilmeli, yani özellikle bu anlamlı ve mübarek ayda, önce mideye, kafaya,gönüllere eziyetler etmemeli,
Akla da ziyan etmemeli, hatta Kitaba da.
Tüm inananlara Hayırlı Ramazanlar dilerim.

Yorum Ekle