Haydi! Aile boyu hipodroma


Hipodromlar 11 Nisan'dan itibaren şenleniyor.2018 İlkbahar-yaz at yarışı sezonu Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) organizasyonuyla 11 Nisan Çarşamba günü start alıyor.

30 binden fazla kişinin ekmek yediği, milyonlarca kişinin aileleriyle birlikte eğlence amacıyla izlediği bu sektörde TJK birçok sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı At Yarışlarını düzenleme ve organizasyon yetkisini elinde bulunduran Türkiye Jokey Kulübü (TJK), atla tedavi merkezlerinden tutun da, Down Sendromlu, Otizmli çocuklarımıza dikkat çekmiş mutlu olmaları için organizasyonlar yapıyor.

Kırsalda Kadın Seyisler Projesiyle erkek egemen bir sektöre kadınları monte etmiş, gerek şehitlerimize, gerek önemli günlerimize, gerekse kadınlarımıza saygısı ve anlamlı duyurularıyla milletçe hassas olduğumuz konulara parmak basmış ve takdir kazanmıştır.

At yarışları 30 binden fazla kişiye ekmek kapısı olmasıyla bir şans oyunundan öte çok önemli bir sektördür. Vatandaşların küçük paralarla şans deneyip büyük zevk aldığı ve ailesiyle birlikte eğlendiği bir sosyal ihtiyaçtır. Yaz mevsiminin yaklaştığı sezonun açıldığı bu günlerde ailelerimizle hipodromlara koşacağız.

 

YARIŞLAR 11 NİSAN’DA START ALIYOR.

Ben de size İstanbul, Ankara ve Bursa’mızı kapsayan programı özetliyorum.

11 Nisan Çarşamba günü İstanbul’da start alacak olan 2018 İlkbahar-Yaz yarış sezonunun yanı sıra yeni başlayacak olan, Ankara ve  Elazığ’la birlikte halen devam eden Kocaeli, Adana, İzmir ve Bursa’da da Yaz sezonu başlıyor. Sezon açılışında, İstanbul’da 3 yaşlı İngiliz tayları çim pistte Orhan Meker, Ergin Talay ve 4 yukarı İngiliz atları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koşusu'nda mücadele verecekler.

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda İlkbahar-Yaz yarış sezonunda 93 yarış gününde 722 koşunun yapılması planlandı. 446’sı çim ve 276’sı kum (sentetik) olmak üzere toplam 722 koşuda safkanlar birincilik için mücadele edecekler. Bunların 412’sinde safkan İngiliz atları, 310 koşuda ise safkan Arap atları start alacak.

İstanbul Sezonu’nda yarışlar; Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül, Ekim, Kasım aylarında Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri olmak üzere haftada 3 gün yapılacak.

GAZİ KOŞUSU 24 HAZİRAN’DA

Sezonun en önemli koşusu olan 92. Gazi Koşusu, 24 Haziran’da Veliefendi Hipodromunda yapılacak. 92. kez düzenlenecek olan, yarışçılığımızın Derbisi Gazi Koşusu’na 3 yaşlı İngiliz tayları katılabiliyor. 2400 metre mesafeli koşu çim piste yapılacak.

Aynı gün İstiklal Savaşı Koşusu da yarış severleri heyecanlandıracak. İstanbul’daki diğer önemli koşular ise;

Erkek ve Dişi Tay Deneme 13 Mayıs,

Kısrak ve Sait Akson 3 Haziran,

Yavuz Sultan Selim 8 Temmuz,

Başbakanlık ve Niğbolu 22 Temmuz, Çanakkale Zaferi 29 Temmuz,

Fatih Sultan Mehmet 12 Ağustos,

Veliefendi 16 Eylül, Türkiye Jokey Kulübü 23 Eylül,

Kanuni Sultan Süleyman ve Haralar 14 Ekim,

Çaldıran Koşusu 21 Ekim’de yapılacak.

ULUSLARARASI YARIŞ FESTİVALİ 1 - 2 EYLÜL’DE

“Uluslararası Yarış Festivali” 1 – 2 Eylül Cumartesi ve Pazar günleri İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilecek. Uluslararası yarışlardan France Galop (FRBC) Anadolu, IFAHR ve İstanbul Koşusu festivalin açılış günü olan 2 Eylül Cumartesi günü, Topkapı, Boğaziçi, Malazgirt ve Trakya Koşuları da festivalin final günü olan 2 Eylül’de yapılacak.

 ANKARA YARIŞ SEZONU

10 Nisan Salı başlayacak olan Ankara sezonunda 82 yarış günü var. 364’ü çim ve 256’sı kum olmak üzere toplam 620 koşuda safkanlar birincilik için mücadele edecekler. Bunların 342’sinde safkan İngiliz atları, 278 koşuda ise safkan Arap atları start alacak.

Ankara yarış sezonunda yarışlar; Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri, Eylül-Ekim ve Kasım aylarında Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada 2 gün gerçekleştirilecek.

Ankara Sezonunda TBMM Koşusu 5 Mayıs, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 26 Mayıs, Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2 Haziran, Kraliçe Elizabeth Koşusu 6 Ekim, Cumhuriyet ve Cumhurbaşkanlığı koşuları 27 Ekim’de yapılacak.

BURSA OSMANGAZİ HİPODROMUNDA ŞENLİK VAR.

Bursa’da ilk çim koşusu da 13 Nisan günü start alacak. 2 yaşlı İngiliz taylarının başlangıç koşusu ve Bursa Emniyet Müdürlüğü koşusunun heyecanıyla devam edecek. Aynı gün Arap atlarına mahsus bir koşu olan Bursalı at sahibi ve yetiştirici Selami Kavcin adına düzenlenen koşu ise heyacanı doruğa çıkaracak.

Bursa’da yarışlar, Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül, Ekim, Kasım aylarında Pazartesi, Cuma günleri olmak üzere haftada 2 gün yapılacak.

İlkbahar-Yaz yarış sezonunda 61 yarış gününde 433 koşunun yapılması planlandı. 257’si çim ve 176’sı kum olmak üzere toplam 433 koşuda safkanlar birincilik için mücadele edecekler. Bunların 242’sinde safkan İngiliz atları, 191 koşuda ise safkan Arap atları start alacak.

Bursa Sezonunda, Karagöz-Hacivat 27 Nisan, Orhangazi 18 Mayıs, Nilüfer Belediye Başkanlığı 25 Mayıs, TSYD Bursa Şube Başkanlığı 8 Haziran, Osmangazi 13 Temmuz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı 16 Temmuz, Uluabat 30 Temmuz, Vali Koşusu 10 Ağustos, Ertuğrulgazi 24 Ağustos, Ethem Menderes 27 Ağustos, Yunus Emre 7 Eylül, Oğuz 14 Eylül, Kayı 11 Ekim, Uludağ 2 Kasım, Mudanya ve Yeşil Bursa koşuları ise 9 Kasımda yapılacak.

Bütün hipodromlarda olduğu gibi, 762,617 m2 alan üzerine kurulmuş olan Bursa Hipodromunda da, TJK tarafından, 7’den 70’e herkesin keyifle zaman geçirebileceği alanlar da oluşturuldu. Yenilenen hipodromun arazisinde bulunan parka, herkesin kullanımına açık spor, fitness ve piknik alanları, koşu parkurları, oyun parkı yapıldı. Ailenizle birlikte burada temiz hava alıp, piknik yapıp, yarışları seyrederek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Yorum Ekle