evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyatHavuzlupark gerçeği


Koronavirüs nedeniyle büyük bir bölümümüz evlere kapandık.Virüsten kurtulmak için evlere kapanınca, insanın aklı ister istemez yıllar öncesine gidiveriyor.

Mesela gençliğimizde içinden çıkmadığımızı, içerisinde atlama kulesi olan Havuzlupark ve etrafında şimdi sitelerin yükseldiği bölümde su bisikletlerinin dolaştığından Bursa’da yaşayan birçok insanın, eskiler hariç bilgisi yoktu.

Bursa’nın tam bir su parkı olan bu yer maalesef yıllar içerisinde olduğu gibi son yıllarda da kaderine terk edildi.

Onunla ilgili sizlere birikimlerimi aktarmak istedim;

Bursalı olup ta havuzlu parkı bilmeyen var mıdır? doğrusu merak ediyorum.

Hatta bu kentte doğup büyüyen ve spor gazeteciliği mesleği ile ilgilenen ben yapılışı olmasa da gelişimiyle ilgili bilgilere ve bazen tarihe tanıklık etmenin mutluluğunu yaşadım.

Gazeteciliğe başlamadan önce ilk ve orta okul yıllarında hem ailecek, hem de arkadaşlarımla birlikte yüzmek için gitmiştim. Ailemizle birlikte ağaçlar altında piknik yaparken, havuzda da yüzmeye çalışırdık.

Ülkemizin yapıldığında uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecek olarak düzenlenmişti.

Yüzme havuzlarının yanı sıra atlama kulesi de vardı tesiste.

Doğal sıcak suyun olması nedeniyle ağır kış şartları hariç burada yüzme sporu yapılırdı. Sonuçta buradan Türkiye çapında yüzücüler ve sutopu takımları çıkmıştı.

Hatta Havuzlu park Tesisi’nin etrafında oluşturulan havuzlarda o dönem deniz bisikletine dahi binilirdi.

Yani tesis hafta sonralarında denize gidemeyen Bursalıların piknik yaptığı yer olurdu.

Bursa’nın yeni yeni geliştiği o yıllarda havuzlupark Türkiye şampiyonalarına, hatta sutopu şampiyonalarına ev sahipliği yaptı. Burada yarışma fotoğrafları çekmek bana nasip olmuştu.

Ancak böylesine önemli bir tesis yıllar geçtikçe maalesef üretkenliğini yitirdi.

Hatta uluslararası ölçülerdeki tek havuzun dönemin Gençlik ve Spor İl Müdürü tarafından açık basketbol sahasına dönüştürülmesi büyük tepkilere neden olmuştu. Hatta bu dönüşümle ilgili birçok olumsuz haberler yer almıştı. Onları yapan gazetecilerden biri olmanın mutluluğunu yaşamadım dersem yalan söylemiş olurum.

Sonrasında son yıllarda burası kaderine terk edildi.

Sonrasında Bursa’nın Büyükşehir Statüsüne girmesiyle birlikte belediye buraya el attı ve burası adeta yeniden yaratıldı.

Bursaspor’a işletmesi için verildi. Ancak başarılı olamayınca tesis son olarak Büyükşehir Belediyesi’nde kaldı.

Ancak tesis artan bakın ve onarım maliyetleri, personel sıkıntıları nedeniyle eski işlerliğini yitirdi. Bunun ana nedenlerinden birisi ise Belediyelerin semtlere, büyük sitelerin oturanların yararlanmaları için havuzlar yapması oldu.

Değeri ölçülemeyen bu güzide tesis bugün kaderine terk edilmiş durumda.

Bunu da orada yüzmüş, kulaç atmış bir Bursalı olarak son durumları üzüntü ile izliyorum.

 

 

 

 

Yorum Ekle