Hamza Hoca tercihi


Şimdi biraz daha sabır ve takıma destek zamanı. En azından yeni hocamız bu kadar küskünlüğün olduğu ortamı hak etmiyor. Ona başarıyı getireceği ortamı sunmak da Bursasporluların asli görevi.Bursasporumuz Ertuğrul  Sağlam ile yolların ayrılmasından sonra , yönetimin Ersel Hoca ile devre arasına kadar devam edeceklerini iletmiş olmasına rağmen Hamza Hamzaoğlu ile anlaşarak takımın idaresini kendisine ve ekibine emanet etti. Kararın Bursasporumuz adına hayırlı olmasını diliyorum.Peki Hamza Hamzaoğlu kararı ne kadar doğru ? Hamza Hoca’nın Bursasporumuza katkısını elbette zaman gösterecek ama elimizdeki bir takım verilerle kendisi ile çalışma kararının doğru olduğunu ortaya koyabiliriz. Şöyle ki ;

 

Son 20 sezon için Türkiye’de performansları ile iz bırakan teknik direktörlerin istatistiklerini ortaya koyarsak;

 

FATİH TERİM – 1996 / 2000 – GALATASARAY – 2,31 PUAN , % 69.85 GALİBİYET

HAMZA HAMZAOĞLU – 2014/2015 – GALATASARAY – 2,23 PUAN ,  % 67,64 GALİBİYET

MIRCEA LUCESCU - 2000/2002 - GALATASARAY - 2.22 PUAN, %67.18 GALİBİYET

ERSUN YANAL – 2013/2014 – FENERBAHÇE – 2,18 PUAN , %64,29 GALİBİYET

MIRCEA LUCESCU – 2002 / 2004 – BEŞİKTAŞ – 2,16 PUAN , %64,70 GALİBİYET

FATİH TERİM – 2011 / 2014 – GALATASARAY – 2,10 PUAN , % 60,76 GALİBİYET

ERIC GERETS -  2005 / 2007 -  GALATASARAY – 1,91 PUAN , %57,35 GALİBİYET

 

Yukarıdaki puan ve galibiyet ortalamalarına bakarsak Hamza Hoca Türk futbolunun son 20 yılının en iyi 2. , son 10 yılının ise en iyi teknik direktör performansını sergilemiş. Tüm Galatasaraylıların umutlarını kaybettiği bir sezonda 3 kupa birden kazanmayı başarmıştır. Teknik heyet ve futbolcu transferi başarısı birazda doku uyuşması ile alakalı. Doku uyuştuğu takdirde bizi başarıya ulaştıracak kapasitesinin yanında adamlığı ve dürüstlüğü şüphe ettirmeyecek bir teknik direktöre sahibiz.

Ertuğrul Sağlam da Hamza Hoca'nın Galatasaray’ dan ayrılışı gibi ithilaflı , bir kesim tarafından şaşkınlıkla karşılanmış biçimde bir ayrılıktan sonra takımımıza gelmişti ve ilk sezonki  büyük çıkış sonrasında ertesi sezonu şampiyonlukla tamamlamıştık. Yeni stadın vereceği atmosfer , arka arkaya alınacak iyi sonuçlar ile bunu neden tekrar başaramayalım ki? Tek sıkıntımız haklı olarak yönetime muhalif kesimin çokluğu.

Şimdi biraz daha sabır ve takıma destek zamanı. En azından yeni hocamız bu kadar küskünlüğün olduğu ortamı hak etmiyor. Ona başarıyı getireceği ortamı sunmak da Bursasporluların asli görevi. Bursaspor'u mevcut kaynaklarını tüketip üstüne üstlük de  kredi dahi alamayacak hale düşüren yönetim ile kızgınlıklarımız yine bitmesin ama bir müddet maçlarda en azından skor netleşene kadar protestoyu kesip , maçın sonucuna etki etmeden, futbolcu kardeşlerimizi demoralize etmeyecek şekilde ,maçın sonucu netleşince yine herkes kişisel haklara , ahlaki kurallara ve ailevi unsurlara saygı  çerçevesinde protesto hakkını kullansın.

 

Yorum Ekle