Hafta sonu gezileri “AĞVA”


Bursa’ya 235 km uzaklıkta olan Ağva, Yeşilçay ve Göksu’nun Karadeniz’e döküldükleri yerde oluşan küçük bir delta üzerine kurulu...Ağva, özellikle dört mevsim boyunca gidilebilecek bir yer olması ve iki nehir arasında kalmış bir doğa harikası olması nedeniyle; şehrin karmaşasından ve kalabalığından kaçıp dinlenmek ve huzur bulmak için harika bir alternatiftir.

Ağva’da yaz-kış su sporları (dere kıyısında kano, deniz bisikleti), kış aylarında trekking ve avcılık yapabilirsiniz.
Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, kamp gibi aktiviteler için son derece uygun olan Ağva, yemyeşil doğası ile sizleri bekliyor. Ağva’nın eşsiz doğasında bisikletinizle geziler yapabilirsiniz.

Göksu nehrinde kiralayabileceğiniz bir tekne ile gezinti yapabilir ya da kano ve deniz bisikleti ile nehrin keyfini çıkarabilirsiniz.
Fotoğraf sanatına gönül verenler için Ağva, eşsiz doğası ile harika kareler yakalayabilecekleri güzelliklere sahiptir.
Ağva’da oteller genellikle Göksu Nehri kıyısı boyunca kurulmuştur ve hepsi kendine özgü mimariye sahiptir. Bahçelerindeki hamaklara, minderlere ya da çimenlere uzanıp o huzurlu ortam içerisinde çay ve kahve yudumlarken dinlenmek, kitap okuyabilmek, doğayla baş başa kalmanın keyfini çıkarabilmek oldukça keyiflidir.

Kandıra yolundan sapılan Kilimli ve Kadırga koyları, Ağva’ya 10-15 dakika mesafede bulunmaktadır. Her koyda da piknik yapılıp denize girilebilmektedir. Ağva’da sadece denizden ulaşılabilen minik koylar da bulunmaktadır.
Gelin Kayası, Karamandere Köyü’nde bulunan Saklı Göl mutlaka görülmesi gereken yerler… Kilimli Koyu’nda da denizin ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ağva’daki balık restoranları genelde Yeşilçay Nehri üzerinde yer alır. Karadeniz’e kıyısı olması ve iki nehir arasında kurulması sebebiyle Ağva’da her tür balık bulunmaktadır. Karadeniz balıkları, iki dere arasında kalan Ağva’da tatlı su banyosuna gelirler ve böylece ayrı bir lezzete kavuşurlar. Ağva’nın balıkları kendine has bir lezzete sahiptir. Lüfer, palamut, çinekop, tekir, hamsi, sardalye, istavrit gibi balıklar son derece lezzetlidir.
Balığın dışında tandır kebap, bıldırcın, piliç ve diğer ızgara çeşitleri de yemek alternatifleri arasında olabilir. Bıldırcın, sülün, tavuk ve ördek gibi lezzetleri Ağva yolu üzerindeki kır restoranlarında tadabilirsiniz.

Ağva’da Cuma günleri kurulan pazarda, bir çok taze meyve, sebze, zeytin, mantar gibi yiyecekler, Şile bezinden yapılmış kıyafetler, hediyelik eşya ve takılar bulabilirsiniz.

 

Yorum Ekle