Gazozlar ve efsaneler!


Bursaspor’u aşağılayan açıklamalar yapanları da, “Ben Türkiye’de Bursaspor’dan başka takımda oynamam” diyebilen elin Arjantinlisini de “Küçüklüğümden beri Bursaspor’dan başka takım hayali kurmadım” diyen yaşı küçük; ama yüreği büyük adamları da gördük..Kulüp tarihi boyunca Bursaspor’dan ,İstanbul kulüplerine transfer olmuş onlarca  isim var. Bu isimler içerisinde o kulüplerle özdeşleşebilmiş, uzun yıllar forma giyebilmiş iki, bilemedin üç isim sayabiliriz. Yani Bursaspor’dan gidip de üç İstanbul kulübünde tutunabilme oranı çok çok düşük. Oysa ki Bursaspor’da kalıp da efsane olmak çok daha kolay.

İlk etapta daha cazip maddi imkanlar ve daha fazla popülarite akılları çeliyor; ancak bunun uzun süreli olamayacağı gerçeği hesap edilemiyor. Yani Bursaspor’da daha az kazanıp uzun yıllar istikrarlı bir şekilde kalmak varken “Ya tutarsa” mantığı ile kumar oynanıyor ve az önce ifade ettiğim gibi bu kumarda çok büyük oranda kaybediliyor. Futbolcular genç insanlar daha fazla paraya ve İstanbul’un renkli ama bir o kadar da gözleri kör eden dünyasına kanabiliyorlar. İşte burada yöneticilik becerisi devreye giriyor. Gözünü Marmara’nın karşı kıyısına dikmiş bu gençleri uyarmak ve doğruya ikna etmek gerekiyor. Bunun örnekleri geçmişte yaşandı. İstanbul kulüpleri ile anlaşıp hatta formasını giydikten sonra yöneticilerin müdahalesi ile bu karardan dönüp Bursaspor’da efsane olmuş isimler biliyoruz. Tabi ki herkes ikna edilemez. Ama her gitmek isteyen de gönderilirse burada yöneticilik nerede kalıyor ? Sorusu akla gelir.

Bakın bu camia, İstanbul’a transfer olduğunun ertesi günü O İstanbul kulübü için “Bu kulüpte yedek kalmak bile şereftir” veya “Çocukluğumdan beri zaten ben bu takımlıydım” diyerek Bursaspor’u aşağılayan açıklamalar yapanları da, Hatta transfer olur olmaz sosyal medyadaki hesabını görmemişler gibi gittiği kulübün renkleri ve arması ile donatıp komik duruma düşenleri de görürken buna karşı “Ben Türkiye’de Bursaspor’dan başka takımda oynanmam” diyebilen elin Arjantinlisini de  “Küçüklüğümden beri Bursaspor’dan başka takım hayali kurmadım” diyen yaşı küçük; ama yüreği büyük adamları da gördük, görüyoruz. Bursaspor’a vefasızlık edenler geçen zaman sonrası günün moda tabiri ile ‘gazoz’ olurken, o koca yürekliler ‘efsane’ olarak yerlerini aldı.

 O vefasız olanlar futbolu bıraktıktan sonra göbek atarak gidip de, arkalarına bakarak döndükleri camialardan medet bile umamazken, Bursaspor’un kapısında kasap önündeki kedilerin beklediği gibi görev beklediler ve beklemeye devam ediyorlar. Futbolcuyken ağızlarına almadıkları şekilde “Ben Bursasporluyum” diye de dolaşıp duruyorlar.

Aklı İstanbul’da olan futbolcular şu anki kadroda da var ve hatta bazıları gitti bazıları da gitmek için fırsat kolluyor. Şunu da unutmamalılar burada onlar yıldız; ama gidecekleri kulüplerde herkes yıldız. Dolayıyla saha dışını geçtim maç içerisinde yapacakları hatalarda, Bursa’da tahammül edilenlerin çeyreğine bile tahammül edilmez ve anında kulübe demirbaşı, sonra tribün en sonunda da satış listesinde kendilerini buluverirler. Bu yıllardır böyle oldu, olmaya da devam edecek. Özverili bir çalışma ve doğru bir kariyer planlaması ile Bursaspor’da kalan yıldızlar, kısa sürecek futbol hayatı sonrasında da bu şehir ve kulüpten gerekli vefayı görürler. Çünkü bu camia yapılan hiçbir şeyi unutmaz ve herkese hak ettiği gibi de davranmayı bilir..

 

Yorum Ekle