FORMA DEYİP GEÇME  


BURSASPOR'da yeni sezon için hazırlanan ve geçen hafta içi görücüye çıkan 5 farklı forma, geçen sezonlara oranla görüntüsüyle izleyenin gözünü ve de gönlünü doyurucu bir izlenim vermiş olmalı ki talep fazla.Söze şu gerçekle başlayalım: Renkler bizim hayatımızın kenar süsüdür.

Formalar ise alın terinin öyküsü...

Geçmişte çamaşır ipinde kurutulan formalar, günümüzün teknolojisi sayesinde artık podyumlarda boy gösteriyor.

Şüphesiz formalar bir kulübü ya da bir ulusal takımı en iyi tanıtan unsurdur.

 Nasıl ki bayrağında yer almayan bir rengi milli takımda kullanan İtalyanlar dünyada 'Azzuri/Gök Maviler' diye anılıyorsa...

Ya da Celtic, Barcelona, Milan gibi kulüpler hiçbir zaman değişmeyen forma stilleriyle herkes tarafından biliniyorsa...

Nitekim Kappa tarafından hazırlanan, son Altınordu maçında giyilen forma Celtic modelinden esinlenmiş ve de onun adını taşıyor...

Bursaspor formasında yer alan beyaz; berraklığı, saflığı ifade eder. Yeşil ise Bursa'nın ovasını, Uludağ'ın çamlarını yansıtır.

Yakın geçmişe kadar dünya markası PUMA tarafından tasarlanan ancak son dönemlerde işi savsakladığı, Bursaspor’a yeterince önem vermediği iddiaları hafızalarda duruyor.

Bu nedeni de kanımca; Bursaspor taraftarı desene, biçime, görüntüye bakmaz, 'ne yapsam alır!' diye düşünmüş olsa gerek... Anladığımız kadarıyla Bursaspor’un taraftar profilini çözmüşler.

Çünkü; Yeşil Beyaz sevdalısı bir taraftar için maç bileti ve takımının forması iki kutsal nesnedir. Birine cebini, diğerine yüreğini açar çünkü...

İşte bunun içinde Erkan Kamat yönetimi maçların seyircisiz oynanmasına karşı camiadan gelen talep doğrultusunda ‘Hatıra Kombinesi’ için düğmeye bastı.

Birine cebini, diğerine yüreğini açar çünkü...

Özetlersek; forma rengini/desenini/stilini tartışmak belki de anlamsız...

Formaya renk veren ruhtur.

Bir futbolcu formasının içine sadece bedenini sokuyorsa, hangi rengi seçerse seçsin hiç fark etmez. 

Çünkü dolu görünen o forma hep boş kalır!..

Sözü küçük bir ayrıntıyla noktalayalım.

Geçtiğimiz yıllara göre bu sezon Timsahın göğsünü reklam katkısıyla erken doldurulmasında emeği geçenleri kutlarken bir noktaya da dikkat çekelim.

Aceleye gelmiş olabilir,  formanın üzerinde açık kırmızı karakterli harflerden oluşan sponsor firmanın ‘TASARRUF A.Ş.’ logosu çok uçuk kalıyor. Okumak için tribünde dürbüne, ekranda ise 10 numara yakın gözlüğüne ihtiyaç var.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı İlkay Toka 21 Eylül 2020 20:01 Yerleştir Bursaspor'um