Erdoğan, satrançta ‘hamleler’ yapıyor!


Siyasetin merkez sağındaki yeni oluşum düşünceleri ve nabız yoklamaları, CHP’nin yerel seçim sonuçlarıyla birleşince, siyasi gündem ısındı.AK Parti adına…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın önemi, yerel seçim süreciyle daha da fazla önemini gösteriyor, 31 Mart’ın akşamıyla anlaşılıyordu.

Malum…

Ankara, Antalya gitti.

Sandık tekrarla…

İstanbul’da, uzatma oynanacak.

Aslında…

Erdoğan, hem genel merkez yönetimi hem kabine hem milletvekilleri ve belediye başkanlarını kapsayan ‘yeniden yapılanma’ başlatmıştı.

Özellikle…

Yaş ortalamasını aşağıya çeken, gençleştirmeyi hedefleyen, yeni uzun dönemin uzun soluklu AK Parti’sini düşünüyordu.

Süreç böyleyken…

Ortaya çıkan İYİ Parti, yerel seçimle CHP’nin elde ettiği sonuç ve İstanbul’da Ekrem İmamoğlu derken,  şu sıralar, çok konuşulan bir merak bulunuyor.

Merkez sağda, aslında alternatif bir AK Parti düşünceleri, fısıltılarda konuşuluyor, hatta yerel örgütlenmeleri de, konu ediliyor.

Erdoğan’ın siyaseti…

Doğru zamanda, doğru hamleleri yapmaktır!

Kimi zaman tartışılsa da…

Dikkati çeken özelliği, budur!

Nitekim…

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın, yeni oluşum düşünceleriyle anıldığı süreçte, Erdoğan’dan hamle gibi, bir adım görüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı içerisinde…

Oluşturmasına karar verilen Yüksek İstişare Kurulu, en başta Bülent Arınç olmak üzere, Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin gibi isimler olmak üzere, siyaseten de önem taşıyor.

AK Parti’de, iktidara gelmesiyle…

Uzun yıllar deneyim ve emeğini ortaya koyan, farklı ve önemli görevler yürüten eski isimler; büyükler, bir araya getirilmiş oluyor.

Yanı sıra…

Devlete ait bankaların yönetimlerinde, uzun yıllar deneyim ve emeğini ortaya koyan, farklı ve önemli görevler yürüten eski isimler; büyüklere, görevler veriliyor.

Abdülkadir Aksu’nun Vakıfbank ve Faruk Çelik’in Ziraat Bankası’nda, yönetim kurullarına üye atamaları yapılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, ara dönemle ‘Başkan’ olarak getirilen, ancak eski ilçesine aday gösterilip kaybeden Mevlüt Uysal da, Halkbank’a yönetim kurulu üyesi oldu.

Cemil Çiçek, bugün yayınlanan röportajında, yeni bir siyasi partinin ne yapacağı ve katkısına, eleştirel yaklaşımda bulunuyor.

Yeni oluşum iddialarıyla ilgili olarak…

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bile, ‘çalıştığı’ yönünde duyumlardan söz ediyor.

Önümüzde, ‘4 yıl sandık yok’ gözükse…

Erdoğan, satranç masasının başındaki gibi davranıyor.

Eski dava arkadaşlarını yanı başında tutmak üzere…

AK Parti’de aidiyet ve gönül bağını güçlendirecek, en önemlisi de ayrılmaz bütünlüğü tesis edecek hamleler içerisinde gözüküyor.