Engelsiz dans atölyesi


Toplum içinde özgür hareket etmek ve iletişim kurabilmek için tek engel türü fiziksel engeller midir? Elbette hayır. 
Göçlerle sürekli değişim gösteren demografik yapı, beraberinde kültürel bariyerleri de beraberinde getirebiliyor. Yanısıra, özellikle gittikçe yaşlanan batı toplumunda, ileri yaşta insanlar kendilerini hayatın akışından kopmuş ve yalnız hissedebiliyorlar.

Molenbeek, Brüksel içinde bir belediye. Çoğunluğu göçmenlerden oluşan bir demografik yapısı var. Brüksel havaalanı ve Paris bombalama olaylarırının failleri bu bölgeden çıktığı için birdenbire gözlerin üzerine çevrildiği bir yer Molenbeek. Bu olaylar elbette haksız bir önyargıyı da beraberinde getirdi.

Bu önyargı şimdi tersine dönüyor. Molenbeek, farklı sosyo-kültürel gruplardan gelen insanları pek çok faaliyette bir araya getiriyor.

Bu arada bir önceki Kültür Bakanı Swen Gatz‘ın Molenbeek’de yetişmiş olduğunu, hali hazırda da çocuklarından birinin Arapça, birinin Türkçe eğitimi aldıklarının altını çizmek gerekir. Molenbeek, aynı zamanda çok kültürlülüğün köklü bir ilham merkezi olma özelliği taşıyor.

Ultima Vez Dans Okulu bu bölgede yer alıyor. Kurum, aynı zamanda bir tür sivil toplum örgütü gibi çalışıyor. Yerel yönetimin yanısıra Kültür Bakanlığı  tarafından destekleniyor. Kurucusu Wim Vandekeybus, uluslararası üne sahip bir dans ve koreografi ustası. Okulda farklı dans ustaları da yer alıyor ve çeşitli atölye faaliyetleri düzenliyorlar.

Dans atölyeleri, Molenbeek’de yer alan bu çok yönlü yapıyı bir anlamda bütünleştiriyor. Atölye çalışmaları yıl boyunca devam ediyor. Tabir yerindeyse yediden yetmişe, kadın-erkek, yerli ve göçmen, fiziksel ya da zihinsel engelli, ….. Sınır yok, engel de yok. Bir arada yaşamanın güzelliğini vurguluyor.

Aşağıdaki videoda bahar aylarında dans ustası ve eğitmeni Seppe Baeyens tarafından düzenlenen bir atölye çalışması yer alıyor. Faaliyet, bir haftanın sonunda Simonis Metro İstasyonu‘nun önünde halka açık bir gösteriyle tamamlanıyor.

Engelsiz bir yeni yıl dileğiyle.
Sevgiyle kalın.

Yorum Ekle