Dondurma tüketimine dikkat!


Sıcak yaz günlerinin gelişiyle birlikte başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketimi de artmaktadır.Yeterli ve dengeli beslenme için her gün tüketilmesi gereken süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerir.

Dondurmanın temel yapımında sütün yanı sıra şeker, çeşitli meyveler, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel vb, glikoz şurubu, bitkisel yağ, süt yağı, sahlep, kıvam vericiler, doğal ve doğala özdeş aromalar da bulunabilmektedir. Ancak sağlıklı bir dondurma ve buzlu gıda üretiminde kullanılan bu tür katkı maddeleri; özellikle renk maddeleri, Tarım Orman  Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksine uygun katkı maddelerini içermelidir.

Dondurma her ne kadar besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da hijyenik koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış dondurmalar sağlığı tehdit eder hale gelebilir. Bu nedenle sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalar ve buzlu içecekler tüketilmeli; bu tür gıdalar güvenilir olmayan yerlerden satın alınmamalıdır.

Peki, dondurmayı tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Dondurma tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sağlıklı ve hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın tüketilmesidir. Bunun için de dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığı bozucu hale gelebilir. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler satın alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır.

Paketlenmiş dondurmalar ve buzlu gıdalarda ise paket üzerindeki etiket okunmalı, gıda Tarım ve Orman Bakanlığı üretim/ithalat izninin olup olmadığına, son tüketim tarihine dikkat edilmeli, izinsiz ve/veya son tüketim tarihi geçmiş ürünler her gıdada olduğu gibi dondurmada da asla satın alınmamalıdır.

Dondurma tüketiminde bir diğer husus meyveli adı altında satılan dondurmalar. Satıcıların meyveli diye müşteriye sundukları aslında içinde meyve olmayan sadece meyve aroması ve renk maddelerinden ibaret olan, bu rengarenk dondurmalar özellikle de  çocukların ilgisini çekmekte ve sağlıklı olup olmadıklarının hiçbir şekilde garantisi olmayan ürünler daha çok göze çarpmakta. Bu nedenle içinde gerçek meyvelerin kullanıldığı, aroma ve renk maddelerinin iz miktarda olduğu dondurmalar ın tüketilmesi sağlık açısından çok önemlidir.

Dondurma, sanılanın aksine yalnızca yaz aylarında değil, 4 mevsim rahatlıkla tüketilebilecek bir sütlü tatlıdır ve haftada 2-3 kez yenilebilir. Boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına da neden olmaz. Ancak tüketiminde her gıdada olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerekir. Çocuklar, dondurmayı ağzında tutarak ve eriterek yemelidir. Hatta dondurmanın yanında veya sonrasında mutlaka su içilmelidir. Böylece olası hastalıkların da önüne geçilmiş olunur.

Dondurmanın tüketilmesi ve saklanması nasıl olmalı?

Dondurma, güvenilir ve bilinen marketlerden veya satış noktalarından alınmalıdır.

Herhangi bir dondurma son kullanma tarihi geçmiş ve kalitesiz ise kesinlikle tüketilmemelidir.

Dondurma satın alındıktan sonra hemen tüketilemeyecekse dondurucuda muhafaza edilmelidir.

Yumuşak açık dondurma bekletilmeden yenmelidir.

Çözülmüş dondurma tekrar dondurulmamalıdır.

Kapalı kutular içerisindeki dondurmalarda da şekil bozukluklarının bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı günler dileğiyle
 

 

Yorum Ekle