Diyalog...


Varlığımızın arada kaynayıp gitmemesi bu hafta kurulacak partiler arası diyaloglara bağlıdır. Diyalog için gerekli olan tek şey iletişime açık olmaktır. Onarıcı olmaktır. Hoşgörülü olmaktır.Başım diyor sus, gönlüm diyor konuş

Başım diyor kabul et, gönlüm diyor mücadele et

Başım diyor ne değişecek ki, gönlüm diyor ne değişmez ki

Başım diyor ki bu kara, gönlüm diyor ki aslen siyah

Başım diyor beni yakma, gönlüm diyor sakın korkma

Başım diyor ne halin varsa gör, gönlüm diyor sensiz bir gün bile göremem ki.

Velhasıl bendeki iç seslerimin diyalogları böylece sürüp gidiyor. Ne zaman başımı dinlesem gönlüm sızlar, ne zaman ki gönlümü dinlesem başım kızar. Ne zaman ki ikisi eş olur, işte benim varlığım o gün kazanır.

Bu pazartesi başlaması muhtemel koalisyon çalışmalarındaki diyalogların sesidir bunlar aynı zamanda. Anlaşma olursa kazanan biz oluruz aslında. Anlaşma olmazsa yok olan sadece umutlarımız olmaz, unutma.

Celal Sair Erozan en sevdiğim şiirinde der ki;

Başım dedi: Dinlen; gönlüm dedi: Koş!

Başım dedi: Durul; gönlüm dedi: Coş!

Başım yüreksizdi, gönlüm başıboş;

Varlığım arada kaynadı gitti…

Varlığımızın arada kaynayıp gitmemesi bu hafta kurulacak partiler arası diyaloglara bağlıdır. Diyalog için gerekli olan tek şey iletişime açık olmaktır. Onarıcı olmaktır. Hoşgörülü olmaktır. Bozmaya değil, yapmaya odaklanmaktır. Zoru başarmaktır. Ön yargılardan uzak durmaktır.

Bir bilgeye en çok kimi sevdiğini sormuşlar. Cevap vermiş. Ben en çok terzimi severim, çünkü demiş terzim beni her gördüğünde ölçümü yeniden alır, benim ölçülerimi yeniden değerlendirir. Oysa çevremdekiler benimle ilgili kararı bir defa verirler ve yaşamları boyunca değiştirmezler. Beni hep aynı gözle görürler. Oysa ben değişirim ama bunu fark etmezler bile demiş.

Bakalım kurulacak diyalogların sonucunda başımızla gönlümüz bu sefer eş olabilecek mi?

Ön yargılardan uzak, uzlaşma içinde geçecek bir hafta için her zamanki gibi iletişimde kalın, sevgiyle kalın…

Yorum Ekle