Depremin ürküten boyutu, Bursa’da böyle anlatılıyor!


Bursa’da, deprem tehdidi, tehlikesi ve zararlarının anlatılması için halkın başlıca bir kentsel buluşma yeri tercih edildi.Marmara Depremi’nin yıldönümüyle…

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, kentinde toplumsal deprem bilincine katkısı ve güçlendirilmesi için 3 gün süreli etkinlik başlattı.

Etkinliğin merkezi olarak…

Bursa’da her gün muazzam bir kentli döngüsünün yaşandığı ve özellikle toplumsal merkez konumundaki bir yer tercih edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği; yer tahsisiyle…

Bugün!

BursaRay Şehreküstü İstasyonu’nun giriş-çıkış turnikelerinin yanında,  özel fotoğraf sergisi açıldı.

İnşaat uygulamalarındaki hatalar, eksiklikler, mühendislikten yoksun yapılar ve olası güçlü depremde, can ve mal kaybı, gerçek hayattan örneklerle anlatılıyor.

Marmara Depremi’nin yaşandığı iller ve yurt dışından fotoğraflarla depremlerin yarattığı hasar, insani ve mala zarar boyutu vurgulanıyor.

Elbette ki…

En önemlisi, hayatlar sönüyor.

Hiç kuşkusuz ki…

Marmara Depremi’nde, enkazın altında seslenişle “Sesimi duyan var mı?” diye o sesleniş, sergiyi dolaşırken çağrışım yapıyordu.İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, yürütülen kamusal sorumluluğun gereği olarak, sergiyi düzenlediklerini ifade ediyor.

Amaç olarak, söylediği...

“Türkiye, Marmara Depremi’ni unutmamalıdır, ders almalıdır.”

20 yıl öncesiyle…

Yaşanan afetin tahribatı ve acısının hüznüyle konuşan Albayrak, “Bursa’da riskli coğrafyadadır ve genç nesillerin bilinçlendirilmesi, hem geçmişi hem de geleceğimizi şekillendirecektir.” şeklinde konuşuyor.

Mühendisliğin mesleki örgütü olarak…

Bilimin gereği ve inşaat sektörü için de uyarılarda bulunurken, “Başlıca ihtiyaç, çözüm ve hedef olması gereken kentsel dönüşüm için de, devletin kolaylaştırıcı ve finansal çözümü, işleyişi sağlaması gerekiyor.” şeklinde konuşuyor.

Büyük depremin yeni yıldönümüyle…

Albayrak, geçen süreye atıfla “Böyle devam ettiği sürece, ne yazık ki depremi konuşmaktan öteye gidemeyeceğiz.” öngörüsüne de yer veriyordu.

Dün, sergi sırasında etrafa bakınırken…

Cana ve mala kasteden depremin her an ve yüksek olasılığına rağmen, öylece akıp giden bir kalabalığın ilgisizliğine de, hayret ediyorduk.

Yorum Ekle