Çok yaşa Türk futbolu, çok yaşa Türk vergi sistemi !


Çok yaşa Türk futbolu, çok yaşa Türk vergi sistemi !Çok Yaşa Türk Futbolu, Çok Yaşa Türk Vergi Sistemi. Yabancı futbolcular son zamanlarda belli ülkeleri tercih ediyor. Özellikle belirli kariyere ulaşmış futbolcular bugünlerde Çin'e, Arap ülkelerine ve ülkemize adeta akın ediyor. Sadece Avrupa kıtası olarak düşünürsek emekliliği yaklaşmış yabancı futbolcuların en çok rağbet ettiği ülkeyiz. Nedenini birazdan açıklayacağım. Ama önce bazı istatistikler vermemiz gerekiyor.
15 Ağustos 2017 tarihi itibari ile Türkiye Süper Ligi'ne bonservis bedeli karşılığında transfer olmuş yabancı futbolcu sayısı 87 idi. Bu futbolcuların yaş ortalaması ise 28,18. Görüldüğü gibi 30 lu yaşlara yaklaşmış neredeyse emeklilik öncesi son demlerini yaşayanların tercih ettiği bir lig. Yine özellikle pahalı transferlere imza attıran kulüplerde durum daha vahim. Beşiktaş JK'ya bu sezon transfer olmuş yabancı futbolcu yaş ortalaması 31 olarak görülüyor. Aynı yaş ortalaması Fenerbahçe SK için 30,66, Başakşehir FK için 31, Galatasaray SK için 28,57, Trabzonspor için ise 30 olmuş.
Yani ligimiz emeklilik öncesi son viraj olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi tabii ki duygusal değil. Futbolcular kariyerlerinin sonlarında vergi cennetlerini seçiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu vergi oranlarımızı diğer Avrupa ülkelerinin oranları ile karşılaştırmak.
Şu an için futbolcu gelirleri üzerinde vergi yükleri ülkeler bazında aşağıdaki gibidir:Görüldüğü üzere Avrupa ülkeleri içerisinde Türkiye Bulgaristan'dan sonra futbolcu gelirlerinin en az vergilendirildiği ikinci ülke durumunda. Aynı futbolcu elde ettiği 100 birim kazanç için Portekiz'de 56,50 birim vergi öderken aynı kazancı için Türkiye'de ödeyeceği vergi 15 birim. Neden ülkemizi seçmesin ki ? Neden 30 yaşını aşmış futbolcular 'Türkiye ligi müthiş bir lig kariyerimde önemli bir yer edinmek için geldim' demesin ki ? Neden ' X kulübünün taraftarı çok ateşli ve Türkiye'de futbol bir başka, ben de bunun bir parçası olmak için geldim' demesin ki? Yoksa siz; 'Tamamen duygusal davrandım (!) Geldiğim yerde %50 vergi ödüyordum şimdi daha az ücrete anlaşmış olabilirim ama net olarak daha çok kazanıyorum. Bu başarımı sizin vergi sisteminize borçluyum, tüm yetkililere teşekkür ediyorum' demelerini mi bekliyordunuz?
Türkiye Süper Ligi futbolcu transferleri için bu sezon şu ana kadar yaklaşık 83 milyon Euro Para harcamış durumda. Bu rakam sadece futbol kulüplerine verilen bonservis dediğimiz bedeller. Futbolculara yıllar itibari ile verilecek bedelleri de katarsak bu rakam kat be kat artacaktır. 2017/2018 sezonu için en fazla transfer harcaması yapan ilk 20 lig ve harcadıkları paralar:Görüldüğü gibi transfere harcanan paralar anlamında dünya 8 inciyiz ama bu transferler sonucu alınan oyunculara verilecek paraların vergilendirilmesi konusunda sınıfta kalıyoruz. Örneğin, Beşiktaş'a bu yıl transfer olan 34 yaşındaki 'Pepe' adlı futbolcunun (gerçek adı Képler Laveran Lima Ferreira) önceki dönem Real Madrid kulübünden son aldığı yıllık ücreti yaklaşık 6 milyon 273 bin Euro idi. İspanya'da bu tutarın 3 milyon 261 bin Euro'sunu vergi olarak verilmek zorunda. Vergiden sonra Pepe'nin elinde kalan para ise yaklaşık 3 milyon 011 bin Euro. Yani gelirin yarısından fazlasını devlet alıyor. Beşiktaş ile yaptığı transfer sözleşmesine göre ise Pepe bu sezon Beşiktaş'tan 4 milyon 500 bin Euro garanti ücret ve 1 milyon 500 bin Euro imza parası alacak. Primleri hesaba katmıyorum. Sırf bu garanti ücretlerin vergisi ülkemizde sadece 900 bin Euro. Pepe'nin eline vergi sonrası geçecek net ücret ise 5 milyon 100 bin Euro. Pepe bu transferi ile net gelirini tam tamına %70 oranında artırmış bulunuyor. Hem de nerdeyse emeklilik döneminde. Bu durumda Pepe'nin 'Çok yaşa Türk Futbolu, çok yaşa Türk Vergi Sistemi' demesi de garip kaçmaz herhalde !
Kabul etsek de etmesek de futbol bir endüstri. Sadece futbolcusu ile de sınırlı olmayan medyası, naklen yayın gelirleri, spor giyim firmaları, sponsorlukları, taraftar gelirleri, yorumcular ve sunucular, televizyon programları diğer sponsorlar ile oldukça büyük bir endüstri.
Bu sebeple bu kadar büyük bir alanın vergisel düzenlemelerinin ayrıca tatbik edilmesi gerekmektedir. Bu kadar büyük paralar harcanan futbolcu transfer ücretlerinden %15 gibi komik oranda vergi alınması ülke ekonomisi için doğru değildir. Onlar da en azından normal bir ücretli gibi artan oranda vergi ödemek durumundadır. Hatta futbol endüstrisi için bunun üzerinde oranlardan da bahsedebilmeliyiz.
Bunlar yapılırsa artık ülkemiz ligi emekli yabancı oyuncu bataklığı haline gelmez ve onlar da gözlerimizin içine baka baka yalan söylemek zorunda kalmazlar diye düşünüyorum en azından.

Yorum Ekle