CHP’de, yeni il başkanı Karaca ve kongreden çıkan ‘mesaj’


Ana muhalefetin Ankara’daki yöneticileri, bugün Bursa’daki il kongresinde, kimin kazanacağından çok, kürsüdeki sözlere bakmalılar…Ana muhalefetin Ankara’daki yöneticileri, bugün Bursa’daki il kongresinde, kimin kazanacağından çok, kürsüdeki sözlere bakmalılar…

Önce…

Atatürk kongre Kültür Merkezi’nde yapılan il kongresinde yapılan seçimin sonucunu aktaralım.

294 oyla…

İsmet Karaca, ‘CHP Bursa İl Başkanı’ oldu.

Başkanlık görevini kaybeden Hüseyin Akkuş’a 236, diğer adaylar Erol Gülmez’e 65 ve Güner Aklan’a 19 oy verildi.

Öncelikle…

CHP’nin, Bursa’da özellikle stratejik düşünemediğini ve uygulama yürütemediğini düşünüyoruz.

Kaybedilen ‘Büyükşehir’ yarışında, Mustafa Bozbey’in tercih edilmesi de, zaten bir strateji değil, sonuca götürebilecek kaçınılmaz sondu.

31 Mart’ın akşamıyla…

İl otoriterliğinin de, Bursa’da beyaz bayrağı kaldırması ve yerelindeki sandıkların yerine İstanbul’daki sandıkların nöbetine gitmesi de, çok tartışıldı.

Tüm bunlar…

Söylediklerimizi doğruluyor.

Bugün, il kongresi…

Kaybeden belediye başkan adayları, yer aldıkları rekabet ve siyaset deneyimiyle konuştular.

Yerel seçim gecesiyle…

CHP’nin rekabeti ve kendisi için sandıkların başlıca takipçisi durumundaki Bozbey, konuşmasıyla tabanın sesini yukarı taşıdı.

Partililerine hitabında…

Bozbey, “Ey benim parti için kavgadan, iftiradan, ötekileştirilmeden ve vefasızlıktan bıkmış, usanmış, tek istediği iktidar olmak isteyen sevgili delegeler ve yol arkadaşlarım…” diyordu.

Yıldırım’da kaybeden belediye başkan adayı Özgür Erdursun da, "Biz birbirimizle kavga ettikçe umudumuzu yitiriyoruz, bizim birleşmemiz gerekiyor. Bursalılar il başkanımızın kim olacağını değil, yapacağı çalışmaları bekliyor.” şeklinde konuşuyordu.

Nilüfer’in eski ilçe başkanlarından Mehmet Turan Tansal’ın konuşması da, aynı bakış açısındaydı.

Tansal, "Siyasette kimse örgütün üstünde değildir. Kazandığımızda biz kazandık, kaybettiğimizde örgüt kaybetti.” ifadesine yer verdi.

İl başkan adaylarından Erol Gülmez da...

Hitabında, “Sevgili partililer, aynı yanlışların tekrarlanmaması için denenmişi bir daha denemeyelim, insanız hata yapabiliriz ama bir özelliğimiz daha olmalı o da ders çıkarmak…” diyordu.

Yeni il başkanı seçilen...

İsmet Karaca, oylama öncesindeki konuşmasıyla zafer olgusuna odaklandı.

Partililerin, birbirleriyle rekabetten ziyade...

CHP’nin, girdiği yarışlarda zafere ulaşmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Karaca, “Neden aday oluyorsun dediler, 31 Mart akşamını hatırlayın, o acıyı üzüntüyü bir daha yaşamayın diye aday oldum, size söz veriyorum bu kongre CHP'nin muhalefetteki son kongresidir.” diye konuştu.

İl başkanlığına devam edebilmenin yarışını kaybeden Hüseyin Akkuş ise, aksine “Başarısız olduğumuzu söyleyenler seçim boyunca neredeydi?” sorusunu ortaya atıyor.

Bu arada…

Bursa, AK Parti’nin yönetimindeki en büyük kent ve böyle bir il kongresine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gelmeliydi.

Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul’daki Büyük Kudüs Mitingi’ne katılmış olsa da, Bursa’ya formül, zamanlama üretilebilirdi.İSMET KARACA KİMDİR?

 

Yorum Ekle