Çalışan anneler; ara tatilde, ‘idari izinli’ sayılmalı!


Öğrenciler, önümüzdeki hafta itibariyle 1 haftalık ilk ara tatiline çıkıyorlar, beraberinde ise sosyal sorun bulunuyor.Okullarda, yaz ve ara yıl tatillerinin yanı sıra, güz ve bahar dönemleri için de ara tatiller başlatıyor, ancak…

Ankara’dan yasama ve merkezi idare yürütülürken, uygulamaların neden olabileceği potansiyel sorun veya sorunlar, gözden kaçıyor.

En yeni örnek…

Okullarda, çifte ara tatil!

Süregelen uygulamayla…

Yarıyıl ve yaz tatilleri oluyor.

Ayrıca…

İçerisinde bulunulan 2019-2020 yeni eğitim ve öğretim dönemiyle artık Kasım ve Nisan aylarında da, 1’er hafta tatil olacak.

İlk olarak…

18-22 Kasım.

Sonraki…

6-10 Nisan.

Elbette ki…

Bu tatillere, öğrenciler seviniyor.
Öğretmenler, işbaşında olacak.
Çünkü…
Yeni uygulamaya esas ara tatiller, okulların idari ve öğretici kadrolarına yönelik bir durum değerlendirmesi ve kurum içi eğitim ve faaliyetleri öngörüyor.

Çocuklar sevinecek, ancak…

Ailede, çocukların yaşamı, bakım ve gelişimi için başrolün sahibi durumundaki annelerin arasında, çalışma hayatında olanlar için kolay olmayacak.

Zaten…

Yıllık izinlerini, çocuklarının ara yıl ve yaz tatilleri için kullanmak isteyen ve bu amaçla da hasta halde bile işine giden ‘annelik gerçeği’ bulunuyor.

Böyle düşünülürken…

Resmi veya özel sektör farkı olmaksızın, öncesiyle ‘izne ayrılabilme stresi ve zorlukları’ da yaşanıyor.

Yeni uygulamayla…

Yılda 4 kez, öğrenciler tatilde!

Şimdi…

Çalışma hayatındaki annelerin durumu ve evde bakılması gereken özellikle belirli bir yaş altındaki çocukların durumu ne olacak?

Açıkçası…

‘Tek çözüm’
gözüküyor.

Kendi kendisini bakabilecek çocukların dışında

Belirli bir yaşın altındaki çocukların çalışan annelerin, resmi ve özel ayrımı olmaksızın, ‘idari izinli sayılmaları’ gerektiğidir.

Bu düşünülmüyorsa…

Sosyal soruna neden olabilecek ve çalışan anneleri, işyerlerinde zor duruma düşürecek çifte ara tatil uygulamasından vazgeçilmesi, gündem ve talep olacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Zelçuk’un, meseleyi önemle değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

Yorum Ekle