BURSA’YA NE OLDU BÖYLE?


Bursa her geçen gün sosyal anlamda geriye gidiyor.Pınarbaşı bayram yeri, Havuzlupark günleri, Geçit Deresi, Ziraat Ormanı piknik alanları, doksanlı yıllara kadar atılan Heykel-Postane turları, Kültürpark Taylan Gazinosunda sahne alan assolistlerin yankılanan o gür sesleri, Açık Hava Tiyatrosunda çıkan yerli ve yabancı pop starlar, yine orada sergilenen komedi oyunları, park içinde düzenlenen fuarlar, sandal sefaları, tıklım tıklım dolu çay bahçeleri, lunaparka annelerinin elinden çekiştirerek bir an önce oyuncaklara gitmek isteyen minikler, Heykel’de veya parkta tur atılırken karşılaşılan dostlarla ayak üstü edilen sohbetler, gece kulüpleri, gençlerin gece gündüz doldıurduğu diskolar, şehrin göbeğinde yankılanan Bursaspor’un gol sesleri.

Bursa’nın havası eskiden bambaşkaydı.

Şehir küçüktü, herkes bir aradaydı, samimiyet vardı.

Doksanlı yıllardan itibaren şehrin batıya doğru genişlemesiyle Bursa’nın yerlileri ve özellikle sosyo ekonomik durumu iyi olan kesiminin yeni oluşan batı semtlerine göç etmesiyle Bursa’da insanlar arasında bir kopma yaşandı.

Bununla birlikte şehir merkezi cazibesini yitirdi.

İlave olarak açılan AVM'ler de hemen her ihtiyaca cevap verince şehrin batısıyla merkezi arasında adeta gizli bir duvar örüldü.

En az 50 şehirden büyük Yıldırım’da tek bir AVM bile olmamasına hiç girmiyorum, o başlı başına bir plansızlık.

Enteresandır Amerika, Avrupa, Asya nereye giderseniz gidin kent merkezlerinde yaşamak daha çok tercih edilirken Bursa’da bu durum tam tersi bir hal aldı.

ŞEHREKÜSTÜK !

Şehrin batısında yaşayıp da aylarca hatta birkaç yıl boyunca Heykel’e çıkmayan, çarşıya gelmeyen insanlar var.

Yeni neslin büyük bir kısmı AVMlerde, site bahçelerinde, apartmanlar arasında gerçek Bursa'yı görmeden, tanımadan büyüyor.

Oysa Bursa’yı Bursa yapan, tanınırlığını sağlayan her şey şehrin eski semtlerinde bulunuyor.

Yerlilerin çoğunun uzaklaşması nedeniyle merkezindeki kalabalığın büyük çoğunluğu Bursa’ya sonradan yerleşmiş kişilerden, Suriyelilerden, iş için gelenlerden, veya günlük gezilerle gelen yerli turistlerden oluşuyor.

İnsan profiline baktığınızda eskiye göre farkı zaten görebiliyor ve dolaşırken Bursa’nın yerlisi olarak kendinizi yabancı hissediyorsunuz.

Eski Bursa’yı bilenler için bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

Eskiden sokağa çıktığınızda selamlaşmaktan yürüyemezken, şimdilerde 2-3 tanıdık zor görebiliyorsunuz.

Batıdan merkeze insanlar gelmek istemiyor, haklı sebepleri de yok değil.

Bursa aşığı olan ben bile dışarı çıkmayı düşündüğümde bazen “Nereye gideceğim ki?” dediğim oluyor.

Bursalıların çoğu ‘Şehreküstü’ adeta.

Avrupalı turistler bile gelmez oldu.

İşte bu yüzden Bursa'da yaşayan herkesin yeniden kaynaşması için şehri merkezine vizyoner projeler planlamak gerekiyor.

Bursa gerçekten nüfusuna göre sosyal manada çok geri kaldı.

Kendisi ile asla mukayese edilemeyecek yakın bazı kentler vizyoner projelerle, sosyal hayatıyla Bursa’nın önüne geçmiş durumda.

Bizde şu an sosyal hayat, AVM'lere, Heykel, Setbaşı, FSM, Balat, Özlüce, Ataevler, Görükle ve Millet Mahallesindeki kafelere dağılmış durumda.

Yani Bursa insanı şehrin dört bir yanındaki kafelerde oturarak sosyalleşebiliyor artık!

Artık buna ne kadar sosyalleşmek denirse.

Tamam 3 milyonluk şehrin insanları tabii ki aynı noktada vakit geçiremez; ama bu kadar dağınık bir sosyal hayat da olmaz. 

İnsanlar birbirinden iyice uzaklaşrmış durumda.

Şehir merkezine gelmeyen, vakit geçirmeyen insanları çok da eleştiremiyorum açıkçası.

Doğru düzgün bir yürüyüş ve alışveriş caddemiz bile yok.

BTSO’nun böyle bir projesi vardı; ama o da lafta kaldı anlaşılan.

Şehri merkezimizin herkese hitap eden bir yapısı yok gerçekten de. 

Ek olarak değişen insan profili de insanları uzaklaştırıyor bunu da biliyorum.

Ama bu şekilde gitmemeli.

BU PROJELER ŞEHRİN HAVASINI DEĞİŞTİRİR

Atatürk Stadı yerine yapılan şey de, eski Muhacir pazarı yerine inşaası süren proje de Bursa sosyal hayatına ilaç olabilecek konumda ve özelliklerde değiller.

Bu yüzden de eski Bursa yani Altıparmak, Heykel, Setbaşı, Yeşil, Emirsultan, Tahtakale, Pınarbaşı,Tophane, Hisar, Cumhuriyet Caddesi, Reyhan, Çarşı ve Hanlar bölgesi hatta Haşimişçan, vizyoner ve insanları buralara çekecek çağdaş bir bakış açısıyla yeniden ele alınmalı.

Şehir merkezinin enerjisini ve cazibesini artıracak projeler üretilmeli.

Yıllardır dile getirilen; ama yapılamayan Heykelin, Yeşil’e kadar trafiğe kapatılması artık hayata geçmeli.

Caddenin her iki yanında kafeler, süs havuzları, şık oturma grupları, ortasında rahatça yürüyen insanlarla Heykel daha cazip olmaz mı?

Keza Cumhuriyet Caddesi daha fazla kafe ve restoranla daha çekici bir hale gelmez mi?

Buralarda sokak sanatçılarına köşeler verilse, müzik ezgileri duyarak insanlar yürüse, Tophane’de eskiden olduğu gibi yine Ressamlar Sokağımız olsa.

Haşimişçan Caddesine, Fomara meydanından Gökdere meydanına kadar sağlı sollu var olan bütün o kötü binalar yerine 6-7 katlı şık, estetik binalar yapılsa, o cadde Paris’teki Champs-Elysees (Şanzelize) Bulvarı gibi planlansa şehrin havası değişmez mi ?

Hisar bölgesinde devam eden yenilemelere ilave olarak daha önce projelendirilen Orduevi'nin taşınması ve yerine Bey Sarayı ve turistik, Bursa manzaralı bir alan oluşturulması mevcut halinden çok daha iyi olmaz mı?

Aynı şekilde sık sık önerdiğim gibi, içinde Osmanlı dönemi kıyafeti giymiş insanların dolaşacağı canlı 'Osmanlı Mahallesi' şehre değer katmaz mı?

Müzikle dans eden suların olduğu bir havuz, Eifel kulesindeki saat başı yapılan ışıklı şov gibi, Bakacak Tepesi'nden yapılacak lazer şovları şehre güzellik ve enerji katmaz mı?

Bunlar ütopik projeler gibi gelebilir.

Oysa doğru ve kararlı planlama ile zaman içerisinde olabilecek şeyler.

Ama tabii bunların olabilmesi için Bursa’yı gerçekten seven, düşünen, cesur, öngörülü, vizyoner kent yöneticilerine sahip olmamız gerekiyor.

Bursa son 80 yıldaki kötü planlama ve mimariyle betonlaştı.

Şehrimiz, oturduğu koltuğu şehrin alışkanlıklarından, geleceğinden, şehrin insanının isteklerinden daha değerli gören iş bilmez, kötü ve bencil yöneticilerin elinde oyuncak oldu. Çok yanlış projelerle çirkinleşti.

Ayrıca ulaşım başta olmak üzere pek çok konuda devletten gerekli desteği alamadığı için geri kaldı.

En azından sosyal hayatı biraz daha hareketlendirmek için bir şeyler yapılmalı.

İfade ettiğim gibi özellikle şehir merkezi için bu gerekiyor.

Hem turistler için hem de yaşayan bizler için.

Aksi takdirde güzel şehrimiz cazibezini yitirmeye devam edecek.

Bunun da sorumlusu hiç bir şey yapmayan bizler olacağız.

 

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mesut Olck 26 Mayıs 2020 09:49 Çok doğru tespit açil süriyelilerin şehir merkez dağılımları engellenmelidir çarşamba ve çivarı 5 katı geçmiyecek biçimde yeniden yaşam alanları oluşturulmalıdır

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yerli 26 Mayıs 2020 09:34 Doğrular var özlem kaynaklı, arzular var paraya dayalı, hayaller var gerçekleşmesi imkansız, şehir batıya kaydı ve trafik çok kötü insanları şehir merkezine çektiğiniz de ULAŞIMI ÇÖZEBİLECEKSENİZ insanlar ŞEHİR MERKEZİNE YİNE GELİR ÖZLEM GİDERİR ama PROFİL ÇOK DEĞİŞTİ artık İMKANSIZ

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Kamil FERİK 26 Mayıs 2020 13:41 Bu yazıyı okuduktan sonra, başlıktaki gibi "BURSA'YA NE OLDU BÖYLE"" diyen ESKİ BURSA'lı mutlaka vardır... Harika bir yazı teşekkürler Tarık ÇAPÇI

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bursam 26 Mayıs 2020 10:29 Cok guzel bi yaziydi.tespitler çok güzel.maalesef ki bursa akp nin elindeki en büyüksehirken su an nedense hicbirsekilde görmezden geliniyor.zaten gelen belediye baskanlari evlere senlik.bursayi bitirdiler.90 li yillarda en guzel ve en mutlu sehir olan bursamiz su an en mutsuz sehirler arasinda.ama asıl suçlu bizleriz ki böyle kabiliyetsiz yöneticiler secmeye devam ediyoruz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı KMO 26 Mayıs 2020 11:12 Mevcut durumun fotoğrafını çok iyi çekmişsiniz.Çözüm önerilerinize karılmamak elde değil.Ümitsiz olmak istemiyorum ama şehirde oluşan bu insan profilinin oylarıyla yönetime gelen veya gelecek yöneticilerden bu vizyonun gerçekleştirilmesini beklemek biraz hayalcilik olur.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Meral ferudun 26 Mayıs 2020 10:24 Purojenizi çok beğendim sizin gibi herkes böyle düşünse bursamız okadar güzel bir şehir olur nefes alırız bursamız canlanır ve eskileri yaşamış oluruz teprik ederim sizi

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Cem 26 Mayıs 2020 11:43 Demirras da yapilan ve dunya capinda olan cim kayagi tesisileri yok edildi burada ucurtma senlikleri olurdu bi zamanlar bu konuyuda bi arastirirsamiz sevinirim

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı İbrahim seymen 26 Mayıs 2020 14:22 Çok güzel yazmışsınız âdeta yaşadık o günleri, hüzünlendik.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mehmet inan 26 Mayıs 2020 15:22 Yazdıklarınızda çok haklısınız şehir Batıya kaydı diğrudur sehrin batısıyla merkez arasında görünmez bir duvar var buda doğru lakin şehrin merkezindeki dağınık durumda olan suriyelilerden insanlara hatta bursanın gerçek yerlilerine bile gezmek eğlenmek için fırsat kalmamakta daha bir kaç yıl öncesinde başaranda yaşananlar ortada sadece bu da değil merkezde yaşanayan insanların gelir düzeyleri belli zaten ister istemez her zaman heykele ve çarşıya yada hanlar bölgesine gidemiyor ha bide geceleri oluşan özellikle kenar mahallerlerde okuşan güvenlik sorunuda cabası ne olduğu belli olmayan bi sürü insan gece sokaklarda bi karış sakall elmamı armutmu belli değil tazınizda demişsiniz heykel yeşil arası trafiğe kapatılsın banklar olsun havuzlar felan idda ediuorum SURİYELİLERE mesire alanı yaparsınız başka bir sey olmaz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Huseyın Altay 26 Mayıs 2020 13:16 Agzınıza saglık nerede o gunler

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yusuf ozusta 26 Mayıs 2020 10:29 Aynen katılıyorum. Hele osmanlı mahallesi hasimiscan. Gokdere bulvarinin estetiği ve heykel Setbaşı trafiğine kapanması bu 3 bence en güzelleri inşallah olur yas elli biz bunları goruruz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ziya Üsküplü 27 Mayıs 2020 12:11 Bir öğretmen olarak sizi beğeniyle takip ediyorum. Bursa ile ilgili yazılarınız Bursaspor yazılarınız gibi çok güzel ve etkili Tarık bey. Lütfen bu yazıları yetkililere okutun. Hatta lütfen belediyede görev alın. Çok güzel fikirleriniz var.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Turcan Tetik 27 Mayıs 2020 01:38 Abi ağzına sağlık noktası virgülüne varıncaya kadar çok doğru tespit ve çok güzel nokta projeler önermişsin, çok çok teşekkür ederim abi sesimiz olduğun için,

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Galip Can 26 Mayıs 2020 19:11 Muhteşem muhteşem bir yazı. 62 yaşındayım her şey gözümde canlandı. Tüm tespitler doğru. Nerden nereye geldi Bursamız.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı ÜMİT 26 Mayıs 2020 18:54 Gerçekten Bursamizda dolaşırken gördüğüm eksikleri ve içimde yaşadığım tüm hüzünleri makalende çok iyi anlatmissin abi inşallah Bursayı yöneten insanlara bu yazı yardımcı olabilir Bursamızda bu projeler hayata geçirilirse müthiş olur bizim bursamiz bir cennet

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı BURSA 16 26 Mayıs 2020 18:07 Yazınızı ilgi ile okudum.Doğma büyüme Bursa'lı (Hisar içi) olan bizler o güzel günleri hasret ile yad ediyor ve özlem duydukça şu an ki haline çok üzülüyoruz Bursanın.Bahsettiğiniz projeler inşallah birilerinin (!) dikkatini çeker de belki Eski güzel Bursa olmasa da cazibe açısından körelmez.Başka Bursa yok vesselam.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ethem kaya karan 26 Mayıs 2020 17:52 Düşüncelerinizi bir yerli Bursalı olarak beğendim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı S.A 26 Mayıs 2020 17:41 Güzel şehrimizde Altepe ile başlayan yıkım Aktaş ile devam etmektedir. Şehrimize layık yerel yönetimler gelmediği sürece bu devam edecektir. Osmangazi zaten bir facia , Belediyecilik adına bir hizmet sunmamaktadır. Osmangazi İlçe Belediyesinin uygulamaları şehri Sosyolojik açıdan yıkmıştır. Bunun adı Belediyecilik değildir . Başkanların önce Belediyecilik ilmini öğrenmesi gerekmektedir.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Birgül 26 Mayıs 2020 14:08 eskiden Bursa yemyeşil şeftali incir zeytin kentin idi şimdi meyve bahçeleri yok edildi yerine beton binalar aldı

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Emin Ünal 26 Mayıs 2020 10:46 Önce Şehrim batı kısımlarına taşınma sebebini araştırsak daha iyi olmaz mı? Yetersiz altyapı, evlerin düzensiz oluşu, evlerin eskimedik, park sorunu gibi sorunları yöneticiler çözemedikleri için eski mahaller birbir boşaldı. Kentsel dönüşüme de Ataevler İhsaniye civarındaki nispeten yeni bölgelerden başladıkları için merkezdeki cazibe kalmadı. Örnek Elmasbahçeler 1-2 katlı evler yıkılıp yerine 8 daire yapınca park sorunu daha da arttı. Yine merkeze olan ulaşım zorluğu park sorunu gibi sıkıntılar sosyal yaşamı olumsuz etkiledi. Bursamız maalesef yöneticilerin yanlış planlaması ve rant telaşında heba oldu

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hamide şenkul 27 Mayıs 2020 17:51 Çok doğru ifade etmişsiniz. Yeni herhangi bir şey yapılmadı hatta bazı mesire yerleri bozuldu mesela Demirtaş barajı çevresi çok güzeldi çim kayağı piknik alanı vardı ve çok çok yeni duzenlenmesine rağmen maff

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Selen 27 Mayıs 2020 14:47 Çok doğru demissiniz, merkezi rezalet oldu Hiç Birşey yok ne düzgün bir cafe restoran ,şık mağazalar sade bir kuru kalabaliklik eski hali daha iyiydi şimdi insan heykele çıkmak istemiyor, turistte gelmiyor zaten artik bu gidişle de iyice derbeder olcak maalesef.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Süleyman Durmaz 27 Mayıs 2020 13:20 Şehrin merkezi malesef itibarsızlaştı geriye dönmek pekmümkün görünmüyor çözüm üretmesi gerekenler üzerine düşen görevi yapmıyor her şey olduğu yerde sayıyor!...

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Gürkan Saygı 27 Mayıs 2020 11:20 Tarihi semtler arasında geçişkenlik sağlanmalıdır. Saitabat, Değirmenlikızık, Yıldırım, Yeşil Külliyeleri, Irgandı Köprüsü, Setbaşı, Kayhan,Tuzparı, Abdal Fırını ve Ördekli Kültür Merkezi, Merinos, Ulucami, Tophane, Alacahırka, Muradiye, Hüdavendigar, Kültürpark, Çekirge, İnkaya ve yeni termal bölge bir tarih geçidi oluşturulmalı. Herbir bölgede bölgenin tarihi dokusu ile bugüne geçişi yansıtacak fiziki düzenleme yapılmalı, sosyal, kültürel ve ticari fonksiyonlar yüklenmelidir. Dere yatakları doğal hale getirilmeli. Bursada yaşayanlar bu merkezlerde turistik olmayan fiyatlarla bir araya gelirken turistler adeta Venedikteki kanallar gibi oluşturulacak kesintisiz güzergahlarda şehri bütüncül yaşayabilmelidir.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Halûk Doğrugidengil 26 Mayıs 2020 19:01 Çok güzel akıllı öneriler.Hepsine katılıyorum.Bursa'yı yöneten tüm kamu otoritelerinin bu yazıyı mutlaka dikkate almalarını ivedilikle öneriler üzerinde vakit geçirmeden planlar yapıp şehrin geleceğini kurtarmalarını Bursa'yı çok seven bir fert olarak diliyorum.Vakti zamanında Altıparmak Osmangazi kaymakamlık binasının arkasından ( Gece mahallesine çıkarken) bir asansörle tarihi Hisar semtine,devlet hastanesi bahçesi ve tarihi bölgelere ulaşım için asansörlü bir sistemin yapılmasını o günkü Belediye başkanı Sn.Recep Altepe'ye önermiş ve bir karşılığını alamamıştım.Yol gösterici önerileriniz şahsım adına kesinlikle doğru ve üzerinde düşünülmesi gereken,yerel gazetecilik adına muhteşem bir örnektir.Sizi tebrik ediyorum.saygıyla...

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bursali 26 Mayıs 2020 17:20 Bunu birazda bursanın yobazlaşmasina bağlayabiliriz doğuda gezmeye çiksaniz suriyeli dolu trafik acemlerden sonra saygısızlaşiyor kent beydanından sonra terbiyesizleşiyor dolmuşlari falan söylemiyorum bile heykelde esnafin elle gezen gençlera laf atip ayirmasini falan görmüyorsunuz heralde malesef nilüfer özgürlük ve ferahlik semti ayrica osmangazi ve yıldırımda bar, pub vb. Yerlerin olmayışı izin verilmeyişide bına etkendir kanimca

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mustafa bngl 26 Mayıs 2020 23:38 Ağzına sağlık abi . en büyük etken mabedimiz Atatürk stadı gitti merkez bitti çok özlüyorum o günleri ..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Emre Çalışkan 26 Mayıs 2020 18:22 Öyle deme abi, Ali bey güzel asfalt attırdı.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ömerden 26 Mayıs 2020 11:12 Cumartesi pazar dışarıya çıkmıyoruz.yaya olarak yürüyecek yer, araba ile gidecek yol bulamıyorum.çarşı,fomara, şehreküstü haşim işcan civarları çok kalabalık. Siz hala batidakiler diyorsunuz....