BURSA’YA BUNU YAPMAYIN 


Yunuseli Havaalanının olduğu arazinin imara açılması planlanıyor. Bizler “Yapmayın etmeyin” dedikçe Bursa’da birileri bildiğini okuyup yanlış projelerle şehri çirkinleştirmeye devam ediyor. 

Şimdi de Yunuseli Havaalanı arazisinin imara açılarak konutlarla doldurulması planlanıyor. 

Basitçe soracağım, neden yani neden? 

Böyle bir ihtiyaç yokken neden?

Orası 1400 dönüm.  

Yani Kültürpark’ın üç buçuk katı desem daha net anlaşılır. 

Zemin + 6 katlı 9-10 bin konut yapılması planlanıyor. 

Belediyenin ‘Uydukent’ projeleri var.  

Evet olabilir. Peki yeri burası mıdır? 

Bursa’yı tekrar Yeşil Bursa kimliğine böyle mi kavuşturacaksınız? 

Yani park olabilecek arazileri betonla doldurarak mı bunu yapacaksınız? 

Bursa şehrin şehrin içi yeşillendirilerek tekrar yeşil Bursa olabilir.  

Olur olamaz yerlere Millet Bahçesi yapıp da asıl olabilecek yere yapmamak akıl alır gibi değil.

Yunuseli’ne 9-10 bin konut yaparsanız sadece o konut sahiplerine hitap eden bir proje olur; ama büyük, ortasında dev bir havuz olan güzel bir park yaparsanız nüfusu 4 milyona doğru ilerleyen tüm Bursa’ya hitap eden bir projeye imza atmış olursunuz. 

HÜDAVENDİGAR PARKI ÖRNEK OLMALI 

Bakın Hüdavendigar Parkı’na -Ki Recep Altepe’nin nadir doğru projelerinden biridir- Hüdavendigar parkı imara açılsaydı ve sizin Yunuseli planınız gibi bir konut alanı olsaydı daha mı iyi olurdu? 

Tabi ki hayır.  

Bakın Şehir Hastanesi Yunuseli arazisine yapılsaydı şahsen çok itiraz etmezdim.  

Çünkü hem tüm şehrin ihtiyacıydı ve ulaşımı kolay olurdu.  

“Doğanbey sorununu çözmek için buraya ihtiyacımız var” dense de kabul görebilirdi. 

Bir ara denir gibi oldu da vazgeçildi. 

RANSTAL DEĞİL KENTSEL DÖNÜŞÜM 

Bu şekilde şehrin yararına bir öneri getirilmezken şehirde acilen bir konut ihtiyacı da yokken orayı konut alanı yapmanın tek nedeni olabilir o da rant. 

Sayın yetkililer bu şehir yeterince rant kurbanı olmadı mı? 

Bursa’nın güzelleşmesi için rantsal değil, kentsel dönüşüme ihtiyacı var. 

Ama maalesef ki anlaşılan plansız semtlerle dolu Osmangazi ve Yıldırım dururken Nilüfer’deki 20-25 yıllık siteleri dönüştüren zihniyet yine işbaşında 

Eğer illaki konut yapılması gerekiyorsa Sırameşeler’den Gürsu’ya kadar yolun alt tarafındaki semtlerde dönüşüm yapın. Sonrasında da Ankara Yolu’nun üst semtlerinde tabi ki. 

Bu şekilde hem şehir güzelleşir hem de o semtlerde yaşayan insanlar daha insanca şartlarda hayatlarını sürdürürler. 

7-8 KÜLTÜRPARK DAHA İSTEMEZ MİSİNİZ? 

Şu an bu bahsettiğim “Garajaltı” olarak tabir edilen o bölgelerde bir dönümlük alanlarda en fazla 10 mesken bulunuyor.  

Ama 6-7 katlı siteler yapılsa 100 mesken olur.  

Bu şekilde kazanılacak arazilere de yeni yollar, parklar, sosyal alanlar yapılabilir. 

Daha farklı bir şekilde anlatacak olursam, bugün Sırameşeler’den Gürsu’ya kadar yolun alt tarafı 6-7 katlı sitelere dönüştürülse kaba taslak söylüyorum 7-8 Kültürpark büyüklüğünde yeşil alanlık yer kazanılır

Az şey mi bu? 

Bu sayede şehir modern ve estetik binalarla güzelleşir, yeşil alan ve yollar şimdikinin kat be kat fazlası olur.  

O bölgelerdeki insanlar çok daha iyi koşullarda yaşarlar.

Bizler ve şehre gelen turistler de teleferikle Uludağ’dan inerken veya Tophane’den şehri seyrederken çarpık, plansız bir şehri değil, ortası ve kenarları yeşil alanlarla çevrili planlı bir kenti izlemiş oluruz. 

BOŞ ARAZİLERE KONUT YAPMAK DÖÜNÜŞÜM DEĞİLDİR 

Bunu bu şekilde yapmak varken gidip boş araziye konut yapmanın ne alemi var söyler misiniz sayın yetkililer? 

Son olarak tekrar vurgulamak istiyorum. 

Bakın Bursa’nın şehri merkezi gerçekten çok plansız ve şehri çirkin gösteriyor. 

Bu çirkinliklerden kurtulmanın tek yolu dönüşümdür. 

O dönüşüm de park olabilecek boş arazilere konut yapmak değil, plansız semtleri yıkıp planlı hale getirmektir. 

Bu yüzden Yunuseli arazisini imara lütfen ama lütfen imara açmayın. 

Bursa’yı gerçekten güzelleştirmek ve eskisi gibi yeşil olmasını sağlamak istiyorsanız bu kez lütfen Bursa'yı seven ve düşünen herkesin bu ortak çağrısına kulak verin. 

Bursa'ya kötü projeler yapan şehir yöneticilerinin nasıl hatırlanıp, anıldığını düşünün bir de mesela Kültürpark'ı şehre kazandıran Reşat Oyal gibilerin nasıl tarihe geçtğini düşünün. 

Nasıl tarihe geçmek istediğinize siz karar verin.

O yüzden doğru düşünüp tartmalısınız.

Bursa daha fazla hatayı artık kaldıramaz.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nedim ARSLAN 12 Eylül 2020 16:38 Yunuseli yerleşkeainde çalışmış ve lojmanlarında oturmuş biri olarak çok üzülüyorum. Bizler kurumun çalışanları olarak çok kendimizce kuram ca direndik oyaladık fakat nihayet bak yapıya izin veemekle pisti bitirdiler sonrada araziyi soğanlı kentsel sönüşümde belediye ye ait bütün daireleri araplara sattı parâ tatlı geldi ben daire almış biri olarak ora da da arapların gürültüsü yaşamlarımizi sıkıntiya sokması ilede uğraşıyoruz bura da da bunu yapıp araba yabancılara satıp alacakları ranta bakıyorlar daha yazacak çok şey var âma malesef maleaef maleaef lütfen bunu daha yüksek sesle dillendirelim

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Kanunsiyah 12 Eylül 2020 14:54 Helal olsun , o kadar güzel yamışsınız ki Bursa da yaşayan tüm insanların gönlünü okumuş gibisiniz. Umarım Belediye Başkanı ve yanındakiler, rantsal değil kentsel olarak düşünüp doğru kararlar verip güzel anılarak tarihe geçerler.Yoksa Bursa ya zarar vererek sokağa çıkamaz hale gelen altepe gibi olurlar. Bu millet yapılan iyiliğide , kötülüğüde asla unutmaz, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner! Tekrar bu yazı için teşekkür eder ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamanızı rica ederim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Salih Ülker 12 Eylül 2020 12:44 Hava Alanı öylece kalsın. Sağlıklı ve şehir halkının görüşünü ,oyunu katkısını adına ne derseniz deyiniz. ÖNCE ŞEHİR SAĞLIĞI. Saygılar.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hüseyin Büyük 12 Eylül 2020 13:14 Sıcak su eski tabakhanelerin yeri buyusehirin.. Orası da boş, niçin kentsel dönüşüme oradan başlamıyorlar.. Kamulaştırma bedeli de yok.. Üstelik çok ovunulen soğanlı in devamı.. Ayrıca donusturilecegi söylenen bölgedekiler buraya itiraz etmezler.. Bu konuya dikkat cekermisiniz..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Arar 12 Eylül 2020 16:10 Çok doğru bir yazı. Esas "Millet" bahçesi yapılacak yer burası.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hasan Karadeniz 13 Eylül 2020 08:37 Süper bir tesbit, tebrik ederim, o kadar net anlatmıştı yazar, anlamak isterse zır cahil bile anlar, ama anlamak isterse tabii

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bora Söker 13 Eylül 2020 08:20 Tarik bey Bursa ile ilgili yazılarınızı çok büyük bir beğeni ile takip ediyorum. Her şeyi cesurca yazıyorsunuz. Birde bizim Demirkapı dönüşümü yazarsanız çok seviniriz. Yıllardır bekliyoruz.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Oktay Sever 13 Eylül 2020 01:01 Ben yıllardır demiryolu altı diye tabir edilen tuna mah oturuyorum evlerimiz 40-50 yıllık yıllardan beri kentsel dönüşüm konuşulup duruyor fakat sizinde belirttiğiniz gibi hep nilüferde yapıldı kentsel dönüşüm mahallemizde tamirciler eğlence mekanları bir arada herkes rahatsız heralde biz üvey evladız hakkımız değilmi bizimde insan gibi yaşamak saygılar

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sobran 12 Eylül 2020 23:52 Efendim niye Yunuseli Havaalanı adı üstünde Havaalanı olarak kullanılmıyor? Niye bu fikir herkese saçma geliyor? Niye Bursa Havacılığın merkezi olmasın? Neden? Bu arazi M.K.Atatürk ün isteği ile Türk Tayyare Cemiyeti tarafından havacı gençler yetiştirilmek üzre halkın bağışları ile alınmış bir alan. Bu inşaat kafası nedir sürekli park kafası nedir? Kimse inek değil parklarda yeşil alanlarda otlayıp daha kaliteli sütmü vericez? Bizimde bir Nasamız olabilirdi bugün, bugünkü bu kararsız karar vermesi bile gerekmeyen kafalar olmasa idi. Atatürk yapmış bize düşen sahip çıkmak amacına hizmet etmesini sağlamak olmalı. ," Bursalı" Gazetecilerin bile birçoğu bilmiyor bu arazinin ne amaçla ayrıldığını. Yazık.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Kemal Coşkun 12 Eylül 2020 23:23 En yakın yer Adalet, sogukkuyu, istiklal, karaman mahallelerinden dönüşüme başlanabilir. Boş alanlara yeni konut yapılması artık Bursada yasaklanmalı.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Halkı Yağmalamayı Bırakın 12 Eylül 2020 18:17 Zamanında araziyi askeriyeden koparabilmek için fetocuların yapmadığı çirkeflik kalmadı. Yok işverenleriniz çok mağdurmuş, turust gelemiyormuş, hava alanı açılsın. Yani asıl amaç araziyi almaktı. Hep söyledik, amaç hava alanı acmak değil, amaç araziyi uzun vadede yağmalayıp konutlarla doldurmak ve öyle de olacak. Hastaneyi buraya yapsalardı, metroyu buradan geçirselerdi olmazdı. Rant olmayacaktı. Allah ıslah etsin, hakkımı helal etmiyorum. Halkın arazisinden yediğiniz her kuruş haram zıkkım olsun :(

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hakan ak 13 Eylül 2020 19:03 Okul yapın okul .eğitim köyü yapın yeter bıktık konutlardan.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mustafa Bozbey 13 Eylül 2020 12:51 Kesinlikle Yunuseli imara açılmamalı. Burası Bursa’nın nefes alabileceği yerlerden.Bursa daha fazla betona dönüşmemeli ve merkez nüfusun azaltılarak uydu kentler planlanarak daha yaşanabilir , havası temiz ( ki havası en fazla kirli olan kentlerden biridir Bursa) bir kente dönüştürmek mümkündür. Bursa’nın yaşanabilir KENT olması mümkündür. Ancak bunu tüm kent dinamikleri ile bir araya gelerek , bilimin ışığında yaparsanız mümkündür!

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ahmet ÖZTÜRK 13 Eylül 2020 01:01 İmar verilirken ada ada verilmelidir. 300 mtk parseli olana imar verilmemelidir. Bakiniz fethiye mah imar verildi 300 mtk si olan evini yeniledi. Cok çarpık ağaçsız, kaldırımsız, otoparksiz, parksiz, sokaklar.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Cemal Ceyhan 13 Eylül 2020 16:34 Ben şahsım yorum yapmaya gerek görmüyorum çok güzel bir yazı olmuş yetkililerin okuyup değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Aytekin ZARPLI 13 Eylül 2020 13:27 Doğru söze ne denir, kaldıki o araziyi imara açmak insan öldürmekten beterdir, katiller bir süre sonra tahliye olurlar, fakat tabiyata karşı BURSA,ma karşı işlenecek bir cinayet ,tıpkı fomara,da doğan bey mahallesindeki gibi gudubet bir şekilde kalacaktır. Kimse başka bir mazeret üretmesin. İmara açılılması yönünde bir karar çıkarsa Bursa,daki tüm STK, lar harekete geçmeli ve o arazi tamamen ikinci bir Kültürpark olmalı. Bursa,mın AKCİĞER,LERİ, olarak kalmalı.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sabahattin 13 Eylül 2020 13:01 Sizler çok haklısınız ama herşey yaptıktan sonra pişman olan bir zihniyet var yani yunuseli Havaalanı konut alanı olacak diyorlar yıkın bakyapı orayı rahatlatın amatör olarak uçuş okulları faaliyet devam etsin 50 ve 60 kişilik uçaklar rahatlıkla uçabilirim buradan iç uçuşlar uygun fiyatla yapilir iyigünler

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nejla göçmen 13 Eylül 2020 02:01 Niye imarlarin açılmasını istemiyorsunuz orda bir dünya insanın arazisi var imar açılmasını bekliyorlar yıllardır satan satilmiyo yapsan yapılmıyor milletin tuzu kuru önüne gelen acilmasin diyor okadar yeşillik arazi istiyorsanız ormanlarmiza sahip çıkın bencil olmayın birazda bir karış toprağı olanları düşünün imarlar açılır inşallah takip ettiğimiz kadariyla Başbakanımızda havaalanının kaldırılması ve imarlarin açılmasını istediğini duyuyoruz niye üstünü örtbas etmek istiyorsunuz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı okankaya 12 Eylül 2020 22:15 yazınızda haklı olduğunuz kısımlar var fakat o bölge konutlar yapıldıkça gelişti hamitler mesire alanı millet bahçesi olarak düşünülüyor zaten arası 1km havalaniyla osmangazinin ozlucesi bu bölge olmalı sosyal konutlara çok ihtiyaç var