Bursastore


Öncelikle Bursastore mağazası üç milyonluk bir şehrin tümüne hitap etmektedir. Şimdi bu işletmenin başına yeni bir yönetici arkadaşımız Ahmet Eraslan geçti.Bursastore gibi geniş bir kitleye hitap eden; ancak işi bilmeyen kişiler tarafından yönetildiği için o kitleye bir türlü hitap edemeyen ! Bir gelir kaleminin randımanlı kullanılamaması, hatta sürekli zarar etmesinin tek açıklaması, işin ehli olmayan kişilerin işin başında olmasıdır. Bu, geçmişte böyleydi.

Şimdi bu işletmenin başına yeni bir yönetici arkadaşımız Ahmet Eraslan geçti. İyi bir Bursasporlu olduğundan konuya hassasiyet ile eğileceğini biliyorum. Geçtiğimiz günlerde mağaza işletmeciliği tecrübesi olan bir profesyonel de, sorumlu müdür olarak göreve başladı.

Ben de eski bir mağaza işletmecisi ve tribün geçmişi olan biri olarak tecrübeli olduğumdan bu konuda yapılması gerekenleri bir kez daha anlatmak istiyorum.

Öncelikle Bursastore mağazası üç milyonluk bir şehrin tümüne hitap etmektedir. Bu kentte yaşayan herkes Bursasporlu olmayabilir; ama o başka takımı tutanlar dahi yeri geldi mi dostlarına hediye almak için dahi olsa Bursaspor mağazasının kapısını çalabilmektedir. Böyle bir potansiyelin şu an olduğu gibi zarar etmesinin bazı sebepleri var. Tespitlerimizi ve çözümleri yazalım, dikkate alınırsa ne ala.

ÜRÜN SEÇİMİ

Taraftar kitlesine hitap edebilecek tarzda ürünler seçilmeli. Bu konuda grupların önereceği birer temsilci ile komisyon oluşturulup ürünler belirlenebilir Daha sonra da resmi sitede yoruma açık bir şekilde oylamaya sunulup, en çok beğenilen ürünlerden ‘Yeter sayıda’ sipariş verilir.. Bu sayı konusu çok önemli. Müşteriye “yok” dememek gerekir; ama malın elde kalmaması da gerekir. Bu dengeyi sağlamak da görevdeki profesyonelin işi. Aksesuardan ziyade giyecek ürünleri daha çok talep görür, buna ağırlık verilmeli. Ayrıca ‘Teksas’ ibareli çalışmalar da fazlaca ilgi görecektir. Tasarımlarda maç dışında giyilebilecek sadelikte ürünler de yer almalı. Giyeceklerin, kullanılacakları mevsimin hemen başında satışa sunulması da şart.

ÜRÜN KALİTESİ

Yıllardır giderilemeyen bir sıkıntı. Gönül bağınızın olduğu bir yerden alışveriş etmiş de olsanız, iki günde bozulan ürünler müşteriyi uzaklaştırır. Ticarette ‘alırken kazanma’ diye bir anlayış vardır ve doğrudur; ancak doğru araştırma ile kaliteli ve ucuz malzeme elde etmek de mümkündür. Hem ekonomik hem kaliteli seçenekleri müşteri ile buluşturmak satışları çok artıracaktır.

MAĞAZALAR

Yeni statta devasa bir Bursastore mağazası planlandığını biliyoruz. O daha çok maç günleri randımanlı olacaktır. Heykel-Altıparmak-ve FSM’de planlanan mağazalar çalışmaya devam etmeli. Alışveriş merkezlerindeki büyük mağaza zincirlerine de Bursastore standları konumlandırılmalı. Çünkü müşteri hiç niyeti yokken bir ürünü görüp almak isteyebilir. Yani müşterinin ayağına da gitmek çok önemli. Sirkülasyonu yüksek yerlerde, tabir-i caizse ‘müşterinin gözüne sokmak’ gerekir bazı şeyleri.

Bir de mağaza açılış kapanış saatleri konusu var. Geçtiğimiz cumartesi saat 19:15 ‘de merkezdeki bir mağaza kapalıydı ve bir anne kız mağazanın kapısında kalakalmıştı. Buna bizzat şahit oldum. Mağazalar yazları saat 20:30, kışları da 18:30’dan önce kapanmamalı.

MAĞAZA ÇALIŞANLARI

Çalışanların bazılarının ilgisiz hatta asık yüzlü oldukları yönünde şikayetler hep var. Bu konuda bir şikayet mekanizması geliştirilip bu sorun en aza indirilebilir. Ben de  bir store müşterisi olduğumdan mağazalara uğruyorum. Dikkatimi çekiyor bir müşteri geliyor, istediği ürünü alıyor gözü hala raflarda. Yani başka bir şeyler daha almak istiyor; ama satış sorumlusu arkadaş pek oralı olmuyor. Bu durumu pek çok kez yaşadım. Bu konuda, teşvik edici bir prim sistemi geliştirilebilir.

Forma markası

Puma firması ile anlaşma ilk fırsatta sonlandırılmalı. Yıllardır taraftarı memnun etmeyen bu firmada ısrar etmenin kesinlikle anlamı yok. Adidas veya Nike firmalarının formaları fiyat olarak farklı olsa da çok daha fazla ilgi görecektir…

FİYAT POLİTİKASI

Her bütçeye uygun ürünler sunulmalı. Ama özellikle orta ve düşük gelir gurubu ihmal edilmemeli.

Daha ilaveler olabilir tabii ki; ama ana hatları ile sorunlar bunlar diyebilirim.

Bu dile getirdiğimiz sıkıntılara doğru müdahaleler gelirse üç milyonluk bir kentin tek kulübünün mağazası, taraftarı mutlu eden, ürünlerinin her yerde olması ile reklamını yapan ve Bursaspor bütçesine maddi katkı sağlayan bir işletme haline gelebilir…

Yorum Ekle