BURSASPOR'UN EN BÜYÜK RAKİBİ DEFANSI !


Bursaspor’un rakibi ligde henüz galibiyet alamayan Menemenspor'du.Bursaspor tarihi misyonunu (!) sürdürdü ve yine zor durumdaki bir rakibine can verdi.

Ev sahibi İzmir temsilcisi na-galip unvanından kurtulmak adına topu maçın başından itibaren Bursaspor sahasında taşıma çabasına girerken Bursaspor ise kaptığı toplarla çıkmak istiyordu.  

Ramazan, Emirhan ve Recep’li Bursaspor orta sahasının oyunun kontrolünü alamayışıyla Menemenspor bu isteğini ilk yarıda büyük ölçüde gerçekleştirdi. 

Orta alanda baskın karakter oyuncun olmayınca o alanı, dolayısıyla oyunu kontrol etmek pek mümkün olmaz.

Pozisyonda üretmekte zorlanırsın, rakibinde senin kalene inmesine engel olamazsın. 

Neyse ki Burak Altıparmak’ın İniestavari pasının hakkını hızı ve bitirici vuruşuyla veren Burak Kapacak bu anlarda Bursaspor’u öne geçirmeyi başardı. 

Golün ardından oyunda bir değişiklik olmadı. Yine oyunun kontrolü daha çok Menemenspor’daydı. “Oyunda değişiklik olmadı” dedik; ama skorda oldu. 

Rakibin hücumunda müdahale edemeyen Bursaspor savunmacıları gole engel olmadı ve skora denge geldi. 

Amatör oyuncular üzerine gelen rakibi o şekilde karşılamaz.

Yani bu gole bakıp ve geride kalan haftalarda yenen golleri de düşününce “Bursaspor’un en büyük rakibi kendi defansı” diye düşünmeden edemiyorum. 

Takım bir şekilde gol buluyor; ancak defans basit goller yemeye devam ediyor. 

İlk yarını son bölümlerinde ve ikinci yarıda Menemen forveti Olatunsosun altı pasta topla cirit atarken bizim defans oyuncuları yine seyrediyordu. Siyahi oyuncu biraz becerikli olsa Bursaspor o pozisyonlarda yenik duruma düşecekti.  

İkinci yarıda Özer’in ve Batuhan’ın sahaya sürülmesi “1 puan yetmez” düşüncesi adına doğru bir hamlelerdi. 

İkinci yarıda Bursaspor meşin yuvarlağı rakip sahaya taşımada daha başarılıydı. 

İlk yarıya göre üretkenlik de daha fazlaydı; ancak gerek Menemen kalecisinin gününde olması gerekse final pas ve vuruşlarının kötü olması Bursapsor’un istediği skoru almasına engel oldu. Ali Akman'ın iyi marke edilmesi de buna etkendi. Genç oyuncunun fizik dezavantajı böyle anlarda ortaya çıkıyor.

Maçı her iki takım da kazanabilirdi. Ama kazanan Menemenspor oldu. Rakibe bu şansı veren ise yine Bursaspor’du. 

Orta saha hakimiyeti yetersiz kalması ve defansın da geride kalan haftalardaki istikrarını (!) sürdürmesiyle kazanabilecek 3 puan İzmir’de bırakılmış oldu. 

Rakibin gollerinde ve bulduğu her pozisyonda özellikle Aykut ve Cüneyt ikilisi başrollerdeler. Onur da yetersiz kalıyor.

Bu defans hattıyla Bursaspor'un maç kazanabilmesi için Timsah'ın forvetlerinin her maç 3-4 golden az atmaması lazım.

Artık Mustafa Hoca'nın bu soruna bir çare bulması gerekiyor. 

Zira Bursapsor rakipleri yenebilir; ama kendi defansını yenemiyor.

Hatalarda ısrarcı olmayıp Akhisar maçında telafiye çalışmak yapılması gerekendir.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Doktor 23 Ekim 2020 09:36 Aykut ve cuneyt gerçekten çok yetersiz Aykut özellikle önünden gecen topa ayağını uzatsa belki pozisyon gol olmayacak menemen maçında ve Balıkesir maçında yediğimiz golde hatası var

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Dayko 23 Ekim 2020 13:15 Kulubü bu duruma sokanların Allah belasını versin