Bursa’nın yeni ‘termal’ turizm merkezi, devlet kararıyla iptal edildi!


Bursa’da gündeme getirilmesiyle bir döneme damga vuran yeni ‘turizm alanı’ kararı, iptal edildi.Bugün yürürlüğe giren kararla…

Bursa’daki Dağyenice ve Burdur’daki Salda Gölü’yle ilgili olanları da kapsamak üzere, toplam 30 ayrı ‘turizm merkezi’ ilanı iptal edildi ve geri alındı.

Vaktiyle…

Bursa Valiliği’nce süreci başlatılan Dağyenice Termal Turizm Bölgesi, bu statüye 2011’de alınmıştı.

Kaplıca suyu hattının çekilmesi ve otel, tatil köyleri gibi uygulamalarla termal turist gelişi hedefleniyordu.

Sürecin yönetiminin, 2013’teki 17/25 Aralık FETÖ Operasyonları sonrasıyla durduğu dikkati çekiyordu.

Bugünkü karar…

Dağyeniçe için ne anlama geliyor?

Bir değerlendirmeye göre…

Belirli alanları ‘Turizm merkezi’ ilan etmenin, özellikle tabiat ortamının söz konusu olduğu alanlara, olumsuz etkiler yaptığı ve yapabileceğinden söyleniyor.

Turizm odaklı kütlesel büyük tesisleşmelerin…

Uygulandıkları tabiat çevrelerinde fiziki değişim ve tahribatı, insan hareketi yoğunluğuna neden olduğu ve olabilecekleri belirtiliyor.

Özetle...

Resmi Gazete'de yayınlanarak bugün yürürlüğe giren turizm merkezleri iptalleri, özellikle 'doğayı bozmayı önleme, gözetme amacı' olarak yorumlanıyor.

Bursa’nın Dağyenice’si…

Çevre ve gölle tabiat ortamı!

Nitekim…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, Dağyenice için yeni bir yol haritası ve hedefini, gündeme taşımıştı.

Aktaş, “Hazırladığımız proje kapsamında gölün görselinden de istifade ederek, bungalov evler, piknik alanları, mesire alanları, kır kahvesi ve yöresel ürün satışı yapılan alanlar oluşturmayı amaçlıyoruz.” diyordu.

Alan yönetimi olarak da…

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 500 dönüm kiralandığını, eski il özel idaresinden 170-180 dönüm civarı ayrıca yer geçtiğini söylüyordu.

Aktaş, mesafe yakınlığı ve  4 mevsim potansiyele de dikkati çekerken, “Projeye öncülük ve aracılıkla özel sektör işbirliğiyle hayata geçirmeyi ve işlettirmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuşuyordu.

Yerli ve yabancı yatırımcılarla…

Görüşmeler yapılıyor.

Yorum Ekle