BURSA'NIN ÖNCELİĞİ BU DEĞİL !


Bursa şehri merkezi çarpık yapılaşmış semtler ve çirkin binalarla bu haldeyken uydu kent planlarının mantığı yok.Geçtiğimiz günlerde bir dostum Diyarbakır'a gitti. Döner dönmez mimari ve şehirleşme konularındaki  hassasiyetimi bildiğinden ilk karşılaşmamızda bana "Diyarbakır'daki düzenli şehirleşme Bursa'da yok. Şaşırdım kaldım. Bizim şehir gerçekten bu anlamda çok kötü durumda" dedi.

Ben bunu zaten gerek kendi ziyaretlerimde gerekse bu şekilde dostlarımın yaptığı geziler sonrası birçok şehir için tespit ediyorum ve duyuyorum.

Evet net ve açık olarak daha önce defalarca ifade etiğim gibi yine söylüyorum ki Bursa kent merkezi özellikle Osmangazi ve Yıldırım son derece kötü bir şehirleşmeye sahip ve Bursa'yı çirkin bir şehir olarak gösteriyor.

Aslında yumuşatmaya falan gerek yok.​

Bursa mimari ve şehirleşme açısından son derece çirkin bir şehir.

Bu acı gerçeği kabul etmek zorundayız.

Bu gerçeği kabul edip planları da buna göre yapmak durumundayız.

Peki nedir o planlar?

Çok basit.

Öncelikli olarak Osmangazi ve Yıldırım ilçelerindeki bu şekildeki tüm semtler -Ki %80'e falan tekabül ediyor-

Kentsel dönüşüme alınmalıdır.

Ama gelin görün ki bu yapılmıyor.​

Enerji başka alanlara kaydırılıyor.

Bu bölgelerde ufak tefek çalışmalar olsa da ağırlık başka projelere verilmek isteniyor.

İşte buna son örnek kurulmak istenen uydukent.

Bir süredir gündemde olan Görükle, Hasanağa, Kayapa sınırları tarafında planlanan Nilüfer Batı Gelişme Bölgesi diğer adıyla Eko-Kent projesinden bahsediyorum.​

Burada yaklaşık 600 hektar bir alana kurulacak ve 300 bine yakın insanın yaşayacağı yeni bir kentten bahsediliyor.

Bu konuda somut adımlarda atılmaya başlanmış durumda.

İhtiyaç olduğunda uydu kentlerde olur; ancak günümüz Bursa'sında şehir merkezinde rezerv alan olabilecek binlerce hektar alan var.​

Evet üzerinde plansız semtlerin olduğu alanlardan bahsediyorum.

Zaten 'Gerçek Kentsel Dönüşüm' budur.

Boş arazilere konutlar inşaa etmek kentsel dönüşüm değildir.

Bursa şehir merkezindeki çarpık şehirleşmeyi düzeltmek yerine, şehir dışında​ yeşil alanları ve tarım arazileri üzerine yeni bir şehir kurmanın mantığı yok.

Bursa için öncelik kent merkezinin kentsel dönüşümü olmalıdır.

Hatta Nilüfer ilçesinde yeni yapılan için imara artık izin verilmemeli müteahhitler Osmangazi ve Yıldırım'ın çöküntü bölgelerine yönlendirilmesi diye sürekli vurgularken, bircde bu uydukent çıktı başımıza!

Şehir merkezi 3. Dünya ülkelerinin şehirlerine benzerken, bu durumu düzeltmek yerine tarlaya, araziye yeni şehirler kurmak Bursa'ya hizmet falan olmaz.

Bursa merkezi, Bursa adına yakışmayan bir durumda.

Bursa'ya gelen yerli veya yabancı turistler Nilüfer'e, Görükle'ye gitmiyor.

Hepsi ağırlıklı olarak Osmangazi biraz da Yıldırım'da dolaşıyorlar.

Tüm dünyada böyledir. Turistler kentlerin eski ve tarihi yerlerinde dolaşır.

Sadece dışarıdan gelenler için değil, Bursa'da yaşayan herkes için şehir merkezinin bu kötü mimariden kurtarılması gerekiyor.

Öncelik olarak Demir Yolu altı, Paşa Çiftliği'nden başlayarak, Gürsu'ya kadar planlı, sosyal donatı alanlarıyla, parklarla, okul, hastane gibi

ihtiyaçlarında da yer alacağı şekilde dönüştürülmelidir.

Sonrasında da Osmangazi ve Yıldırım'ın üst mahalleri de bu kapsama alınmalıdır.

Garajaltı diye de tanımlanan semtler bu fotodaki gibi olsa fena mı olur?

Kenti yönetenlerin yapacağı şey basit.​

Bu bölgeleri belirleyip işinin ehli - geçmişte olduğu gibi gerekirse yabancı şehir plancılarını davet edecekler buraları sağlıklı ve estetik bir şekilde projelendirmelerini isteyecekler.

Izgara plan, geniş yollar, parklar ve tüm insani ihtiyaçların karşılık bulacağı alanlarla planlanacak sonrasında da özel şirketler davet edilip dönüşümün startı verilecek.

Bu bölgelerde dönüşüme engel olan kat sayısı da tekrardan revize edilmesi zaten şart onu da ifade etmek istiyorum. Öyle zemin artı 5 kat ile olmuyor maalesef.

Tabii ki bu dönüşüm etap etap etap olacak. Bir plan dahilinde olacak.​

Belki 15-20-25 yıl sürecek.​ Ama sonuç olarak sonraki nesillere güzel bir Bursa bırakmış olacağız.

Eğer bu şekilde çarpık çurpuk bir kent bırakırsak bizleri hiç de iyi anmayacaklar ki son derecede haklı olurlar.​

Ben şahsen son 80-90 yılda Bursa'da bu tarz bir şehirleşmeye izin veren hiçbir yetkiliyi iyi anmıyorum !

Velhasıl kelam.

Bursa şehrinin önceliği şehir merkezinin yeniden imar edilmesidir.​

Yetkililere sesleniyorum. Amacınız Bursa'yı güzelleştirmekse, daha yaşanılabilir bir Bursa'ysa,

Şehir merkezi bu haldeyken değil uydu kent, gezegen kent hata kuyrukluyıldız kent bile kursanız anlamı yok.

Bursa'nın önceliği şehir merkezinin dönüştürülmesidir.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ati 25 Temmuz 2022 16:54 Kentsel Dönüşüm projesinde en vasat ilçe Yıldırım malesef Başkandan ciddi adımlar bekliyoruz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sadık Yalvaç 25 Temmuz 2022 12:18 Çok doğru öneri ve tespitler. Bursanın içi mimari olarak çok kötü. Yeniden yapılmalı.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Turgut Yalkı 29 Temmuz 2022 00:48 Depreme dayanıksız yapıların yıkılarak tekniğine uygun yapıların yapılarak, insanca yaşanabilir güvenli ortamları sağlamak amacıyla çıkartılmış Kentsel dönüşüm ülkemiz için rantsal dönüşüme dönüştürülerek sermaye korunmuştur. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan tüm yapıları inceleyin bakalım, nerelerde yapılmış?

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ahmet üstün 28 Temmuz 2022 11:20 Demirkapı mahallesi kentsel dönüşüm projesi bakanlar kurulu kararı olmasına ramen iptal edildi. Bunlar nerede ekmek var oraya gider.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Metin 26 Temmuz 2022 18:35 Sayın yazar kardeşim, özellikle yıldırım kaçak yapı furyası devam ederken, ovayı koruma yasasına seyirci kalırken neredeydiniz. İki merkez ilçeyi onarmak kolay mı zannediyorsun 22.yy yakışır uydu kentler yapılması sizi neden rahatsız ediyor anlıyamadım

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mesut 25 Temmuz 2022 19:23 Aynen.Kentin merkezi kentsel donusumle tekrar imar edilmeli.Yeni uydu kentler degil. Yasanabilir ve oturmus bir sehir istiyoruz. Sanayilesmeyi tamamlamisbir sehir dir.Bursa Bu nedenle sanayilesmeye tes vik yerine kentsel donusum tesvik edilmeli.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı mesut 25 Temmuz 2022 11:29 mezarlıklar şehrin göstergesidir. mezarlıkları doğru düzgün yapıncaya kadar şehirlerden yana bir beklentim yok. 14 senedir her gidişte insan babasının mezarını arar mı ya.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mustafa Vural 25 Temmuz 2022 10:23 Erdem Saker e bir dönem daha yetkiyi verebilseydik çok şeye başlamış ve yol almış olacaktık.