Bursa’nın milletvekiline, ‘darbe’ sözleri tepkisi!


İstanbul’daki seçimin tekrarıyla ilgili tartışmalar, Bursa’nın CHP’li milletvekilinin açıklamaları nedeniyle büyüdü.Dün…

CHP, başvurusuyla İstanbul’daki tüm seçimlerin iptalini isterken, bir milletvekilinin konuşması da, gündeme bomba gibi düştü.

Bursa’nın ana muhalefet milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki dünkü konuşmasında, bir mâni yani halk şiiri okudu.

Halk arasında uydurulduğunu iddia ettiği dizelerle “Kaynayan kazan taşmaz mı? Sandıkları aşmaz mı? Seçmenin oyunu yok sayan, darbeyle buluşmaz mı?” ifadesine yer verdi.

CHP’li milletvekillerince alkışlandı, ancak AK Parti’nin içerisinden ve toplumsal sert tepkiler, ağır bastı.

Darbeye destek ve davet yorumlarına neden olan sözler, hükümete yakın medya tarafından, ‘Darbe tehdidi!’ başlığıyla verildi.

Bursa’nın AK Parti’li milletvekillerinden Refik Özen de, sosyal medya aracılığıyla kendi ilinin CHP’li milletvekiline sert sözlerle tepki gösterdi.

‘Darbe çağrısı!’ yapıldığını belirten Özen, ‘Türkiye’den ve Bursa’nın halkından özür dileme’ çağrısında bulundu..

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Melih Gökçek, Altaca Kayışoğlu’nu ‘Darbeci’ olmakla suçladı.

Gıyaben, kaynak gösterilen halk dizeleri de olsa…

Darbeyi çözümsel yöntem olarak çağrıştıran o sözlere, parlamentonun çatısı altında yer verilmemeliydi.

Hukukçu millekvekili Altaca Kayışoğu, CHP’nin ön saflarda olan bir milletvekili ve tepkilere karşılık, sosyal medyada herhangi bir açıklaması olmadı.

Tepkilere karşılık…

Açıklama, açıklık getirmesi bekleniyor!

Kendi talebiyle…

Türkiye’nin hassasiyetleri açısından, o sözleri, TBMM Genel Kurulu’nun tutanaklarından, söylenmemiş gibi, ‘özür’ anlamında çıkartılması, doğrusu gözüküyor.

Yorum Ekle