Bursa’nın hakkı için Bakan’a sıkı markaj!


Aslında Bursa’nın Ankara’dan hak ettiği hizmeti, desteği alabilmesi için aslında lobiye de, baskıya da gerek yoktu, çünkü…Bursa, Bursa’dır!

İstanbul’un özel konumu, Anadolu’dan ciddi göçle büyümesi, hemşericilik bağları ve siyasete ağırlığı, Ankara’nın hizmete dönüşümle dikkati çekiyor.

İzmir ve Antalya’nın, turizmden önce siyasi açıdan önemsendiğini de dikkate alırsak, kentsel rekabetin durumu ortada gözüküyor.

Bursa, nitelikleri, unsurları ve değerleriyle beraber kendisi de büyüyünce, sorun ve çözümleri konuşmaya başladı.

Ankara’nın gözünde siyasi öneme ve siyasi ağırlığa ihtiyaç bulunduğu, yıllarca konuşulmaya devam etti.

Bu dönemin milletvekillerinde canlılık görülürken…

Kent için halkın gözünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önemli, etkin, kilit rolü bulunuyor, yüksek beklenti oluşturuyor.

Dün…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, uygulama gündemine aldıkları başlıca yeni ulaşım projelerinin merkezi yönetimce gerçekleştirilmesi için bürokratlarıyla Ankara’daydı.

Ulaşım Daire Başkanı Gazali Şen ve bu görevi önceki güne kadar yürüten Park Bahçeler ve Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek ile Bursa Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, beraberindeydi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Necdet Sümbül'le görüşüldü.

Acemler Kavşağı’na ilave düzenleme, Adliye Kavşağı’nın yapılması, Demirtaş OSB’nin Otoyol’a bağlanması, Bursaray’ın Bursa Şehir Hastanesi’ne uzatılması ve Kent Meydanı- Terminal Hattı’nın bitirilmesi ele alındı.

Bakanlığın Bursa’daki teknik çalışmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı’nın da, merkezi yatırım kapsamına alınması için onayı vermesi bekleniyor.

Başkan Aktaş, Bakan Turhan’ı tam anlamıyla sıkıştırdı.

Moralle dönüldü.

Merkezi yönetimin önüne, iktisadi önlem döneminde getirilen ve getirilecek kentsel istekler, başlıca kentlere yapıların yanında, geç kalınmışlık oluşturuyor.

Aktaş’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la istikrarlı iletişimi bulunuyor ve kentin son durumu da, karşılıklı değerlendiriliyor.

Bursa’nın hakkını söke söke almaya çalışan Aktaş, geçen zamanın telafi edilmesi gerektiğini de, açık yüreklilikle Erdoğan’a anlatmıştı.

Yorum Ekle