sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bursa’nın dev ‘sağlık’ projesine, ‘KALDIĞI YERDEN DEVAM’ müjdesi!


Sağlık Bakanlığı’ndan dün aldığımız bir haber, Bursa’ya tarihi yeni sağlık hamlesinin önünün açıldığını ve 2024 yılında kentle buluşacağını müjdeliyordu.Sağlık Bakanlığı’ndan dün aldığımız bir haber, Bursa’ya tarihi yeni sağlık hamlesinin önünün açıldığını ve 2024 yılında kentle buluşacağını müjdeliyordu.

2017 yılında Acemler’de yapımına başlanan 750 yataklı yeni ‘devlet’ hastanesinin yapımı, müteahhidin kur artışına dayalı sıkıntısıyla yavaşlamıştı ve sonrasında ise projeden ayrılmıştı.

Vakit kaybetmek istemeyen…

Sağlık Bakanlığı;

24 Temmuz’da tamamlayıcı yeni ihaleyi yapmıştı, ama sonucuna kaybedenlerden gelen tek itiraz nedeniyle zorunlu bekleyiş başlamıştı.

…Ve!

Özel sağlık sektöründen…

Bir dostumuzun uyarısıyla ilk haberi aldık, ihaleye söz konusu tek itirazın, Kamu İhale Kurumu’nca ret edildiğini öğrendik.

Araştırınca…

Kamu İhale Kurumu’nda;

25 Kasım 2020 tarihli değerlendirme toplantısından, Ederay İnşaat’ın itiraz başvurusuna ret kararı çıktığını, teyit etmiş olduk.

Yasal olarak…

İhale mevzuatı gereğince izlenen takvim de, böylece rutin bir işleyişiyle sonuca tamamlandı.

Muhalefet, ihaledeki yasal usulden kaynaklı zorunlu gecikmeyi, siyaseten yerel gündeme taşımaktan geri kalmamış ve kamuoyu önünde hükümete eleştirilerde bulunmuştu.

Aslında;

Zaten...

Takvime bağlı, işleyen süreç vardı.

Nitekim…

Sağlık Bakanlığı;

Kamu İhale Kurumu’nun kararının ertesi günü; 26 Kasım 2020 tarihi itibariyle ihaleyi kazanan firmayı, yazıyla sözleşme imzasına davet etti.

Dost İnşaat A.Ş., Çekirge Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’ne ait inşaatın tamamlayıcı ihalesini, 404 milyon TL bedelle kazandı.

Proje inşaatının kalanının tamamlanması için yeni yükleniciye, 800 gün süre tanındı.

Söz konusu proje;

İlk planlandığında, 400 milyon TL tahmini bedelli ihaleyle yapımına başlanmış, tamamlayıcı ihale öncesiyle katların çıkılmasına geçilmişti.

Yeniden yapım ihalesine alınan; 2 bodrum katı ve giriş katı dahil 11 katlı sağlık hamlesi için Sönmez Holding, 75 milyon TL hibede bulunmuştu.

Çekirge Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın; hükümetin öncelikleri arasında bulunuyor.

Yorum Ekle