Bursa’nın ‘bilim’ adamı, ‘Koronavirüs’ aşısı ekibinde!


Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, TÜBİTAK’ın koronavirüse karşı ‘aşı geliştirme’ projesinin ekibinde bulunuyor.Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, TÜBİTAK’ın koronavirüse karşı ‘aşı geliştirme’ projesinin ekibinde bulunuyor.

BUÜ Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’nın öğretim üyesi ve Türkiye’nin ‘yerli aşı’ hedefini canlı tutmaya çalışan bir bilim adamı…
Viroloji, virüs bilimi!

Koronavirüse karşı, aşı keşfi için…

Türkiye de, çalışan sayılı ülkeler arasında!

Proje ekibinde, Bursa’dan bir bilim adamının yer aldığını da, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’dan öğrendik.

Devletin, bilimsel ve teknolojik araştırmalar kurumu TÜBİTAK’la ‘İnaktif COVID-19 Aşısı Geliştirilmesi’ projesi yürüttüğüne dikkati çekiyor.

Kurumsal gururla da, “Projesi ekibinde Veteriner Fakültemiz Öğretik Üyemiz Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ hocamız da, yer aldı. Kendisini tebrik ediyor, projenin başarıya ulaşmasını diliyoruz.” diyor.

Geçen ay...

Yeşilbağ tarafından yapılan bir açıklama, kamuoyunda da merak edilen hususlara cevaplar getiriyordu.Öncelikle…

Türk üniversiteleri ve kamu birimlerinde belirli seviyede virüs biliminin araştırma birimleri, teşhis ve laboratuar olanakları bulunduğunu anlatıyor.

Ötesi için istikamet göstererek, “Daha fazla imkân sağlanması ve yetişmiş insan kaynağının güçlendirilmesi ülkemiz açısından yararlı bir yaklaşım olacaktır. Özellikle insan ve hayvan sağlığı araştırmalarındaki işbirliği gereksinimi, ön plana çıkmaktadır.” diyor.

Toplumsal aşı beklentileri için de, “Aşının, ‘19 günde’, ‘2 ayda’ veya ‘3 ayda’ hazır olacağı şeklinde birçok değerlendirme yapılmıştır. Bunlar gerçek dışı yaklaşımlardır.” ifadesini kullanıyor.

Aşı tedavisine varılması için…

Yeşilbağ, “Bir aşının ruhsatlanabilmesi için geçilmesi gereken deneysel süreçler bunun çok ötesindedir. İlaç konusunda ise daha önce SARS ve MERS viruslarıyla sağlanan deneyimler takip edilmektedir.” şeklinde konuşuyor.

Koronavirüsle mücadele için…

Temel, öncelikli yöntemden söz ederek, “Toplumsal temas oranının azaltılması ve bireysel hijyen uygulamasının mutlaka ve titizlikle takip edilmesi şu an için en makul mücadele stratejisini oluşturuyor.” tavsiyesinde bulunuyor.

Rektör Kılavuz, sonuca ulaşılan başarılı yeni bir aşı çalışması nedeniyle Yeşilbay’ı daha öncesiyle de tebrik etmişti.

Kılavuz, 3.5 yıl süren çalışmanın ardından yeni LSD aşısı noktasına varıldığını ifade ederek, “Pazarlama izni de alınan bilimsel çalışmasından dolayı hocamızı tebrik ediyorum.” demişti.

Yorum Ekle