sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


BURSALILARI O TAŞIN ALTINDA BIRAKMAYIN 


Planlanan kentsel dönüşümlerde vatandaşı mağdur etmemek lazım. Doğal güzellikleri ve ayrıcalıklarıyla dünyanın sayılı şehirlerinden olan Bursa’yı son 70-80 yılda plansız şehircilik ve estetik yoksunu binalarla çirkinleştirmiş durumdayız.  

Son 15-20 yılda bu çirkinleşme iyice hızlanmış durumda.

Bakın 600 bin konutun olduğu Bursa’da en az 400 bininin dönüşmesi gerekiyor.  

Plansız çarpık semtler, mahalleler ve estetikten yoksun çirkin binalarla güzelim şehri her geçen gün çirkinleştiriyoruz. 

Bu durumu tersine çevirmek için tek yok ise kentsel dönüşüm. 

Deprem kabusu nedeniyle güvensiz olan konutlar da buna bizi mecbur kılıyor.

Şu ana kadar lafta kalan veya çoğunlukla yanlış yerlere veya yanlış şekilde uygulan kentsel dönüşümden bahsediyorum. 

Boş arazilere yapılan ve dönüşüm diye yutturulmaya çalışanlar ayrı, şehrin göbeğine kazık gibi çakılan binalar ayrı. 

NERELER DÖNÜŞMELİ?

Osmangazi’yi ele alacak olursak Emek’ten, Demiryolu altına, oradan Gürsu’ya kadar yolun alt tarafının tamamının dönüşmesi gerektiği çok açıkça görülüyor.  

Yine Osmangazi’nin Altıparmak, Çarşamba, Demirkapı gibi üst taraftar kalan daha birçok semti dönüşüm bekliyor.  

Yıldırım’ın ise yüzde 95’i desek inanın abartmış olmayız. 

Tabi ki bu dönüşümler için önce altyapının planlanması şart. 

O bölgelerde yaşayacak nüfusa göre yeni yollar, sağlık tesisleri, parklar, alışveriş ve sosyal alanların doğru bir şekilde konumlandırılması gerekiyor. 

Bunları konuşuyoruz; ancak kentsel dönüşüm yıllardır bir yerde tıkanıyor. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş dönüşüm konusuna ciddi ve kararlı yaklaşıyor. 

İlk etapta 70 bin binada dönüşüm hedeflediklerini ifade ediyor.

Bu güzel; ancak bazı konularda tekrar değerlendirme yapması gerektiği çok net ortada. 

DİKEY MİMARİYE BELLİ ORANDA İZİN VERİLMELİ 

"Dikey mimariye izin vermem Bursa yatay mimaride büyümeli" kararı bu tıkanmalara en büyük neden. 

Bu karar da yine Ankara'dan geliyor sanırım.

Ama Ankara'nın aldığı kararları stadın taşınmasında yaşadık ve sonuç ortada.

O yüzden Bursa'nın gerçeklerini bu şehirde yaşayan bizlerden daha iyi kimse bilemez.

Evet bende Bursa’daki konut alanlarının yatay mimaride olmasını isterim; ancak şehrin hızla artan nüfusu ve bulunduğu coğrafi konum buna imkan vermiyor.  

Bugün 2 milyon 200 binlik merkez tamamen yatay mimaride olsaydı bir ucu İnegöl diğer ucu Karacabey’e dayanırdı.  

10-15 yıl sonra 5 milyonu geçince ne olur siz düşünün. 

Ne kadar çok yatay büyüme o kadar çok yeşil alana, verimli tarlaya konut yapılması demektir. 

Şehrin her yerine Heyula gibi “20-25 katlı binalar dikelim” demiyorum tabi ki. 

Ama içinde bulunduğumuz gerçekler ve Bursa’nın hızla büyüyor olması ‘tarihi bölgeler dışındaki alanlarda’ 9-10 katlı mimariye bizi mecbur bırakıyor. 

Konya, Kayseri, Adana, Antalya, İstanbul, İzmir, Ankara buna örnektir. 

Bursa’daki yetkililer o şehirlere gidiyorlar sonuçta, görüyor olmalılar. 

Ayıca zemini pek de iyi olmayan, hatta bataklık olan Nilüfer’de 15 katlı binalara izin verilirken, Osmangazi’de neden 9-10 kata izin verilmiyor bunu anlamak imkanız. 

“Osmangazi” derken Altıparmak, Çarşamba, Demirkapı gibi yerleri kastetmiyorum tabi ki oralarda 5-6 kat üstü olmaz, olmamalı.  

AKPINAR DÖNÜŞÜM SORUNU

Son zamanlarda çok tartışılan Akpınar-1050 Konutlar dönüşüm konusunun tıkanmasına iyi bir örnek. 

430 dönümlük bir alan orası. Yarıdan fazlası devlete ait, 2290 da daire var. 

Oranın sakinleri Doğanbey’de yaşanan mağduriyetleri yaşamamak için uzun süre önce dernek kurdular. Recep Altepe ile başlayan süreçte bugüne kadar birçok firma ile görüşüldü, anlaşma noktasına gelindi. Hatta anlaşıldığı haberleri basında yer aldı. Ancak o firmalar nedense o projeden kaçtılar veya kaçırıldılar.

Olmadı Akpınar sakinleri kendileri proje çizdirdiler, daire sakinleri para ödemeden dönüşüm gerçekleşecekti; ama o da nedense kabul edilmedi. Kat sayısı yüksek bulunduysa hemen yanında 15-16 katlı Korupark duruyor, O ne olacak?

Ayrıca ciddi bir iddia da kulağıma geldi. 

“Anlaşmaya yanaşmazsanız sizi buradan çıkarır, Millet bahçesi yaparız” şeklide aba altından sopa gösterildiği bizzat oranın sakinlerince ifade ediliyor. 

Bunu hangi hadsiz söyledi bilmiyorum; ama vatandaşı kimse bu şekilde tehdit edemez onu iyi biliyorum. 

Kentsel dönüşüm sorununun Akpınar başta olmak üzere kentsel dönüşeme girecek her yerde hak sahipleri maddi olarak mağdur edilmeden çözülmesi gerekiyor. 

Öncelikle kimse kar etmeyeceği bir işe kalkışmaz. O yüzden geri dönüşümlerde inşaat firmaları para kazanmayacakları bir işe girmezler. Vatandaş da ödeyemeyeceği için borçlanmak istemiyor dolayısıyla orta yolun bulunması lazım. 

Başkan Alinur Aktaş “Dönüşümler için vatandaş da elini taşın altına koymalı” diyor. 

Yani "Daire başı 100-150 bin lira ödemeliler" diyor. "Bunu 10 yıllık kredilerle çözeriz, kira yardımı da yaparız" diyor. 

Dönüşüm planlanan semtlerde yaşayan insanlar orta ve alt gelir grubuna mensup kişiler.

Bakın emeklisi var, asgari ücretlisi var, çalışmayanı var, çalışsa da az kazananı var.

O insanlar bu meblağları nasıl ödesin?

Ayda 2000- 2500 lira eline para geçen birine "10 yıl boyunca her ay 1250 Lira dönüşüm taksiti öde" diyemezsiniz. 

Şayet bunu derseniz vatandaşın elini taşın altına sokmuş olmaz, vatandaşı direkt o taşın altında bırakmış olursunuz.

İnsanları böyle uygulamalarla  taşın altında bırakıp ezmeyin Sayın Başkan. 

PEKİ ÇÖZÜM NE? 

Çözüm basit.  

Yukarıda ifade ettiğim gibi Emek’ten Gürsü’ya kadar tarihi bölgelere uzak yani yolun altında kalan semtlerde kat sayısını biraz daha artırarak bu dönüşümü gerçekleştirebilirsiniz.  

Öyle “Zemin artı 5 kat, fazlası yasak” diyerek bu işin olamayacağını yetkililer bugüne kadar görmüş olmalı.

Demiryolu altı dönüşümleri de yıllardır bu yüzden tıkanıyor.

Bu konuda ısrar sürerse hem insanlar mağdur olacak hem de kentsel dönüşüm projeleri yıllardır olduğu gibi gerçekleşemeyecektir. 

Sayın Başkan. 

Maddi yönden güçlü olmayan aileleri ve ömrünün son dönemindeki yaşlılarımızı ödeyemeyecekleri borçların altına sokmayın.

Diğer büyük şehirlerde uygulanan projeleri de düşünerek vatandaşı mağdur etmeden yani sık sık ifade etiğiniz o 'taşın' altında bırakmadan bu sorunu çözebilirsiniz. 

Tüm Bursalıların dolayısıyla seçmenlerinizin sizden beklediği budur. 

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ferhat Tan 16 Kasım 2020 08:59 Akpınar sakiniyim ve yazı için çok teşekkür ediyorum. Emekli halimizle nasıl ödeyelim krediyi?

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Osman DURAK 16 Kasım 2020 12:08 Teşekkürler Tarık bey Akpınarın ve bizler gibi emekli ve dar gelirli vatandaşların sesi oldunuz.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı @emrkur 16 Kasım 2020 10:45 Kentsel dönüşüm 3 ayaklı; vatandaş, belediye, inşaat firması. Vatandaş araziyi veriyor evinden cıkıyor. Firma işi yapıyor, sermaye harcıyor. Belediye izni veriyor. Ama sorun şu ki işin sonunda belediye kendine düşen hisselerle kazanıyor, firma satış sonrası kazanıyor ama halk iyi kötü bir evi varken ya büyük borca giriyor ya da biraz para karşılığı evinden cıkıyor.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Garip biri 16 Kasım 2020 14:09 Kredi verilip vatandaş elini taşın aldığına soktu diyelim çalışan biri işten çıkarırsa ki özel sektörde ise bunun garantisi ne olcak böyle bir sıkıntı var ki vatandaşa büyük bir bela olur....

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yasin KAPLAN 16 Kasım 2020 15:39 Tarık bey yüreğinize sağlık. Bizler düşük seviyede maaş alan zor geçimini sağlayan vatandaşlarız bir mahalle kendi imkanları ile proje hazırlıyor tük akedemik odalardan onay alıyor üstelik zemin ile top 7 kat. Burada belediyeye devlete ve orada yaşayan halka hiç bir maliyet getirmiyor ülkemizde bir ilki gerçekleştirecek. Başkanın engeline takılıyoruz, başkanının konuşmalarını dinlediyseniz eğer tamamen konuyu çarpıtıyor burada yaşayan halk ile Yan yana gelmeye cesareti yok kimin burda rantın peşinde olduğunu biz gayet iyi biliyoruz burada öleceğiz ama onların bu dayatmalara asla izin vermeyeceğiz vebali altında kalacaklar. Bursa halkı artık . Gerçekleri görmüştür ölürüz de o taşın altına bunlarla el koymayız bu böyle bilinsin

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nihal Yıldız 16 Kasım 2020 20:46 Kaleminize sağlık güzel yazı ilk önce başkan Akpınara bir zahmet gelip burda oturan halk la konuşması lazım öyle karşıdan atıp tutmakla olmuyor

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Erkan içli 16 Kasım 2020 20:25 Akınlarda dönüşüm şart Şu ki arazi çok büyük tek elden yapılması neredeyse imkansız Bu arazi 10 15 parsele bölünüp ancak yapılabilir 2290 dairede 15 e yakın kooperatif ile yapıldı Ayrıca burada belediyenin olan yerler halkın para ile alarak belediyeye bıraktığı araziler dır Osmangazi belediyesinde olan yerlere büyükşehir çökmek istiyor %50 yoğunluk artışı ve ticari alan karşılığında buranın ahalisi para ödemeden yeni binalara sahip olabilir Kentsel dönüşüm budur Zaten daire başına 100 150 bin verilirse ticari alan çıkmadan aynı yerinde binalar yapılabilir büyük şehir resmen halkı kandırmak istiyor

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sebahat 16 Kasım 2020 17:38 Çok teşekkürler ağzınıza sağlık iyiki varsin bizlerin ifade edemediği pek çok şeyi ifade etmissiniz.devlet hazinesi ndeki verdigimiz vergileri evleri yenilemek için harcanmazsa yarın deprem olduğunda cesetlerimizi molozlardan çıkarmak için harcarlar.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bekir Can Hacı 17 Kasım 2020 12:40 Nihayet dönüşüm hakkında adam gibi, akıllıca ve cesurca yazan biri çıktı.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Erhan KIRCILAR 17 Kasım 2020 08:42 Milletin derdini çok güzel ifade etmişsiniz. Kalemize sağlık. Unut ayın akpınarda ikamet eden kişilerin % 80 emekli. Saygılar kolay gelsin

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Şükran Kalafat 16 Kasım 2020 13:13 Osmangazi den bahsederken, keşke Muradiyeyi de katsaydınız. Yıkılmak üzere o kadar çok bina varki. Kaldıki her tarafı buram buram tarih kokan bu semtimizin ivedilikle çevresine uygun bir şekilde yenilenmesi gerekiyor. Kaderine terkedilmiş bir semt olmaktan çıkarılması lazım. Şehrin göbeğinde böyle güzel bir konumda bulunan bu semtimize gereken özen gösterilip, daha canlı ve turistik hale getirilebilir. Hem belediye, hem halka daha farklı hizmet alanları oluşabilir.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Şafak 17 Kasım 2020 06:13 Eski tabakhaneler ve gaziakdemir MH. Durumu yılan hikayesine döndü!

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı gercekler 17 Kasım 2020 01:49 ata evler yeni donusum olmus evini vercekler donusume kanmayin gidin sorun 22emek sitesi kac sene oldu bitmedi gidin sorun ona gore verin yaziklar olsun

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yücel akbaş 16 Kasım 2020 18:52 Yaradan ağzının yarısı ALLAH yarısı $ diyenlerin elinden bu milleti kurtarsın.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yurdagül çağın 16 Kasım 2020 17:55 Sayın yazar,merinos ile paşa çiftliği arasını unutmuşsunuz,başkanın gazete ropörtajını okudum inanın ifadelere çok üzüldüm,orada deniyordu ki "buralar merkez oldu sizler burada oturmazsınız,sizlere tarla özelliği kaybolmuş yerlerde paranızla yapılacak yer tahsis edeceğiz " mealinde ifadelerdi..niye ordaki yapılacak değişimlerde kendi sahipleri oturamaz..lütfen biraz da buraları araştırın,teşekkürlerimle.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ahmet üstün 16 Kasım 2020 14:05 Tarık bey bundan sekiz sene önce bakanlar kurulu kararıyla riskli alan ilan edilen ve çalışmalara bu yönde devam edilip Demirkapı kentsel dönüşüm projesi hazırlandı bilbortlar,maketler,mahalleye kurulan dönüşüm bürosu ,reklamlar,derken burada ikamet edenler bizler belediyede misafir edildik ve evlerimizin bedelleri hakkında bilgi aldık.bizler herşeyi kabul etmemize rağmen hala bitmek bilmeyen bir inat ile projemizin iptal edildiğini ve nedeninin ise belediyede para olmayışı olmaması söylendi.fakir bölgeye para yok zengin kesime para bol.buraya yazacak okadar çok şey var ki yazsam yeminle kitap olur.sizi daha fazla meşgul etmeden sizden ricam bu projenin akibeti nedir ne oldu bize bilgi verilmiyor burada yaşayan yaşamaya çalışan insanları siz bilgilendirirseniz memnun oluruz.simdiden teşekkürler .

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı yazik 17 Kasım 2020 01:39 3senedir bitmeyen insaat ona gore verin evinizi mutahite 3kat otursan 9kat olur verin mutahitecok odersiniz kiralarda verin

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı vermeyin evinizi 17 Kasım 2020 01:37 emekli genc ev sayibi donusum derler evinizi alirlar bizim ata evler ,3sene oldu hala bitmedi kiralarda ezilirsiniz bizim gibi

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı acilar bitmez 17 Kasım 2020 01:34 verin mutahite evinizi sonra oturun yillarca kirda o zaman anlarsiniz ama gec olur ata evler 3sene oldu bitmedi yazoklar olsun

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı kimse kanmasin 17 Kasım 2020 01:31 bunlar satca eve bakar bizim ata evlerde iKi bucuk sene gecti hala kirdayiz donusum ver mutahite gor bak ode kirayiyaziklar olsun

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı borc 17 Kasım 2020 01:28 ata evler iki bucuk sene oldu daha bitmedi yaziklar olsun kiradayiz hala birileri zengin olur siz evinizden.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Erkan 16 Kasım 2020 14:09 Altiparmak çarşamba 5 kat üzeri olmaz demissiniz katılmıyorum 10 kat olmalı oraları üzeri ödeme olmadan

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Şükran kalafat 16 Kasım 2020 13:20 Teşekkür ederim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Şükran kalafat 16 Kasım 2020 13:19 Az önceki yorumumun geri gelmesini istiyorum.