Bursa’da ekmeğe zammı, kim iptal ettirdi?


Bursa’da ekmeğin fiyatına geçen ay yapılan zam için geçen hafta Bursa Valiliği’nce ‘İptal’ kararı açıklanmıştı, ancak…Bu sonuca ulaşılırken…
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, zammın iptalini gündeme getiren ‘ilk adımı atttığı ve resmi başvuruya taşıdığı’ bilgisi dolaşıyor.
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 3 Eylül’deki zam kararı, 9 Eylül’de de uygumaya geçirilmişti.
Bu doğrultuda…
Bursa’da 250 gram ekmeğin, gramajı aynı kalmak üzere 1.25 TL olan fiyatının, zamla 1.50 TL’ye çıkarılması gerçekleşti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, piyasadaki zamları tartışmaya açmasının ardından, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce ekmek zammına itiraz edildiğini öğrendik.
Geçen ayın sonlarına doğru…
Bursa Büyükşehir Belediyesi, resmi bir yazıyla Bursa Valiliği’ne zam itirazında bulunurken, ilgili yasa gereğince, komisyondan görüş bekleyişine geçti.
Bursa Valiliği’nin başında yer aldığı, Sanayi ve Teknoloji Bursa İl Müdürlüğü ile Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nden ortak komisyonun, görüşü gerekiyordu.
2 haftaya kalmadan…
Bursa Valiliği’nin, Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’yle yapılan görüşmelerin sonucunda, zammın geri alındığını açıkladığı belirtiliyor.
Böylelikle…
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, ekmek zammının geri alınmasına neden olduğu yönünde bir durum söz konusu oluyordu.
Fırıncılar arasında zammın iptaline uyulmadığına ilişkin ihbarlar alınırken, toplum tarafından, ilçe belediyelerince denetim yapılması isteniyor.

Yorum Ekle