Bursa’da ‘devlet büyüğü’, bugün aramızda olur mu?


Bugün, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'yi anıyoruz, Bursa'da kentin fethini kutluyoruz.Bugün, Bursa’da, nesilden nesile övüncü yaşanan Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’yi anma ve fetih yıldönümündeyiz.

Geçen hafta…

Osman Gazi’yi anmanın, bu yıl da ‘devlet töreni’ statüsüne alınmayışını ve ‘Diriliş:Ertuğrul’ adlı dizideki oyuncuların öne çıkmasını eleştiren geleneksel makalemiz, bu yıl da halktan destek ve teşekkür aldı.

Öncelikle…

Valilik ile Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım belediyelerini içerisine alan anma ve kutlamalara ait programlar, mutlaka takip edilmeyi gerektiriyor.

Günümüzde…

Önem ve öncelikle çok konuşulan Osmanlı Devleti, tarihi ve kültürel unsurları ve değerleriyle kentin 2 haftasına damga vuracak.

Bugün…

Pınarbaşı’ndaki Tarihi Fetih Kapısı’nda saat 10:00’da yapılacak tören ve etkinlikleriyle beraber, Tophane Parkı’nda Yörük Çadırı kurulmuş olacak.

Fethin planlandığı ve yönetildiği; Yıldırım’daki Balabanbey Kalesi’nde de, saat 12:30 program gerçekleşecek.

Panorama 1326 Fetih Müzesi’nde, dün başlayan ‘Kanuni Sultan Süleyman Dönemi ve Bursa’ konulu sempozyum, saat 10:00’da devam edecek.

…Ve!

Tophane Parkı’ndan başlayarak, saat 16:00 itibariyle geleneksel ‘Fetih Yürüyüşü’ başlayacak, Atatürk ve Cumhuriyet caddelerinden geçilecek.

Maalesef…

Tüm bu etkinlikler, İstanbul’da olsaydı, TRT başta olmak üzere, tüm televizyonlarda önemli yer edecekti.

Maalesef…

Makaleyi kaleme aldığımız vakte kadar, Ankara’dan herhangi bir ‘Devlet Büyüğü’ katılımı da, gündemde yoktu.

Hiç değilse…

‘Cumhurbaşkanı Yardımcısı’ ile ‘Kültür ve Turizm Bakanı’ tarafından Bursa’daki, Türkiye’nin bu önemli gününe katılım geleneği olsa…

Elbette ki…

Osman Gazi’yi anmanın ‘devlet töreni’ statüsüyle olabilmesi, yerel yönetim nezdinde beklenti oluşturuyor.

Maalesef…

‘Cumhurbaşkanlığı himayesi’ olarak da, çerçeve statü yok.

Osman Gazi’nin babasına ait dizinin oyuncuları, devlet büyüklerinin yer alamadıkları yeni fetih kutlamasında da, aramızda olacaklar.