BU ORGANİZAZYON ÇOK ÖNEMLİ!


Bursaspor Camiasını geleceği kaybetmemek adına acilen harekete geçmesi gerekiyor.Hepimizin nasıl Bursasporlu olduğumuzla alakalı bir hikayesi vardır.
O hikâyelerin çoğu da birbiri ile benzeşir.
Bursasporlu bir aile büyüğü veya semt abileri tarafından maça götürülmek ve daha o ilk maçta damarlara ve ruha işleyen Bursaspor sevgisi. 
Bugün yüzbinlerce Bursaspor taraftarının yeşil beyaz renklere bağlanışı genelde bu şekilde olmuştur. 
Hatta çocukluğunda İstanbul Kulüplerini destekleyip Bursaspor tribünleri ile tanıştıktan sonra Bursasporlu olanların sayısı mevcut taraftarların önemli bir bölümünü kapsar. 
Ailesi koyu FB'li, BJK'li, GS'li olup ve o şekilde yetiştirilen; ancak arkadaşları tarafından maçlara getirildikten sonra Bursasporlu olan birçok tanıdığım Bursasporlu taraftar var. 
Evet burada ana fikir insanları Bursaspor maçlarına getirebilmek, stadyumun havasını koklatabilmektir.
Zira yazılı ve görsel medyada sadece 3 kulübün borazancılığı yapıldığından, oralara bakan çocuklar kendi şehir kulüplerine uzak kalıyor.
Bursaspor öyle kupalar, şampiyonluklar kazanarak başarıya endeksli, suni taraftarlar edinen bir kulüp değil.
Bursaspor taraftar sayısını oynadığı maçlara gelen yeni nesillerle artıran bir kulüptür.
İşte o yeni nesilleri şu aralar kaybetmek gibi bir tehlike var. 
Tamam başarı ikinci planda dedik; ancak ikinci ligde oynayan bir kulübün taraftar sayısının artması da oldukça zor.
Hatta "Küme düştük diye okulda benimle dalga geçiyorlar, ben Bursasporlu olmayacağım" diyen çocuklar olduğunu duyuyorum.
Yeni Bursasporlular edinmeyi geçtik böyle giderse olanları kaybetmek üzereyiz.
O yüzden stadyumda coşkulu bir atmosfer oluşturmak gerekiyor.
Geçen sezon sonlarını hatırlayın. Girişler serbest bırakılmıştı. Bizzat şahidim, zira içlerinde tanıdıklarım var. Bursasporlu bile olmayan ve ilçelerden maçlara gelen çocuk grupları vardı. Kazanılan maçlardan sonra tezahüratlar yaparak evlerine dönüyorlardı. 
Stadyumdaki o coşkudan hepsi etkilenmişti.
Bu uygulamaya yani çocukların maçlara girişinin kolaylaştırılmasına devam etmek gerekiyor.
Stat zaten 45 bin kişilik. Bu ligde en fazla 20 bin taraftar maçlara gelecektir. 
Dolayısıyla her maç stada alınacak 10-15 bin yeni nesil Bursasporlu adayı geleceğe yatırımdır.
Nasıl olsa bu ligde Passolig saçmalığı da yok.
Sadece futbolcu altyapısı yetmez taraftar altyapısı da gerekiyor.
Bunun için de çocukları stada getirmek gerekiyor. Ve bunu her maç yapmak gerekiyor.
O stada birkaç maç ücretsiz girecek çocuk, yarın taraftar olacak ve kulübe para kazandıracak, belki de başkan veya yönetici olacaktır.
Ya da devletin üst kademesinde, bürokraside veya federasyonda görev alıp Bursaspor'a yarar sağlayacaktır.
Tabi bunun için organizasyona da ihtiyaç var. 
Tamam kendiliğinden gelecek gençler olacaktır; ancak bu konuda davet de gerekiyor.
ŞEHRİN BATI YAKASI KAZANILMALI
Özellikle şehrin batı yakasına !
Evet Bursasporluluğun Osmangazi ve Yıldırım'da yoğun ancak Nilüfer'de daha az olduğunu biliyoruz.
Bu konuyu daha önce de dile getirmiştim. Camianın profilinin yükseltilmesi için bu çok önemli.
Bursaspor şehrin belli semtlerinin desteklediği değil, tüm kenti kapsayan bir kulüp haline getirilmeli. 
Bursasporluluk Bademli, Göynüklü, Balat, Çamlıca, Ataevler, İhsaniye, Özlüce, FSM gibi yerlerde de yayılmalıdır. 
Zira buralarda ekonomik durumu iyi ailelerin çocukları yaşıyor. O çocuklar iyi eğitim alacaklar ve yarın fabrikaların başlarına geçecekler.
O yüzden buralardaki kolejlerin öğrencileri maçlara getirilmelidir. 
O havayı soluyan genç dimağlar Bursaspor'a ısınacaklardır.
O gelen öğrencilerle Teksas'ın karşılıklı yeşil-beyaz çekmesi bile yeter. 
Tabi ki buna diğer ilçeler de dahil edilmeli.
BURSİAD BU ORGANİZASYONU YAPABİLİR
Bu organizasyon için yani 'şehrin özellikle batı tarafındaki çocukların da stada getirilmesi' konusunda BURSİAD bir görev üstlenebilir diye düşünüyorum. 
Zira kendilerini tanıdığımızdan beri sürekli Bursaspor için yararlı işler yapan bu genç iş adamları eminim ki Bursaspor için çok; ama çok önemli olan taraftar sayısının artırılması ve camia profilinin kalitesinin yükseltilmesi için bu işe gönüllü olacaklardır.
Daha net ifade edeyim gelecekte kendileri gibi olan binlerce iş insanın Bursasporlu olmasını istemezler mi?
Eminim en çok da onlar bunu ister. 
Tabi ki bunları söyleyip kenara çekilmek düşüncesinde değilim. 
Bu konuda bana düşen ne varsa da yapmaya hazır olduğumu ifade etmek istiyorum.
Sayıca fazla ve kalitesi yüksek bir taraftar topluluğuna yani camiaya sahip bir kulüp her alanda avantaja ve alternatife sahip olur.
Sürdürülebilir başarının sağlanması için bu çok önemlidir.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Özkan Yılmaz 29 Haziran 2022 10:21 Evet tarık kardeşim benide Bursaspor'u yapan sensin arkadaşım gerçek aşkı gerçek tutkuyu gerçek SEVDAYİ bulmamami sağladım.TESEKKURLER TARİK CAPCİ

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Birkan 29 Haziran 2022 10:52 Evet düşüncenize katılıyorum. Ekonomik iyileşme için bir an önce stadyum altı dükkanlar kiraya verilmeli. Hatta gönül istemese de süper lige çıkana kadar Bursaspor isim hakkına da sponsor alınabilir. "Frutti extra Bursaspor" da olduğu gibi. Olmaz diyenler varsa kendi ceplerinden para versinler.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ali Osman Argın 30 Haziran 2022 13:03 Tarık Bey Kardeşim, benim Bursasporluluğum sizin söylediğiniz gibi değil, biraz farklı. O yüzden de yapılanlara kızıyorum ama bir türü Bursaspordan vaz geçemiyorum. Ben ilkokulu Orhaneli'nin Kabaklar köyünde okuduktan sonra Orhaneli'ne ortaokulu okumaya geldim. Takım bildiğim yoktu. Sıra arkadaşım hasta GS'lıydı. Bir gün okuldan çıktığımızda çarşıda yeşil beyaz bayrağı gördüm ve o arkadaşıma 'bu ne?' diye sordum. O da; " Bursaspor 1. lige çıktı ya, başarı dilemek için asılmışBursaspor diye bir takım mı var diye sordum, evet cevabını alınca; şimdi GS,FB ile maçlar mı yapacak dedim, evet dedi. O an kararımı verdim ve dedim ki bundan sonra ben Bursasporluyum. Öyle tahmin ediyorum ki benim gibi Bursasporlu olan çok nadirdir. Selamlar.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Kazım garip 29 Haziran 2022 22:27 Bir kongre ve divan üyesi olarak senelerdir söylediğim ve savunduğum ve 1 kere yıllar önce kongrede bu tarz bir önerim olmuştu.bu projede ben şahsen katkı sağlamak isterim 10 öğrenci kardeşime forma+kaşkol gibi. Çocukluğum ve gençliğim bursaspor taraftarını yoğun oldugi papazçeşme de geçti şu an şehrin batısında ikamet ediyorum sitede ben éşim ve çocuklarım ve torunum haricinde bursasporlu malesef yok. Bi organizasyon yapılırsa seve seve maddi manevi ilgilenirim. Bu konuyu gündeme getirdiginiz için çok teşekkürler. İletişim 532 286 85 08

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Muharrem Bayraktar 29 Haziran 2022 20:28 Sevgili Tarık bey Mükemmel şekilde ifade etmişsiniz Elinize yüreğinize kaleminize sağlık