Böl-parçala-yönet


Böl-parçala-yönet, yüzyıllarca emperyalist güçler tarafından sömürge ülkelere uygulanan politikadır.Temelinde rakipleri bölüp, zayıf, zafiyetiz halde tutma esasına dayanır.

Maddi, kültürel, coğrafi, etnik olarak yakın olan ve birlikte oldukları taktirde güçlü bir yapı oluşturacağı bilinen toplulukları, yapay gündemler, yapay sorunlar ile meşgul edip, birbirlerine düşürerek gerçekleştirilir.

Bununla beraber, toplumların, toplulukların sesini kısmanın, itiraz etmesini önlemenin ve sorgulamasının önüne geçip savunmaya geçmesini sağlayarak da gerçekleştirilir.

Bunun en iyi yöntemi, bazı grupları fişleyip kötülemektir. Böylece fişlenip kötülenen gruplar, diğerlerinden uzaklaştırılır, dayanışması azaltılır. Yani, mesela bazı grupları terörist, bazı grupları hain ilan edip, haksız hukuksuz linç edip cezalandırılır ve diğer hiçbir grup bu duruma ses çıkaramaz hale getirilir.

Eğer ses çıkartacak olursa da, onlar da terörist ilan edilir ve muhalif topluluk iyice zayıflatılır.

İş bu hale geldikten sonra, gruplar sadece kendine yapılan saldırılara, suçlamalara yanıt verir, kendini savunur hale geçer duruma getirilir.

Böyle olunca da, gündemde o terörist bu hain şeklinde fişlemeler yapılırken arka planda ülkenin tüm kaynakları sömürülür.

Okuduklarınız hiç yabancı gelmiyor değil mi?

Aklınıza ilk ne çağrışım yaptı? Çok merak ediyorum…

Ben bir iki örnek vereyim.

Mesela İngiltere. Güneş batmayan ülke. Bu sıfat dünyanın her yerinde bir sömürgesi olduğu için verildi.

Mesela Fransa. Fransız Sömürge imparatorluğunun toplam yüz ölçümü 13,5Milyon km2.

Mesela ilk ve orta çağ dönemlerinde Çin.

Çok uzağa değil, yakın geçmişimize baktığımızda, Osmanlı imparatorluğunun dağılma döneminde, emperyalist ülkeler, ülkenin dört bir tarafını işgal etmişti. Hasta adam lakabıyla ülkeye çökmüşlerdi.

İşte o dönemde Ulu önder Mustafa Kemal, ülkemizi sadece işgalden değil, emperyalist güçlerin ağından da kurtarmıştı. Tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti kurdu.

Savaştan çıkmış ağır kayıplar vermiş bir ülke olmamıza rağmen, sıfır dış borç, sıfır enflasyon, emperyalist ülkelerden daha değerli bir para birimi bıraktı bizlere.

Mehmet Akif Ersoy, “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın” diyerek bu çok zorlu dönemleri tek cümleyle anlatmıştı.

Bugün ülkemizde çok ciddi ekonomik sorunlar yaşıyoruz. Dış borçlar, cepleri yakan pahalılık, yüksek enflasyon, her geçen gün kan kaybederek değeri düşen Türk Lirası, işsizlik gibi.

Devlet büyüklerimiz, buna sebep olarak “dış güçler” i adres gösteriyor.

Bu durumun sorumlusu, “dış güçler” mi, Bu “dış güçler” özellikle kimler, hangi müttefiklermiz veya hangi ülkeler, bilemem, ancak umarım içinde bulunduğumuz bu ekonomik sorunlardan bir an önce kurtulur, gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşırız.

Allah bu milleti ne savaşlarla, ne işgallerle, ne ekonomik sorunlarla bir daha sınamasın…

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bahriye Köprübaşılı 16 Nisan 2021 17:18 Farkındalığımızı arttıran , güzel yazınız için teşekkür ederiz.. Sadece ülkemiz değil ,dünya olarak başımızın dertte olduğu bir dönemdeyiz.Hastalıkla uğraşırken, bir de hala güç savaşlarının devam etmesi ,gerçekten üzücü.. Ama umutsuzluğa kapılmıyorsak bunun da başlıca sebeplerinden biri, sevgili Atamızın öngörü gösterip , bize bıraktığı nasihatleri..unutmuyoruz ki " muhtaç olduğunuz güç , damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur" demistir.. Birlik , beraberlik ve sevgiyle kalın..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mustafa 16 Nisan 2021 22:51 Allah bu milleti bir daha basiretsiz, kandırılan ve kibir düşkünü adamlarla sınamasın.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Osman 17 Nisan 2021 20:54 Elinize sağlık tam günümüzün konusu

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nebiye uygur 17 Nisan 2021 14:01 Her zamanki gibi bize ışık tutan yazınızı okudum.gayet kapsamlı .elinize yüreğinize sağlık.devamını diliyor teşekkür ediyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı İsmail 17 Nisan 2021 13:02 Güzel doğru tespitler ve gerçekler.gerçekler özgür kılar.algılar mahkum eder.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Serpil Beyza Aktaş 17 Nisan 2021 11:31 Tebrik ederim Çok güzel yazmışsınız başarılarınızın devamını dilerim

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Serhan 17 Nisan 2021 09:45 Yorumuna sağlık , çok güzel olmuş

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ahmet Timur 16 Nisan 2021 23:47 Güzel yazı, teşekkürler

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı A.D.G. 16 Nisan 2021 22:25 Duru ve net bir anlatım, kalemine sağlık. Ancak maalesef bilinenleri tekrar etmek durumunda kalmak çok üzücü zira tarih tekerrürden ibarettir. Bunun içindir ki MS 8. yüzyılda yazılmış olan Orhun Kitabeleri'nde bile tarihini bil, yoksa düşmanın aynı oyunları tekrar oynayacaktır, der. Onca zaman geçmesine rağmen aynı şeyleri yaşıyor olmamız okumadığımızı, geçmiş yaşantılardan ders almadığımızı gösterir. Bunun için inatla okumalıyız ve yaşanmışlıklardan ders almalıyız. Zira her şeyi yaşayarak öğrenemeyiz çünkü bazen iş işten geçtikten sonra geri dönüşü olmayan bir yolda bulabiliriz kendimizi...

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Umut Arslan 18 Nisan 2021 20:11 Gerek tarihten gerekse günümüzden harika bağlantılar kurularak örüntülenmiş çok güzel ve bilinç seviyesini yükseltecek bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık Erkan Hocam✌️