Biz Türklerin trafik analizi!


Çok dikkat çeken bir araştırma var önümde...Aman merak etmeyin siyasi analiz, parti oyları falan değil...

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olarak beş kıtada ve 32 ülkede dev bir araç filosunu yöneten LeasePlan, dünyanın önde gelen araştırma firmalarından biri olan Ipsos ile birlikte hazırladığı Mobility Monitor araştırmasının “Araç Verileri ve Gizlilik” bölümününden detaylar yani..

16 farklı ülkeden 4.000’in üzerinde kişi katılım sağlandı...

Benimde en çok dikkatimi çeken bölümüyse Türkiye..

Kim ne dedi, neden dedi?

Şöyle özetleyeyim...

Yapılan araştırma, Türkiye’deki araç kullanıcıların yüzde 50’den fazlasının veri paylaşımı konusunda endişeli olduğunu ortaya koyarken, Türklerin trafik sıkışıklığı ve yakıt maliyetleri gibi konularda koşulsuz bir şekilde veri paylaşımında sakınca görmediğini gözler önüne serdi.

Buna göre, trafik sıkışıklığı, maliyetlerinin azaltılması, araç performansının artırılması ve emisyon azaltımı için koşulsuz şekilde en çok “evet, paylaşmaya istekliyim” diyen ülke Türkiye oldu.

Trafik sıkışıklığı ve seyahat süresini azaltmak için Türkiye’deki katılımcıların yüzde 38’i verilerini paylaşmaya koşulsuz istekliyken, yakıt ve bakım maliyetlerini azaltmak ile araç performansını artırmak için istekli olan Türklerin oranı yüzde 37’yi buldu.

Ayrıca, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 36’sının emisyonları azaltmak için istekli olduğu da ortaya çıktı.

LeasePlan araştırmasına göre, araç verilerinin paylaşımı konusunda en çok endişe duyan ülke İspanya oldu.

Sürüş verilerini paylaşmaya en istekli olan ülkeler ise Portekiz ve Polonya olarak dikkatleri çekiyor.

Yani...

Bugüne kadar incelediğim en dikkat çekici araştırmalardan biri...

Peki bu paylaşım isteğini nasıl yorumlamalıyım?

Doğrusu tam buraya takılmışken LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay'ın yorumu ışık tutuyor merak edene...

16 ülkede gerçekleştirilen Mobility Monitor araştırmamız gösteriyor ki, Türkler olarak sebeplerini bildiğimiz durumlarda anonim ya da koşulsuz olarak araç verilerimizin paylaşımı konusunda olumlu bir tutumumuz var. Unutmamalıyız ki daha güvenli sürüş, daha sürdürülebilir bir dünya, daha düşük bakım ve yakıt maliyetleri ve hatta trafik sorununun önüne geçilmesi gibi birçok alanda da kullanılabilecek araç verilerinin; kullanıcıların rızası ve farkındalığı ile toplanıyor olması büyük önem taşıyor. Kullanıcıların veri paylaşım kararlarını diledikleri zaman kolaylıkla değiştirebilmesi de kişisel verilerin korunmasının tüm dünya gündeminde çok önemli yer tuttuğu günümüzde oldukça elzem”

Yorum Ekle