USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİRER BİRER ÖLÜYORUZ

06-05-2021

Biz gazetecilerin politik kimliği vardır. Ancak ben politik kimliğimi haberlere aktarmadan oldukça yalın bir şekilde vermeye çalışan bir basın emekçisiyim. Çünkü gazetecinin görevi haberi yorumsuz vermektir..

Ancak son üç aydır benim canımı sıkan ve beni karamsarlığa düşüren olayları size aktarmak istiyorum. Mesleğimiz gereği en güzel haberi, en mutlu haberi sizlere aktardığımız gibi en kötü haberleri de aktarıyoruz. Biz gezeteciler de bunun olmasını istemiyoruz. Ama ne yazık ki oluyor...

İNSANLARIMIZ ÖLÜYOR…

Üst başlıkta attığım gibi insanlarımız ölüyor ve ben bu haberleri verirken gerçekten bir ailenin yok olduğunu, bir çocuğun hayattan koparıldığını düşünüyorum. Son zamanlarda beni en çok etkileyen gelişmelerden birkaçını sizlerle paylaşayım. Cebinde 12 lirası bulunan Fedai Kuşçu, son parasını eşine bırakarak intihar etti. 46 yaşında İzmir Torbalı’da yaşayan 3 çocuk babası borçlarını ödeyemediği için, tarlasını ve traktörünü de satmasına rağmen intihar etti. Diğer acı bir gerçek ise Mersin’in Mut İlçesi’nden Murat Gümüş isimli esnaf “Kaç Gündür Siftah Edemedim” dükkanı kapatıyorum diyerek yaşamına son verdi.

Ne yazık ki bu örnekleri çoğaltabilirim. İyi de bu insanlar neden intihar ediyor?. Ajansların geçtikleri haberlere göre hepsinin psikolojik sorunları var!
Standart başlıklar. “Psikolojik sorunları vardı intihar etti” “Alkol sorunu vardı intihar etti”, “Ailesel problemi vardı intihar etti”. Gerçekten inanamıyorum.
Bizler açıkçası mavi yakalılar sadece günü kurtarmak, ailemizin karnını doyurmak ve sadece çocuklarımız için yaşamak isteyen insanlarız.
Bu arada tüm bizi kıskanan ülkelerde yaşayan insanlar gibi, sosyal aktivite, sinema, tiyatro, sanatsal faaliyet, tatil planlarımız yok! Sadece yaşamak istiyoruz. Öyle bir duruma geldik ki “Evde makarna yiyelim ama borcumuz olmasın” demeye başladık.

GERÇEKTEN UTANÇ VERİCİ

Yazımın başında belirttiğim gibi ne yazık ki hergün 4 veya 5 intihar haberi yapıyorum, servis ediyorum. Nedense bu intihar eden kişilerin hepsinin psikolojik sorunları varmış? Peki neden zengin bir ailenin çocuğunun; o aile içerisinde yer alan bir insanın psikolojik sorunu yok? Elbette kimse intihar etmesin. Sorun belli. Sorun ekonomi. İşçiler zor durumda, esnaf zor durumda, çiftçi kan ağlıyor, birçok yuva yıkılmış durumda.
Beyin göçü almış başını gitmiş durumda.

Şimdi siz okuyanlar arasında bazılarınız durumu virüse bağlayacak. Açıkçası söyleyim Benim İtalya’da, İspanya’da, Portekiz’de ve Balkanlarda yaşayan meslektaşlarım var. Onlarla da konuşuyorum ancak oralarda durum hiç de öyle değil.
Ancak hepimizin diline pelesenk oldu hatta sosyal medyada alay konusu oldu.
İnanın “Almanya Bizi Kıskanıyor” biz ise her gün “İntihar” ediyoruz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?