Bir taraftan buğday, diğer taraftan demir


Pandemi yıldırdı ama mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.Böyle şeyleri de yaşayacakmışız, insanoğlu yaşadıkça daha neler görecek kim bilir?
Covid-19 ve pandemi sağlığımız ile birlikte ülkemizde ve bütün dünyada ekonomik dengeleri altüst etti.
Dünyada neler oluyor diye mutlaka yabancı TV yayınlarına elimde İngilizce sözlük ile bakarım.
İlk zamanlar “Lockdown” diye bir kelime sürekli karşıma çıkıyordu, baktım lock eşittir kilit, lockdown ise karantina demekmiş.
Aradan tam bir yıl geçti ekranda aynı kelimeler, UK LOCKDOWN yani anlıyorum ki İngiltere kilitlenmiş.
EU LOCKDOWN Avrupa kilitlenmiş, evet dünya kilitlenmiş vaziyette sizin anlayacağınız.
Bizde de bazı sektörler kilitlenmiş vaziyette en başta ta turizm ve hizmet sektörü.
Ama bir yıl aradan sonra bu kilitlenmeler farklı yönlere gitmeye başladı.
Birkaç hafta önce yazmıştım hammadde fiyatları tavan yaptı diye. Maalesef artışlar bütün emtia ve hammadde fiyatlarına etki ederek gıda fiyatlarına da sıçradı. Bütün dünyada da durum böyle her şey ama her şeyi etkiledi.
Bu artışlara başta ekonomistler olmak üzere çeşitli kurumlar nedenleri ile yorumlar getirdiler ama en güzel, mantıklı ve akılcı yorumlar ise İSTANBUL SANAYİ ODASI BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN ’dan geldi.
Pandemiden sonra özellikle zengin ülkelerin merkez bankaları dengeleri oturtmak için hükümetlerin isteği çerçevesinde para bastılar ve bu basılan paralar karşısında sermaye piyasası elinde kalmış paraları fonlara aktardırlar.
Hangi fonlara derseniz, pandemi esnasında ihtiyaç olan malzemeler pamuğundan ipliğine, demirinden bakırına, buğdayından arpasına ve yağına kadar yani.
Erdal Bahçıvan yorumunda finansal kapitalizmin acımasız tutumunun disipline edilmesini istiyor.
Dünya piyasalarının bu tutumu, sanayicinin üretimde kullandığı demirden masasına giden ekmeğe kadar etkisini gösteriyor.
Bahçıvan sonuç olarak “Bugün dünyada ekonomiyi kurtarmak için basılan paralar insanlığı rahatlatacağına buğdayın, pamuğun, demirin fiyatını artırıyor ve finans piyasalarının mutlaka disipline edilmesi gerektiğini” söylüyor.
Saygılarımla

Yorum Ekle