Beklentili iç sesinizi tanıyın


Hayatınızın çoğu evresinde size eşlik eden bir iç ses düşünün. Taleplerinden vazgeçmeyen, sizi sıkıştırıp baskı altında hissetmenize sebep olan, vermek yerine almayı tercih eden bu sesi belki de yakından tanıyorsunuz ancak isimlendiremiyorsunuz. Neye ihtiyacınız olduğuna aldırmayan bu sesin mesajları her zaman iyisini istemeye, başarılı olmaya, nBir zamanlar size mesajları ile eşlik eden kim vardıysa, artık fiilen yanınızda olmasa bile size beklentili mesajlarını miras bırakmıştır. Bu kişiler belki ebeveyniniz, belki bir öğretmen, belki de yakınlık kurduğunuz akrabalardandı. Kimi zaman sevilmek ya da saygı duyulması için daha başarışı olmanız gerekiyordur, kimi zaman diğerlerinin ihtiyaçları daha önemlidir, vicdanınız zonkluyordur, suçlu hissedersiniz. İstekleri ile sizi yoran bu modun ismi “Talepkar ebeveyn modu” dur. Arka plandaki temel inançlarımızın bir araya gelerek ruh halimizi kaydırdıkları içsel yanlarımız, birbirinden farklı duygu, düşünce ve davranış örüntüleri ile karakterizedir ve bunlara mod denir. Seanslarım sırasında “talepkar ebeveyn modu” na sahip pek çok hasta gördüğümü söyleyebilirim. Bu mod hem başarıyı hedefleyebilir hem de yoğun suçluluk duyguları ile baş başa kalmanıza sebep olabilir. Mükemmeli arayan insanlarla karşılaşmışsınızdır, belki de siz de onlardan birisiniz. Yaptığınız şey mükemmel değilse başarısız, yetersiz hissedersiniz. Hayattan keyif almanın önemli basamaklarından biridir başarılı olmak. Daha bir işi bitirmemişken yeni işler başarmak için yola koyulur, zaman zaman baş edemeyeceğiniz yoğunluklar altına girersiniz. En iyisiniz yapmanız gerekiyordur, kendinizi rahatlama ve keyif veren aktivitelerden yoksun bırakırsınız. Kendinize koyduğunuz kuralların eklentileri vardır: “-meli,-malı, lazım” gibi… Böyle bir iç sesin mesajları ilk etapta kulağınıza hoş gelebilir. Yani başarılı olmanın ve başarıyı istemenin nesi kötü diye düşünebilirsiniz. Buradaki problem kişinin sürekli baskı ve sıkışmışlık hislerine maruz kalması ve hata yapma ihtimalini göze alamayıp, hayattan yeterince keyif almadan modun sesine kulak vermesidir. Eğer böyle bir iç sese sahipseniz onun sizi yönetmesine izin vermeyin, başaramadığınız durumların, görevlerin de olabileceğini düşünmeye çalışın ve kendinize, hatalarınıza şefkatle yaklaşmaya çalışın. Hissettiğiniz baskının azaldığını fark edeceksiniz.

Duygularınıza odaklı talepkar ebeveyn modunun mesajları ise farklıdır. Bu sesin sizden bekledikleri, diğerlerine göre daha çok sorumluluk duygusuna sahip olmanız, kendi ihtiyaçlarınızdan çok diğer insanların ihtiyaçları ile ilgilenmenizdir. Öyle ki bunu yapmadığınızda suçluluk duygusu ile karşılaşır, vicdan azabı yaşarsınız. Başkalarını memnun etmek size bağlıdır, bunun için elinizden geleni yaparsınız. Peki siz bunları yapmanız gerektiğini söyleyen iç sesinizi dinlerken sizin ihtiyaçlarınıza ne olacak? Bunlar nasıl karşılanacak?

Bir zamanlar size doğru gelen ve dinlemeniz gerektiğini düşündüğünüz bu sesin mesajlarının size nasıl hissettirdiğini anlamaya çalışın. İhtiyaçlarınızı ifade etmenin ve aşırı sorumlulukları azaltmanın, sık hissettiğiniz sorumluluk ve suçluluk duyguları yerine kendinize fırsat verdiğiniz anlara dönüşeceğini unutmayın. Beklentilerinizden dolayı yorulduğunuzu fark ettiğinizde kendinize şefkatli olmaya çalışın. Asıl olan şefkattir. Şefkat, şefkat, şefkat…

 

Yorum Ekle