BAŞKA ÇARE YOK


Bursaspor çoğunluğu gençlerden oluşan kadrosuyla ligdeki ilk maçını kaybetti.Bursaspor yeni sezonun ilk maçında Adana Demirspor karşısında 8 altyapı oyuncusu ve 3 tecrübeli isimle sahadaydı.  

Rakip takım ise geçen seneki kadrosunu büyük ölçüde korumuş olarak Bursa’ya gelmişti. 

Hakemin “başla” düdüğü ile birlikte önde basarak Bursaspor’u çıkarmamayı ve hataya zorlamayı amaçlayan Adana ekibine karşı Bursaspor’un genç kadrosu çabuk reaksiyon vererek özellikle Burak Kapacak’ın kanadından rakip kaleye inmeye başladı. Yeşil beyazlılar bu arada daha fazla koşarak, yardımlaşarak, alan daraltarak rakibin de oyununa büyük ölçüde engel olmayı başardı. Burak Kapacak’ın kullandığı duran top ve Ali Akman’la gelen gol ilk yarının başlarında olsa da maçın bu bölümünün normal karşılığıydı.  

İkinci yarıya ise Adanademirspor golle başladı. Mehmet Akyüz gibi bir oyuncuyu o bölgede topla buluşturmayacaksın. Buluşturursan cezayı keser, kesti de. Skora denge gelmesinin ardından moral kazanan Demirspor, orta sahayı da rakibe bırakan Bursaspor’un kalesine yüklenmeye devam etti. Bu girişimlere yeşil beyazlı savunmacılar da katkı koydu !  Cüneyt Köz’ün hatasını iyi değerlendiren Mehmet Akyüz, Sedat Dursun’u aynı şekilde yine ekarte ederek golünü attı.  

Sedat’ın bu tip pozisyonlardaki zaafını zaten biliyoruz. Dönmekte ve rakibin önünü kapamada zorlanan O Sedat, 3. golde de rakibe arkasını dönerek yine gol pozisyonunun içindeydi. Bir stoper rakip topa vururken arkasını döner mi ? ! Genç futbolcu adına çok şansız bir maç oldu. Kendisini tekrar tekrar izleyip gereken dersleri çıkarmalı. 

Genç isimlerin dışında tecrübeli dediğimiz isimleri de konuşalım diyeceğim; ama geçen seneden biliyoruz zaten onları. 1 maç iyi gibi 3-4 maç kötüler. Değişen bir şey yok yani. Onlardan çok da fazla bir şey beklemiyordum açıkçası. 

TAKIM NEDEN DURDU? 

Maçın ilk yarısında çok iyi bir mücadele veren ve skor üstünlüğünü ele alan Bursaspor ikinci yarıda durdu, durunca da vuruldu.  

Peki ne oldu da 90 dakika içinde bir takım iki çok farklı görüntü sergiledi? 

Tamam kadro yetersiz, takviyeye ihtiyaç var; ama tüm bunlar bu maçın skorunun tam açıklaması değil.

Çünkü Bursasporlu oyuncular ilk yarıdaki tempolarını devam ettirebilseydiler en azından sahadan 1 puanla ayrılabilirlerdi. 

Takımın başındaki isim Mustafa Er "bize 5-6 hafta lazım" dedi. İyi bir hazırlık dönemi geçirilemediği için bu söylemi anlayışla karşılanabilir tabi ki; ama bu maçta sahadaki iki farklı Bursaspor’u açıklaması gereken isim de kendisi. Maçı izlediğinde oyuna geç müdahale ettiğini, rakip daha skoru almadan bunu önleyebileceğini; ama yapamadığını da görecektir.

Bu maç bazı şeyler denedi ve olmadığını gördü. Emirhan solda bek de olmaz. Onur madem hazır neden Onur'la başlanmadı ? Cüneyt saatli bomba stoperde olmaz. Aykut değerlendirilmeli. Özer serbest oynamalı. 

Dediğim gibi hazırlık maçı yapılamadığı için bunları ancak şimdi görebilmiş olması normal.

Hoca 5-6 hafta lazım diyor ama şu bir gerçek ki zamandan daha çok transfere ihtiyaç var. 

Transfer tahtasının açılma ihtimali oldukça düşük olduğundan bu kadro ile mücadele edilecek. Tabi satılan oyuncu falan olmazsa.

BAŞARI ŞEHRİNSE BAŞARISIZLIK DA ŞEHRİNDİR

Takviyeye ihtiyaç var mı var. Gün gibi de ortada. İşte o takviyeleri yapabilecek şartlar bir türlü oluşturulamadı.

Şehirden gerekli destek bir türlü gelmedi, bu işi başarabilecek insanlar da göreve soyunmadı.  

Alınan her mağlubiyet ve yaşanan her başarısızlık şehrin, kulübe vermediği desteğin sonucudur. 

Göstermelik, dostlar alışverişte görsün destekleriyle olmuyor bu işler.

Kentin ve camianın ileri gelenleri olduğu söylenenler bunu böylece bilsin. 

Yaşanan her başarısızlığı ve mağlubiyeti de üzerlerine alınmalılar. 

Başarı şehrinse başarısızlık da şehrindir. En başta da o elinde güç olup da bunu kullanmayanların.

Onlardan yana umudumuz yok artık zaten.

Başarı nerdeyse piyasaya çıkıp kelle gösterirler ancak.   

Biz yine takıma bakalım. Özetle oyuncuları yakıp yıkmanın alemi yok. Eldeki malzeme belli. 

Bu şartlarda mevcut kadronun performansını yükseltmek adına ne gerekiyorsa yapılmalı. 

Zaten başka çaremiz mi var ki !?

Aksi takdirde Mustafa Er'in dediği gibi bu sene çok acı çekeriz.  

İlgili fotogaleri için tıklayın.

Bursaspor - Adana Demirspor karşılaşması fotoğrafları

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mesut Çakır 14 Eylül 2020 13:32 Bu kadar büyük bir şehir, ismini taşıyan takımına bir forma reklamı bile verebilecek kuruluş bulamıyorsa bu başarısızlık şehrindir.. Özdilek, Sütaş, İskender, Durmazlar, Uludağ gazoz, Yeşim, Sönmez , Çağlar, Erikli ,Skt bunlar bu sehirle özdeşlesmis marka kuruluş ve isimleri.Biride çıkıp formaya bir reklam verelim katkımız olsun demiyor. Yazıklar olsun..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Setbaşılı 14 Eylül 2020 00:01 Mustafa er gelsin diye günlerce yazdın çizdin. İlk maçta onunla olmıyacagı anlaşıldı.. Şöyle isim verip yazmayın çizmeyin yönetimleri zorlamayın. Görüyorsunuz verdiğiniz isimlerde boş çıkıyor.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Asabi 13 Eylül 2020 20:52 Sabır kalmadı.Ne hallerdeyiz.Tahtayi acamayacaksan ne diye başkan olsun Erkan.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Salih ulker 13 Eylül 2020 19:59 Tahta acilmassa birdaha sezonda karacabeyspor ile alt ligde buluşuruz. Şu anki durum bu... Mağlup olduk belkide iyi oldu. Yenseydik bu kadro ile yola devam derdi yönetim . Varsayım