Bakır fiyatlarında düşüş başladı


Bakır fiyatları, Çin’de imalat verilerinin zayıf olmasının yanı sıra yatırımcıların bu hafta sonu bir dizi politik açıklamaları beklemesi nedeniyle art arda üçüncü günde de düşme yolunda ilerliyor.Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakır %0,9 düşerek 8.966 dolar/tona geriledi. Shanghai Vadeli İşlemler Borsası’nda Nisan vadeli kontrat, %1,9 düşerek 66.260 yuan/tona (10.240 dolar) indi.
Sanayi metallerinin en büyük tüketicilerinden Çin, dün Şubat ayı imalat sektörü aktivite büyüme verilerini açıkladı. Veriler beklenenden daha zayıf geldi. Piyasa katılımcıları ayrıca bu hafta sonlarına doğru Çin’de ülkenin büyüme güdülerini açıklayacak ve metal talebine yönelik potansiyel resmi çizecek bir toplantı yapılacağına dikkat çekti. LME‘de alüminyum %0,2, nikel %1,4, çinko %0,6 ve kurşun %0,7 düştü. ShFE‘de kalay %4,2 düşerek dünkü LME‘deki keskin düşüşü takip etti. Son 9,5 yılın en kötü haftasını yaşamakta olan nikel de bir miktar toparlanma gösterdi.
Ancak, ABD Doları’nın güçlü seyretmeye devam etmesi ve ABD hazine kağıdı getirilerindeki yükseliş metal fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.
Nikel fiyatı yüzde 2,3 yukarıda.
Alüminyum fiyatı da yüzde 0,88 artış gösterdi.
Piyasalarda bugün gözler Almanya sanayi siparişleri, Halifax konut fiyatları, ABD tarım dışı istihdam verileri, ABD ticaret dengesi rakamlarında olacak.

Yorum Ekle