sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bakan’dan 1 cümle gelse, mesele çözülmüş olacak!


Özel okul öncesi öğretim kurumlarının da kapalı olup olmayacağı, soru işareti olarak durmaya devam ediyor. Dün, sonuca götüren nitelikte bir bilgiye ulaştık, ama gece yarısı ortaya atılan bir bilgi de, tuhaftı.Özel okul öncesi öğretim kurumlarının da kapalı olup olmayacağı, soru işareti olarak durmaya devam ediyor. Dün, sonuca götüren nitelikte bir bilgiye ulaştık, ama gece yarısı ortaya atılan bir bilgi de, tuhaftı.

Dün, yazdığımız üzere…

Koronavirüsle mücadeleye ilişkin en yeni genelgede, ‘anasınıfı ve anaokullarının faaliyetlerine ara verileceği’ ifadesi bulunuyor.

Öncesiyle çıkan bir genelgeyle anasınfı ve anaokullarında yüz yüze öğretim olacağı belirtilmiş, “özeller de kapalı mı?” merakı olunca da, hemen ardından da, ‘Resmi olanlar’ açıkça belirtilmişti.

Bir hafta sonrasıyla…

Farklı kısıtlamalara ilişkin en yeni genelgede ise, okul öncesi öğretim ‘resmi ve özel tümü’ veya ‘sadece resmi olanlar’ diye açık ifade yine yoktu.

Haliyle…

Kafalar karıştı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından, dün tam gün ve sadece 1 cümleden ibaret açıklama dahi gelmedi.

Deseydi…

Durum anlaşılacaktı.

Böyle durum yaşanmazken, dün Ankara’dan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir bilgi edindik.

Yeni genelgenin, ’Özel anaokulları ve anasınıflarını kapsamadığı’ görüşünü, elde etti.
Çünkü…

Söz konusu özel okul öncesi kurumların kapatılıp kapatılmayacağına ilişin kararın, önceki genelgeyle illerde hıfzısıhha kurullarına bırakıldığından söz ediyor.

Böyle bir notu edinirken…

Gece yarısı…

Ulusal bir TV’de, İçişleri Bakanlığı’nın, özel öğretim kurumlarının da ara verme kapsamında olduğu görüşüyle kurumların valiliklere genelge gönderdiği ve bu doğrulda denetimler öngörüldüğü belirtiliyor.

Böyle bir gelişme, haber ajanslarında yoktu.

Söz konusu haberi, TV’nin internet sitesinde okuduğumuzda, bir tufaflıkla karşı karşıya kaldık.

Deniliyor ki;

“30 Kasım’da yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde resmi anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarında eğitime ara verileceği ifadesinin yer aldığı vurgulandı.”

Ardından…

“Bu durumun kafa karışıklığına neden olduğu belirtilirken, söz konusu tedbirlerin özel eğitim kurumlarına bağlı anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarını da kapsadığının altı çizildi. Valililiklerden bu kapsamda denetimler yapmaları istendi.”

Açıkça resmi anaokulları ve anasınıflarında eğitime ara verildiğinden söz edilen bir genelge, ama ‘özel olanları da kapsıyor’ deniliyor.

Varsa, böyle bir genelge…

Bir genelgeye atıfla çıkarılan bir başka genelge, ancak böyle bir çelişkiyle kaleme dökülmüş, yoruma münhasır bırakılmış olabilir.

İçişleri Bakanlığı ve valiliklerin site ve sosyal medya hesaplarında, haberdar eden bir paylaşımı henüz görmedik.

Varsa da, böyle bir yeni genelge ve aynen belirtildiği gibiyse, ‘özel okulları kapsam içerisinde tutmuş olduğunun kabul edilmesi’, imkansız duruyor.

Neden, bu tartışmaları yazıyoruz?

Pandemi, herkes kadar velileri en başta tedirgin ediyor.

Çalışan anneler var ve özel anaokulları ve anasınıflarında, ciddi oranda doktor ve hemşeri gibi öne çıkan sağlık personeli ile polis çocukları yararlanıyor.

Bir başka tuhaflıkla…

Sosyal devlet ve çok çocuk sahipliğini önemseyen hükümet, küçük çocukları olan annelere, üstelik pandemide çalışma hayatları için kolaylık sağlamalı ve pozitif ayrımcılık yapmalıdır.

…Ve!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan, doğrudan kendi bakanlığını ilgilendiren böyle meselede, tek cümlelik bir açıklama dahi gelmedi.

Yerelde ise…

Bursa’nın il geneli itibariyle ve ilçelerde, ‘Hıfzısıhha’ kurulları nezdinde, şimdiye kadar alınmış ‘yüz yüze öğretime ara verme’ kararı bulunmuyor.

Yorum Ekle