Anlayış!


Yönetimleri eleştiriyoruz hatta bombardımana tutuyoruz; ama önce taraftar olarak üzerimize düşeni eksiksiz yapmalıyız. Kombineler elde kalıyorsa, Bursastore mağazaları sinek avlıyorsa biz de görevimizi tam yapmıyoruz demektir.Geçenlerde bir yerde okumuştum. 3 Temmuz sürecinin başladığı günlerde Fenerbahçe taraftarları anında reaksiyon gösteriyor ve kulüplerine destek olmak için Fenerium mağazalarına akın ediyorlar. Mağazanın birinde ürün kalmayınca duvarda kullanılan saat için açık artırmaya giriyorlar! Düşünün kulüplerine destek olmak için kullanılmış saati bile satın alabiliyorlar.

Bizzat bana anlatılan bir olay daha vardı. Bağdat Caddesi’nden Üsküdar’a gidiyordum. Taksici ile sohbet ederken tam stadın önünden geçiyorduk hafta içi olmasına rağmen giren çıkan oldukça fazlaydı. Taksici “Abi bu mağazaların fazla yaygın olmadığı senelerde adam Kartal’dan arabama bindi stada kadar geldi, tek bir forma alıp yine benimle Kartal’a döndü, verdiği taksi parası aldığı formadan pahalıydı” dedi. Yazının başındaki ve taksicinin anlattığı bu iki anektod bu konuda bizdeki taraftar anlayışı ile İstanbul’dakinin farkını gösteriyor aslında.

Bursaspor Kulübü’nün forma tanıtımı Özlüce’de gerçekleşti . Şuan çalışılan firmanın değişmesi gerektiğini daha öncede vurgulamıştım. Bu konudaki ısrarı ben de anlamıyorum; ama artık bu sene için yapabilecek bir şey yok. Bu firma yapabileceklerinin en iyisini yapmış; ama daha sporcularımız ürünleri tanıtmak için podyuma çıkmadan sosyal medyada eleştiri bombardımanı başladı.

Taraftarımızın adeta R.Cavalli, G.Armani ve Versace edası ile!  Fikirlerini belirtmeye başladılar. Geçen seneki formaları bende beğenmemiştim; ama negatif bir hava oluşmasına katkım olmasın diye bunu dile getirmemiştim. Hepimiz böyle yapmalıyız diye düşünüyorum. Kaldı ki bu yıl ki modeller giyilemeyecek kadar kötü de değil. Sanki hepimiz normal hayatımızda birer moda ikonu gibi geziyormuşuz gibi her şeyi de kusursuz bekliyoruz. Yani bir çok konuda eleştiri yapan biri olarak galiba biraz ipin ucunu kaçırıyoruz gibi geliyor.Store alışverişlerini “Kulübe destek olmak” mantığı ile yapmak gerekiyor. Tabi ki store sorumluları da kaliteli ürün ve güzel dizaynlar için çalışmalılar.

Yönetimleri eleştiriyoruz hatta bombardımana tutuyoruz; ama önce taraftar olarak üzerimize düşeni eksiksiz yapmalıyız. Kombineler elde kalıyorsa, Bursastore mağazaları sinek avlıyorsa biz de görevimizi tam yapmıyoruz demektir. O zaman da eleştiri hakkımız bir yere kadar olabilir. Bugün Bursa’da hiçbir İstanbul kulübü taraftarının sayısı Bursasporlular’dan fazla değil. Ama gelin görün ki AVM’lerde onların mağazaları varken Bursaspor mağazaları yok.  Burada taraftarın özeleştiri yapması gerekiyor. Ürün çeşitliliği ve kalitesi konusundaki eksikleri en çok vurgulayanlardan biriyim; ama Bursa’da ki asıl sorunun anlayış olduğunu düşünüyorum.  Bu konu da başka bir örnek daha vereyim Divan Kurulları 30-40 kişi ile zar zor toplanırken, geçtiğimiz hafta yapılan Almira havuzbaşı iftarında  izdiham yaşandı. Yer bulmakta zorlanan pek çok Divan Üyesi oldu. Yani kulübün faydası için yapılan toplantılara adım atmayan ‘bazı’ Divan Üyeleri, Almira havuz başına ikindiyi kılıp gelmişlerdi maşallah! Taraftarın kulübünden tek beklentisi başarı olmalıdır. Bu beklentinin karşılık bulması da yine camianın kulübe vereceği maddi manevi destekle olur. Bu anlayışı yerleştiremezsek, yerleştirmiş olanlar Van Persie’leri, Podolski’leri, Nani’leri alırken, biz elimizdeki yıldızları bile kadromuzda tutamamaya devam ederiz.

 

Yorum Ekle