Alüminyum fiyatları zirveye koşacak mı?


Londra‘da bakır fiyatları, yatırımcıların geçen Cuma Jackson Hole‘de gerçekleşecek Fed sempozyumu öncesinde ihtiyatlı davranması nedeniyle düşüş yaşamıştıLondra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakır, TSİ de %0,1 düşerek 9.292 dolar/tondan işlem gördü.
Shanghai Vadeli İşlemler Borsası’nda Ekim vadeli bakır kontratı, %0,5 gerileyerek 68.790 yuan/tona indi.
Fiyatlara ayrıca, yüksek ham madde fiyatları ve aşırı hava koşullarından ve düzensiz vakalardan kaynaklanan tedarik zinciri kısıtlamaları sonucu bu yıl yavaş hızla büyüyen Çin’deki sanayi şirketlerinin Temmuz ayındaki kar artışı da baskı yaptı.
Ulusal Rezerv İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre devlet rezervlerinden 30 bin ton bakır, 70 bin ton alüminyum ve 50 bin ton çinko satılacak.Rezervlerin satışı için ihaleler 1 Eylül‘de düzenlenecek.
Alüminyumun ham maddesi aluminanın fiyatı, Jamaika’da Jamalco rafinerisinde meydana gelen yangından aonta altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.
Comex alumina vadeli işlemleri, Cuma gününe göre 300,48 dolar/tondan 302,14 dolar tona çıkarak 25 Şubat‘tan beri en yüksek seviyesine çıktı.
Alümina fiyatları, güçlü alüminyum talebi ve sel nedeniyle Çin‘de yaşanan aksama nedeniyle Nisan ortasından bu yana tırmanıyor.
Jamalco tesisi yıllık 1,4 milyon ton alumina üretebiliyor. 2020‘de küresel üretim 134,4 milyon tondu. Jamalco‘nun ortağı Noble Group Holdings, pazar günü yangın olduğunu ve ciddi bir yaralanma olmadığını açıkladı. Hasar tespitini ise gelecek günlerde tam olarak yapılacağı bildirildi.
LME‘de nikel %0,5, çinko %0,6 ve kurşun %0,2 düştü.
ShFE‘de alüminyum %0,7, LME‘de %0,3 arttı.

Yorum Ekle