Zor anılara bir yol: ''Emdr''


“Korkuyorum” …Karanlıktan, tek başıma evde kalmaktan ve uyumaktan korkuyorum. Koridordan geçerken mutlaka ışık açıyorum. Küçük kızımı da yanıma alarak geçiyorum üstelik, utanıyorum. Böyle anlarda gözlerime bakıyor, bir açıklama yapmamı bekliyor, susuyorum.Sebepsiz yere bir çarpıntı tutuyor bazen, konuşamıyorum. Korktuğumu anlayacaklar, rezil olacağım düşüncesi ile pusup kalıyorum. Hastalıklardan korkuyorum bir de. Ne zaman vücudumu dinlesem beni bir hastalık belirtisine götürüyor. Bir gün beynimde tümör olabileceğini düşünüyorum, bir gün kan kanseri olduğumu. Kimsenin beni anlamadığını düşündüğüm bir zamanda bir yöntem olduğunu okuyorum dergide ve korkularımın asıl anlamıyla karşılaştığım yere bu yöntemle ulaşıyorum. Seans sırasında açığa çıkanların, geçmişte beni bu kadar yaraladığını tahmin etmezdim hiç. Zaman zaman bu anılar aklıma gelirdi ama çok zaman geçti deyip anlamaya çalışmazdım o küçük çocuğu. Artık onun hissettiklerini inkâr etmiyorum, yaşadıklarına hak veriyorum, korkmuyorum, utanmıyorum.

EMDR, üzerine çok soru aldığımız ve merak edilen, etkinliği kanıtlanmış bir psikoterapi tekniğidir. Bu nedenle gerek yanlış anlaşılmaları önleyebilmek gerekse beklentileri doğru kurgulayabilmeye yardımcı olabilmek için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Gün be gün adını daha fazla duyduğumuz ve duyacağımız bu yöntem, Türkçe ’ye“Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme” olarak çevrilmiştir ve bu teknik kimi zaman hastalar tarafından ilgi çekmekte kimi zamansa etkinliği sorgulanmaktadır. “Bir yol varmış kötü anıları siliyormuş” ya da “EMDR yaptırmak istiyorum, arkadaşım yaptırmış çok fayda görmüş” sözleri ile karşılaşıyoruz hastaların. Öncelikle belirtmek isterim; EMDR işlemi sırasında hedef, anıları silmek değildir. Kimi zaman rahatsızlık verilen anıdan başlanarak uygulanan yöntem, kimi zaman geleceğe yönelik bir sahne ya da düşünceden başlayarak bizi travmatik anılara götürür. Travmatik anılar yaşandığı zaman bu anıların zihninizde düşüncesi, duygusu ve bedensel duyumları vardır. Ses, dokunma, koku gibi duyumlar eşlik edebilir. Ancak kimi anıların etkileri söze dökülmediyse yalnızca bedensel belirtiler ve duygularla o anıları hatırlıyor olabilirsiniz. Yani travmatik anıdan uzun zaman sonra bedeniniz anlam veremediğiniz yerlerde ve zamanlarda size anlam veremediğiniz tepkiler sunabilir. Örneğin; çocukluğunda ailesi tarafından başarılı olmadığı takdirde kabul edilmeyeceği ve sevilmeyeceği mesajı alan bir çocuk bu anıyı depolar. “Başarılı olmazsam sevilmem ve kabul edilmem” düşüncesi ile kaygı, üzüntü gibi duygular ve bu anıya ait bedensel belirtiler kaydedilir. Böyle bir anı ile yetişkin zamanlarında bu birey, sosyal ortamlarda performans kaygısı yaşayabilir. Tetikleyici durumla beraber ortaya çıkan belirtiler kişinin yaşamını zorlaştırabilir. EMDR uygulanırken hedef bu anıların düşünce, duygu ve bedensel duyumlarına ulaşıp, bunların yerine gerçekçi olanları koymaktır. Tedavi aşamasında bu yöntemin ne olduğu ve nasıl uygulandığı anlatılır.İki yönlü göz hareketleri ya da uyarımlar verilerek değişim sağlanmaya çalışılır. Seans sırasında kontrol hastadadır. Bu örnekteki düşünce değişimi “elimden geleni yapabilirim” şeklinde olabilir. Böylece zor anılar silinmese bile anlamları değişir ve şimdiki zamanda hissettirdiği duygu ve bedensel duyumlar değişir.Travmatikanıların hangi bireyi nasıl etkileyeceğini kestirmek olanaksızdır çünkü etki kişiye göre değişir, genetik faktörlerden etkilenir. Bir gün bir hastam görüşme sırasında çocukluk çağında yaşadığı bir olay için çok üzüldüğü ve ağladığında bu durumdan utanarak: “Ne kadar küçük bir şeye üzülüyorum değil mi, size anlamsız geliyordur, insanların ne dertleri var bense neye ağlıyorum” demişti. Zor anıların anlamının kişilere göre değişiklik gösterdiğini açıkladığımda ise rahatlamış, durumla daha iyi başa çıkmaya başlamıştı. EMDR sırasında hastalar zorluklarla baş etme yollarını, iç ve dış kaynaklarını gözden geçirmeyi öğrenirler.

EMDR hangi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır? Travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozuklukları, anksiyete bozuklukları, özgül fobiler, obsesif kompulsif bozukluk,vajinismus,fibromiyalji, ağrı tedavisi ve temelde travmatik anıların yattığını tespit ettiğimiz durumların tedavisinde güvenle kullanılır. Sevgilerimle…

Yorum Ekle