Mahkûmlara bayram 6 gün

Adalet Bakanlığı’ndan cezaevlerindeki 166 bin tutuklu ve hükümlüye bayrammüjdesi geldi. Mahkûmlar, Ramazan Bayramı nedeniyle 6 gün süreyle açık görüş yapabilecek.

Mahkûmlara bayram 6 gün
- A +

 

Açık görüşten sadece, hücre cezası alan hükümlü ve tutuklular yararlanamayacak. Görüş süresi, yetişkin ve genç hükümlü ile tutuklular için yarım saatten az-1 saatten fazla, çocuk hükümlü ve tutuklular için 1 saatten az-3 saatten fazla olmayacak.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yıldırım’ın imzasıyla 81 cumhuriyet başsavcılığına gönderilen genelgeye göre bayram dolayısıyla Türkiye genelindeki cezaevlerinde 19-24 Temmuz tarihleri arasında açık görüş yaptırılacak. Ağır ceza merkezi bulunan cezaevlerinde kalan hükümlü ve tutuklular ise 19-21 Temmuz tarihleri arasında 3 gün açık görüş yapabilecek.

SADECE YAKIN AKRABALAR

Adli suçlardan ve örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulacak. İki grup aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmayacak. Hükümlü ve tutuklular, sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürülecek.

Bu kişiler, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belge ile ispatlayacak. Açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşlarına izin verilmeyecek. Açık görüş sırasında izdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için üst düzey güvenlik önlemi alınacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler